banner153
banner203

Akran zorbalığı!

Okulda yaşıtlarının zorbalığına uğrayan çocuk, ileriki yaşamında karşımıza zorba olarak çıkabiliyor.

Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı, okulların açılmasıyla birlikte çocuklar arasındaki akran zorbalığı ve mobbing konusunda uyarılarda bulundu 


Mobbing ile Mücadele Derneği (MOBDER) Antalya Şube Başkanı olan Aile Hekimi Doktor Mehmet Ozan Uzkut okulların açılmasıyla birlikte akran zorbalığına dikkat çekti. İşyerinde mobbing (psikolojik baskı) ile ilgili uyarılarda bulundu. 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı, 18 Eylül Pazartesi günü başladı. Doktor Uzkut yaptığı açıklamada “Hiç kuşku yok ki eğitim hayatımızı olumsuz etkileyen, eğitim camiasında çalışma barışını yok eden en önemli sorunlar; çocuklar arasında ‘akran zorbalığı’ dediğimiz bullying ve huzurlu çalışma ortamlarını kemirerek yok eden mobbingdir” dedi.

 

Zorbalığın önüne geçilmeli

“Bilerek ya da bilmeyerek yapılan, ya da göz yumulan; eğitim ortamında çocuklar arasında yaşanan akran zorbalığı ve eğitim işyerlerinde yaşanan psikolojik taciz; başta çocuklarımız olmak üzere, insan kaynağımızı tüketiyor, verimliliğimizi azaltıyor. Çocuk ve büyük insanlarımızın ruh sağlığını kaybetmesine neden olarak, eğitim hayatımızı derinden etkiliyor” diyen Uzkut veliler ve öğretmenleri uyardı. “Çocuk davranışlarının altında yatan sebepleri anlamaya çalışmalıyız. Akran zorbalığının önüne geçmeliyiz” dedi.

 

Geleceğin zorbası olabilir

Bazı durumlarda çocuklar öfke, hayal kırıklığı ya da güvensizlik gibi güçlü duyguları yönetmekte zorlandıkları için zorbalık yapabiliyor. Okulda ya da yaşıtlarıyla bir arada bulundukları ortamlarda zorbalık yapan bazı çocuklar, evde gördükleri davranışları kopya ediyor. Aile içinde saldırgan ve kaba etkileşimlere maruz kalan çocuk; sıklıkla başkalarına da aynı şekilde davranmayı öğreniyor. Çocuklara zorbalığın kabul edilemez olduğu ve devam ettiği takdirde evde, okulda ve toplum içinde ciddi sonuçları olacağının anlatılması gerekiyor.

Akran zorbalığına uğrayan çocuk, ilerleyen yaşlarda karşımıza işyerinde mobbing yapan zorba olarak çıkabiliyor.

 

Günde 21 kişi arıyor

Akran zorbalığı ile ilgili yeterli istatistiki veri bulunmuyor. Ancak Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim merkezine; bilgilenmek ve psikolojik destek istemek için 2011–2016 yılları arasında toplam 38 bin 262 adet başvuru yapıldı. Yani her yıl ortalama 7 bin 652 kişi; diğer bir deyişle de günde ortalama 21 kişi MOBBİNG Bilgilenme ve Psikolojik Destek Hattını arıyor. Bu yıllarda kamu çalışanları arasında; ilgili hattı mağdur olarak 1142 kişi ile en çok Sağlık Bakanlığından 1142 kişi, ikinci olarak Milli Eğitim Bakanlığından 647 kişi, üçüncü olarak da üniversitelerimizden 378 kişi arıyor.

 

Mobbing dersi olmalı

Uzkut “Milli Eğitim camiasında yer alan herkesi, akran zorbalığının ve işyerinde psikolojik tacizin önlenmesi için; sorumluluk üstlenmeye, yükümlülüklerini yerine getirmeye ve mücadeleye katılmaya davet ediyoruz. Bakanlık yöneticilerine önerimiz; akran zorbalığı ve mobbing konusunda farkındalığı geliştirmek ve bilinci artırmak için eğitimler verilmesi, politikalar geliştirilmesi, araştırma, anket ve projeler yapılması, düzenli, sürekli ve etkili mücadele çalışmalarının yürütülmesidir” diyor, mobbingin başlı başına ders olarak okutulması gerektiğini savunuyor.

 

Mobbing Kanunu çıkarılmalı

Mobbing ile Mücadele Derneği olarak, eğitim, proje, destek ve işbirliğine her zaman hazır olduklarını açıklayan Doktor Uzkut “Çalışma barışını sağlamak, onurlu çalışma hakkını gözetmek için Mobbing Kanunu mutlaka çıkarılmalıdır. Öncelikle ülkemiz açısından beşeri ve sosyal sermayemizi doğru kullanmak zorundayız. İnsanlarımızın barış ve huzur dolu iş ortamlarında ülkemiz yararına verimli ve etkin olarak çalışmalarına imkan sağlamak için, mutlaka onurlu çalışma hakkını gözetmeliyiz. Kamu ve özel sektördeki mobbingin durdurulması için, ortak akıl ve toplumsal uzlaşmayla, kapsamlı bir çalışma yapılarak ülkemize has müstakil bir Mobbing Kanunu çıkarılmasına acilen ihtiyaç vardır” görüşünü savunuyor.

Şükrü Ağırman

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a