banner153
banner230
banner203

ANTAHED yeni başkanını seçti

ANTAHED yeni yönetim kurulu başkanı Dr. Tayyar Asrık, derneğin faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulunarak, “ANTAHED 2011 yılında Antalya’da çalışan aile hekimlerinin eğitimlerine katkıda bulunmak, mesleki ve özlük haklarını korumak, sosyal ortamlar sağlamak, halkın sağlığına katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. Bugüne kadar gerek kurucu üyelerimizin, gerekse yönetim ve kurullarında görev almış tüm arkadaşlarımızın derneğimize çok önemli katkıları olmuştur. Kendilerine teşekkürü bir borç biliriz. 25 Ocak 2018 tarihinde yapılmış olan yönetim kurulu toplantımızda Uzm. Dr. Hasan Hüseyin Avcı’nın aile hekimliğinden ayrılması nedeniyle dernek yönetim kurulunda Dr. Hülya Uçak göreve başlamıştır. Yeni yönetim kurulu dernek yönetim kurulu başkanlığına ben seçildim. ANTAHED’in yeni yönetim kurulu üyeleri ise, Dr. Suna Nizamoğlu, Uzm. Dr. Pınar Bilgili,  Dr. Eyüp Tezyüksel, Dr. İbrahim Çelik, Dr. Hülya Uçak, Uzm. Dr. Yasemin Ballıel isimlerinden oluşmaktadır. Yönetim kurulumuzda dört kadın hekimimizin bulunması ile ANTAHED olarak gurur duyuyoruz. Bugüne kadar ofisi olmayan derneğimizin 2018 yılı itibariyle Anafartalar Caddesi Saraçoğlu İş Merkezinde kendine ait bir ofisi olmuştur. Ofisimiz tüm üyelerimizin kullanımına açıktır. Ayrıca tam gün çalışan bir sekreterimiz de mevcuttur” diye konuştu.

Eğitime önem veriyoruz
ANTAHED olarak amaçlarından bahseden Asrık, “En büyük amaçlarımızdan birisi üyelerimizin mesleki eğitimleri ve kendilerini geliştirme ortamlarının yaratılmasıdır. Bunu gerçekleştirmek için belli aralıklarla günübirlik eğitim toplantılarımızın yanında bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştireceğimiz bir kongremiz de olacaktır. 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde Rixos Premium Belek Otel’de aile hekimlerimizin ve aile sağlığı elemanlarımızın katılımına açık bir kongre düzenleyeceğiz. Kongremizle ilgili olarak gerek Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse diğer firmalarla ve özellikle belediyelerimizle uyumlu bir çalışma sürdürmekteyiz. Kongremizin ana teması ‘Kronik hastalıkların yönetimi’ ve ‘Geri dönüşüm’dür. Hekimler olarak doğaya saygımızı da kongremizde vurgulamak istedik. ANTAHED olarak sağlıkla ilgili her alanda biz de yer almak ve çözümün bir parçası olmak amacındayız. ‘Sağlıkta şiddet’ bugünlerde karşılaştığımız ve çok hassas olduğumuz konuların başında gelmektedir. Maalesef bu konuda Sağlık Bakanlığının gerekli önlemleri almaması ve halkın sağlık okuryazarlığının geliştirilememesi nedeniyle sağlıkta şiddet çığ gibi büyümektedir. Ülkemizde ‘Sağlıkta Şiddet’ yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğini tekrar vurgulamak isteriz. Bu sorun öncelikle sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekte, sonuçta da bu olumsuzluklar halkın sağlığına yansımaktadır” dedi.

Sistem rayına oturmadı
Aile hekimliğinin uygulanması sırasında yaşanılan sorunlara değinen Asrık, “Sistem tam olarak rayına oturtulamamıştır. Her geçen gün aile hekimlerinin sırtına yüklenen iş yükü artmakta, buna karşın ücretleri de gittikçe düşmektedir. Sürekli yeni sıfır nüfuslu ve binası olmayan aile hekimliği birimleri (Özel ASM) açılmakta, bu da aile hekimlerini çok ciddi sıkıntılara sokmaktadır. Çalıştığımız Aile Sağlığı Merkezlerindeki (ASM) güvenlik sorunu henüz çözülmemiştir. Özel ASM’lerde çalışan arkadaşlarımız yüksek kiralar ve üstüne üstlük stopaj ödemek zorunda kalmaktadırlar. Kamu binalarının bakım ve onarımları yapılamamaktadır. Birçok arkadaşımız aile sağlığı elemanı bulamadığı için yalnız çalışmak zorunda kalmışlardır. Negatif performans ve tek taraflı sorumluluk aile hekimlerinin üzerinde ağır bir yüktür. Birinci basamak çalışanlarının en önemli görevi koruyucu sağlık hizmetleridir. Bu hizmetlerin başında aşılama, topuk kanı alma, kanser taramaları vs. yer almaktadır. Aşılama hizmetleri sadece aile hekimlerinin değil, geleceğimiz olan çocuklarımızın ailelerinin de ortak sorumluluğunda olmalıdır. Yaptırımlar sadece aile hekimlerine değil, çocuğunu aşılatmayan, bebeğinden topuk kanı aldırmayan, ailelere de uygulanmalıdır. Emeklilik aile hekimleri için bir hayaldir. Çünkü emekli maaşları son derece düşüktür ve hiçbir hekim emekli olmayı göze alamamaktadır. Bütün bu olumsuzluklar hekimlerin performansını ve motivasyonunu düşürmektedir. Bu da halkın kaliteli sağlık hizmetine ulaşmasına engel olmaktadır” şeklinde konuştu.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a