banner241
banner237
banner203

ANTBİRLİK’te 12 tutuklama

12 isim tutuklandı
Antalya’da 2016 yılında görevden alınan Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi Birliği (ANTBİRLİK) eski Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Balaban dahil adliyeye sevk edilen 14 şüpheliden 12’si tutuklandı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, görevi ihmal ve zimmet suçlamalarıyla ANTBİRLİK eski Yönetim Kurulu üyeleri ile bazı firma temsilcilerinin aralarında bulunduğu 14 şüpheli hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2016 yılında görevden alınan ANTBİRLİK eski Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Balaban, eski genel müdürler Hasan Erdoğan ve Atilla Diniz’in yanı sıra Tuncer Turat, Sahil Aykut, Kemal Eyvaz, Erhan Uzun, Musa Yanar, Ziya Kılıç, Sadık Ayaz, Gülbin Erdoğan ve Ergün Akıncı’dan oluşan 12 şüpheli Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği görevlileri tarafından 10 Nisan günü sabaha karşı gözaltına alınmıştı. 2 şüpheli için ise yakalama kararı çıkarılmış bu şüpheliler de yakalanmıştı. Emniyetteki sorguları tamamlanan 14 şüpheli 16 Nisan günü polis tarafından adliyeye sevk edildi. Savcılık tarafından ifadeleri alınan şüpheliler tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 17 Nisan 2018 gününün ilk saatlerinde gece saat 01 sıralarında duruşmalar bitti. Mahkeme 12 kişinin tutuklanmasına, 2 kişinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. Ergün Akıncı ile ismi öğrenilemeyen ve emlakçı olan şahıstan oluşan bu iki kişi tutuksuz yargılanacak.

Akdeniz Manşet yazdı
ANTBİRLİK’te yaşanan yoğun şikâyet üzerine geçtiğimiz yıl yönetim değişiminin ardından müfettiş incelemesinde milyonlarca lira yolsuzluk ortaya çıkmıştı. Kısa adı ANTBİRLİK olan S.S. Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi Birliği, 160 no’lu Serik Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi’ndeki yoğun yolsuzluk şikâyetleri üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi Şakir Engin Yüksel ve müfettiş Bülent Yıldız Nisan 2017’de görevlendirilerek tespitler yapılmıştı. Aylar süren incelemenin ardından 265 sayfalık raporla yaşanan yolsuzluk tek tek belgelenmişti. Raporda yanan 100 ton pamuğun bin ton gösterildiği, yönetimdekilerin akrabalarına kullandırdığı 6 milyon liraya yakın kredinin 1 milyon lirasının tahsil edildiği gibi bulgulara yer verilmişti. Bu tespitlere ilişkin raporlar üzerine Akdeniz Manşet gazetesinde ‘Soruşturması açıldı davası açılmadı’, ‘ANTBİRLİK’te şifreler çözülüyor’, ‘Akaryakıt satışında 1.5 milyon TL buhar oldu’ ve ‘Kredi kartıyla 2 milyonluk gübre’ başlığıyla haberler yayımlanmıştı. Gözaltına alınan şüphelilerin 1952 yılında kurulan ANTBİRLİK’in imkânlarını kullanarak birliğin aleyhine olacak şekilde hareket ederek birlik üyelerini mağdur ettikleri, birliği maddi sıkıntı içerisine sokarak kapanma noktasına getirdikleri, birliğin gayrimenkul varlıklarını değerinden aşağıya kiraladıkları, kira gelirlerini ve sermayesini kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak menfaat sağladıkları ve bu şekilde birliği 50 milyon TL civarında zarara uğrattıkları iddia ediliyordu.

Müfettişlerin tespiti
Müfettişler ANTBİRLİK’teki denetimlerinde, gübre alımında kredi kartıyla yapılan 2 milyon liralık ödemeyi araştırınca kurumun 440 bin 393 TL alacaklı olduğunu ortaya çıkarmıştı. Birliğin Serik’te satın aldığı petrol istasyonundan yapılan akaryakıt satışlarındaki bir buçuk milyon lira açığı da tespit eden müfettişler; FETÖ/PDY terör örgütü mensubu olmaktan dolayı aranan Kadıahmetoğulları firması sahibi Hilmi Ünal’ın isminin geçtiği kat karşılığı inşaat sözleşmeleriyle yapılan suiistimalleri de tek tek tespit ederek suçluların cezalandırmasını istemişti. Yoğun yolsuzluk şikâyetleri üzerine ANTBİRLİK’i araştırması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2017 Nisan ayında gönderilen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi Şakir Engin Yüksel ve müfettiş Bülent Yıldız, 2015 yılında yapılan denetim sonucunda savcılıkça soruşturma dosyası açılıp dava açılmadığını da raporlarına yazmıştı. Müfettişler, 31 Mayıs 2015 tarihinde yapılan denetim sonucunda 355-C-01 sayılı Soruşturma Raporu gereği Türk Ceza Kanununun 204’üncü ve 257’nci maddeleri uyarınca savcılıkça 2015/2724 soruşturma numarası ile dosya açıldığını, savcılıkça henüz dava açılmadığını, dosyanın uzman bilirkişiler tayin edilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal ettirildiğini de ortaya çıkarmıştı.
HABER: Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a