banner153
banner230
banner203

Antibiyotik, vajinal  mantara yol açıyor

Antibiyotik kullandıktan sonra genital bölgede kaşıntı ve yanma hissi varsa vajinal mantarın söz konusu olabileceğini aktaran Op. Dr. Abdulaziz Akaya, “Geniş spektrumlu olarak tabir edilen güçlü antibiyotikler vajinanın pH dengesini bozarak mantar enfeksiyonu riskini artırmaktadır. Bir çok kadın antibiyotik kullanımı sonrası mantar enfeksiyonuna yakalandığını belirterek, herhangi bir enfeksiyon nedeniyle doktorları tarafından verilen antibiyotikleri kullanmayı reddetmektedir. Mantar enfeksiyonu kaygısı ile doktorları tarafından verilen antibiyotikleri kullanmayan kadınlarda, enfeksiyonları tedavi edilemediği için çok daha ciddi sağlık sorunları meydana gelebilmektedir” dedi.

Yararlı basilleri öldürüyor
Bazı Antibiyotiklerin vajina içinde bulunan yararlı basilleri öldürdüğünü ve fırsatçı mantar enfeksiyonlarına zemin hazırladığını ifade eden Akaya, “Mantar enfeksiyonu açısından riski arttıran antibiyotiklerin başında tetrasiklin ve penisilin grubu antibiyotiklerin olduğunu söyleyebiliriz. Mantar enfeksiyonlarında dış genital organlarda yanma, kızarıklık, şişkinlik ve idrarla temasta yangı görülebilir.Mantar enfeksiyonlarında her zaman akıntı söz konusu olmaz. Ancak var ise genellikle beyaz renkli ve süt veya peynir kesiği şeklinde parçalı halde olabilir. Her zaman akıntı olmayabilir. Vajinal akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiyazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir. Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir. Bunların görülmesi kandidiyazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir dikkatli olmak gerekir” diye konuştu.

Alınması gereken önlemler
Mutlaka pamuklu iç çamaşırı giyilmesi gerektiğini anlatan Akaya, “Naylon ve sentetik kumaşlardan kaçınmak gerekir. Vajina sürekli temiz tutulmalıdır ancak pH dengesini bozan duş jeli, sabun gibi ürünler kullanılmamalıdır. Doktorun uyguladığı tedavi haricinde bir tedavi şekli yoktur. Tahriş edici tuvalet kağıtları, kokulu ürünler, genital parfümlerden uzak durulmalıdır. Tampon kullanılmamalı ve parfümlü prezervatif tercih edilmemelidir.Çamaşırlar kaynatılarak yıkanmalı ve ütülenmelidir. Çamaşırlar sık sık değiştirilmelidir. Vajen salgısı artacağından nem oluşur ve nemlenen çamaşır enfeksiyonu tetikler.Dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. G-string gibi rahatsız edici çamaşırlar tercih edilmemelidir” dedi.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a