banner244

Antibiyotikler için çok önemli uyarı
banner246

‘Bugün gelişi güzel antibiyotik kullanımı sonucu birçok hastalık etkeni bakteri antibiyotiklere karşı direnç geliştirmiştir’ diyen Antalya Aile Hekimleri Derneği (ANTAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tayyar Asrık, “Bu direnç toplum içinde bütün insanları etkilemektedir. Günümüzde yeni bulunan antibiyotik sayısı artık çok azalmıştır ve elimizde bulunan antibiyotiklere karşı da direnç geliştiği için olumlu gelişmeler tersine dönmeye başlamıştır. Antibiyotikler bakteriler üzerinde etkilidir. Virüs dediğimiz soğuk algınlığı ve grip hastalığını yapan mikroplara karşı hiçbir etkisi yoktur.  Bu nedenle soğuk algınlığı gibi virüslerle oluşan hastalıklarda kesinlikle kullanılmamalıdır” dedi.

‘Hekim karar vermeli’

Vücudun savunma mekanizmasının bozulacağını aktaran Astık, “Eğer kullanılırsa hastalığa hiçbir olumlu katkısı olmadığı gibi normal floramızda bulunan faydalı bakterileri etkileyeceği için vücudumuzun savunma mekanizması bozulacak ve sadece istenmeyen (yan) etkilerine maruz kalınacaktır. Bu noktada hastalık durumunda antibiyotik kullanılması gerekliliğine sadece hekim karar vermelidir. Hekime danışılmadan alınacak antibiyotik faydadan çok zarar getirecektir” diye konuştu. Antibiyotiklerin bulunmasının tıp tarihinin en başarılı çalışmalarından birisi olduğunu ifade eden Dr. Asrık,  “En çok yüz güldürücü sonuçlar antibiyotiklerle alınmıştır. İlk bulunan antibiyotik hepimizin ismini yakından bildiği penisilindir. Gerçekten de antibiyotiklerin kullanılmaya başlanması tıpta çığır açmıştır. Günümüzde basit diye adlandırdığımız birçok enfeksiyon hastalıklarından ölümler engellenmiştir. Zamanla bir sürü yeni ve farklı antibiyotikler bulunmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. Antibiyotiklerin yaygın kullanılmaya başlamasından sonra zaman içersinde bu ajanların etkilerinin azaldığı hatta kaybolduğu görülmüştür. İşte bunun nedeni antibiyotiklere bakterilerin direnç geliştirmesidir” diye konuştu.

‘Tüm bakterileri etkileyebilir’

Antibiyotiğin seçimi, dozu, süresi ve veriliş yolunun çok önemli olduğunu bildiren Dr. Asrık, “Bakteriler bilinen en küçük canlılardan biridir. Yetişkin bir insan vücudunda doğal olarak bulunan bakterilerin toplamının ağırlığı yaklaşık 1,5 kg kadardır. Bunların çoğu bağırsaklarımızda bulunmaktadır. Bu bakteriler sağlıklı insanlarda belli oranlarda bulunması gereken bakterilerdir ve sağlığımızın devam ettirilmesi bu oranlara bağlıdır. Vücuda alınan bir antibiyotik zararlı ya da faydalı olsun tüm bakterileri etkileyebilir. Bizim amacımız hastalığa neden olan bakterileri ortadan kaldırmak, diğer faydalı dediğimiz flora bakterilerine zarar vermemektir. İşte bu nedenle kullanılacak antibiyotiğin seçimi, dozu, süresi, veriliş yolu çok önemlidir. Bu nedenle antibiyotikler mutlaka hekim tarafından önerildiği zaman kullanılmalıdır” şeklinde önerileri sıraladı.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a