banner244
banner203

ASGARİ TUZAK

Mehmet Bülent Deniz’in genel başkanı olduğu Tüketici Birliği Federasyonuna ait tuketicipostasi.com isimli internet sitesinde kredi kartlarında yüzde 30’luk asgari ödeme tuzağına dikkat çekildi. Sitede yayımlanan haberde, kredi kartıyla bin liralık harcama üzerinden yapılan asgari ödeme sonuçları da ay ay gösterildi. Buna göre kredi kartıyla bin lira harcama yapan bir vatandaş; kartından başka hiçbir harcama yapmayarak ve sadece yüzde 30’luk asgari tutarı ödeyerek bu borcunu faiziyle birlikte toplam 38 ayda kapatabiliyor. Bin lira karşılığı 38 ay içerisinde ödenen tutar ise 1070 lira civarında bir rakama tekabül ediyor.

‘Asgariyi öderim nasıl olsa’

Haberde şu ifadelere yer verildi: “Cebimizdeki kredi kartı, sıkışık zamanlarımızda imdada yetişiyor. Cebimizde para olmadığında, zorunlu gereksinimlerimizi karşılamak için kredi kartından harcama yapıyoruz.Ancak harcama yaparken, nakit para harcamamanın cazibesine kapılıp zorunlu gereksinimlerimizin, ihtiyaçlarımızın ötesine geçip lüks olan harcamalarımızı da yaptığımız bir gerçek. Bunu yaparken, bir sonraki ay gelecek ekstredeki tutarı ödeme kabiliyetimizin olup olmadığını çoğu kez düşünmüyor, gerekirse “en kötü ihtimal asgariyi öderim nasılsa” diyerek kartı kullanmaya devam ediyoruz. Ekstre geldiğinde de asgariyi ödeyip kalan borcu öteliyoruz. Ama doğru mu yapıyoruz. Hayır. Asgari ödeme tuzağına bir kere girildi mi, artık kurtulmak mümkün değil… Harcama tutarının bin lirayı geçtiği ve bir yandan bin lirayı öderken, diğer yandan kredi kartını kullanmaya devam ettiğimizi de düşündüğümüzde, asgari ödemenin tüketiciyi yıllarca esareti altına alacak, çıkmaza sürükleyecek bir tuzak olduğu açıkça görülüyor.”

İşte güncel faiz oranı ve yüzde 30’luk asgari ödeme ile tuzağa düşen tüketicinin hali. Tablo her şeyi ortaya koyuyor. Kredi kartınızdan sadece bin lira harcama yapıp başka hiçbir harcama yapılmadığı varsayılırsa; harcanan bin lira, asgari tutarı ödenerek ancak 38 ayda bitiyor.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a