banner153
banner230
banner203

Atatürk’ü istiyorlar

Atatürk heykelinin atıldığı Antalya Kepez’deki Göçerler Mahallesi’nin muhtarı belediyeye başvurdu: Heykel burada bulundu. Mahallemize dikilsin

Antalya Kepez ilçesi Göçerler Mahallesi Muhtarı Nadir Doğan 22 Eylül 2017 günü internette facebook hesabından yaptığı paylaşımda “Her ne kadar bu heykeli bizim mahalle sınırımızda ormanlık alana atarak bizleri manevi olarak yaralamış, üzmüş olsalar da Göçerler Mahallesi adını Türkiye duydu. Canlısı Dünyaya Türk'ün gücünü, cansız heykeli Göçerler’i Türkiye’ye duyurmaya yetti. Reklamın iyisi kötüsü olmazmış. Atılan heykeli mahallemize dikmek için resmi yazı ile istedim” ifadelerine yer verdi. Facebook paylaşımında, Atatürk heykeli ile belediyeye yaptığı başvuru dilekçesinin fotoğraflarına yer verdi.

Mahalle parkına koyalım

Nadir Doğan tarafından Antalya Kepez Belediye Başkanlığı’na hitaben yazılan 22 Eylül tarihli dilekçede şu ifadeler yer aldı: “18 Eylül 2017 tarihinde mahallemiz Göçerler’in ormanlık alanına atılmak suretiyle; belediye başkanımız olarak siz sayın Hakan Tütüncü ve ekibinize yapılmış bir provokasyon olmakla beraber, Göçerler Mahallesi halkı ve muhtarı olarak bizleri Atatürk düşmanıymış gibi yanlış bir intiba yaratılmıştır. Antalya ve Türkiye’nin bir çok yerinden hakarete varan telefon görüşmeleriyle muhatap olmak zorunda kaldık. Bizler Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve fikirlerine sahip çıkan bir mahalle halkıyız ve muhtarıyız. Söz konusu Atatürk heykelinin bizlere verilmesi ve atılmış olduğu yerde, parka konulmasını talep etmekteyiz. Heykelin bize teslim edilmesi için gereğini saygılarımla arz ederim.”

Beklemedeyiz

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Muhtar Nadir Doğan “Heykelle ilgili savcılık soruşturması devam ettiği için belediyeden resmi olarak henüz yanıt alamadık ama beklemedeyiz. Belediyemiz verdiği takdirde heykelin mahallemizde bulunduğu yerdeki parka, mahalle meydanımıza veya uygun bir yere yerleştirilmesi doğru olacaktır” dedi. Antalya'da 18 Eylül tarihinde Kepez İlçesi Göçerler Mahallesi Çetirli mevkisindeki makilik alan içerisinde, zeminde yatar vaziyette yaklaşık 10-15 yıllık Atatürk heykeli bulunmuştu. 2 metre boyundaki fiberden yapılma heykelin eski Varsak Belediyesine ait olduğu ve Kepez Belediyesi’nde depoda muhafaza edilirken makilik alana atılmasıyla ilgili olarak gözaltında olan 3 isim ise serbest bırakılmıştı. Heykeli ilk bulan CHP İl delegesi Mustafa Çiftçi ise heykeli 4 gün önce ormanlık alanda bulduklarını söylemişti. Atatürk heykeli konusunda suçlamalara hedef olan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, suskunluğunu bozmuştu. Ekim 2017 meclisinde konuşarak Atatürk’ün aziz hatırası üzerinden şark kurnazlığı yapıldığını belirten Tütüncü, “Kepez’den kimseye ekmek çıkmaz” demişti, sabotaj ve provokasyona işaret etmişti.


Tütüncü ne demişti ?

Atatürk heykelinin çalılık alana atılması olayının kendisini derinden üzdüğünü belirten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Ekim ayı belediye meclis toplantısında şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu olay şahsımı çok üzdü. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk hepimizin, bu ülkenin ortak değeridir. Ve hiç kimsenin tekelinde değildir. Atatürk hepimizin saygı göstermesi gereken bir şahsiyettir. Cumhuriyetimizin kurucusudur. Hiç kimsenin Atatürk’ün şahsına, büstüne saygısızlık etmeye hakkı yoktur. Şunu net bir şekilde ifade etmek isterim ki, bizim belediyemiz ile bu hadiseyi yan yana getirenler başka şeylerin peşindedirler. İdari soruşturma devam ettiğinden dolayı bir takım açıklamaları bu soruşturmanın sonuna bırakacağım. Ve soruşturmadan sonra ortaya çıkan şeyler birçok kişiyi çok şaşırtacaktır. Burada bir provokasyon söz konusudur. Ve bunu aydınlatacak olan kişide biziz. (Olay günü akşamı saat 20.30 sularında yaptıkları basın açıklamasını meclis üyelerine okuduktan sonra) Olayın çözülmesi için hem idari hem de adli soruşturma başlatıldı. Heykel 50 yıllık bir heykel. Dönemin Varsak Belediyesi zamanında ilkel yöntemler ile yapılmış. Yol açım çalışmaları sırasında yolda kaldığından dolayı özenli bir biçimde kaldırdık. Atatürk’ün aziz hatırasına saygı gösterdiğimizden dolayı da imha etmemiştik. Benim talimatım ile Fen İşleri nezaretinde muhafaza ediliyordu. Normalde eski heykellerin imha edilmesine yönelik yönetmelikler var. İşin içerisinde açıkça sabotaj olduğu, yani belediyemize ve şahsımıza (yönelik) bulgular var. Ve bu poliste ki sorguda da ortaya çıkmış. Ben bu işi burada bırakmam. Bu işte sonuna kadar gidilecek. Yok öyle Atatürk’ün aziz hatırası üzerinden şark kurnazlıkları yapmak. Biz bu güne kadar Kepez Belediyesi olarak ne yaptıysak, Atatürk’ün aziz hatırasını yüceltmek için yaptık. Ben bu meclisin üstünde yazan yazıyı hep örnek alarak yola devam etmişimdir. Bugün size kitap getirdim. Bu kitabı ben 3 buçuk aydır kendim yazdım ve yazıyorum. Bu kitapta, 8 yıldan beridir yapmış olduğumuz hizmetler var. Bizim Kepez’e kazandırdığımız hizmetler, bazı yerlerde bir takım rahatsızlıklara sebep oldu. Dolayısı ile bunlarla mücadele edeceğiz. Atatürk bizim en önemli değerimizdir. Ve ortak değerlerimize saygı göstermek noktasında belediyemizin hiçbir eksikliği olmamıştır. Buradan kimseye ekmek çıkmaz. Atatürk’ün hatırasına da kimse saygısızlık yapamaz. Bu da artık böyle bilinmelidir.”

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a