banner237
banner203

Atıksu’lar yenileniyor

Antalya Su ve Atıksu İdaresi Kemer’in Beldibi ve Göynük mahallelerinde ayrı işletilen 30 yıl ömrünü tamamlayan atıksu arıtma tüesislerini birleştirerek Göknük’te yapacağı yeni tesiste sona yaklaştı. Yatırım bedeli 160 milyon TL olan projenin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Halkın katılımı toplantısının 13 Eylül tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

İki tesis birleştiriliyor


Hazırlanan Proje kapsamında söz konusu terfi merkezlerinin yeniden yapılması gereken terfi merkezleri yeniden yapılacak veya revizyonları yapılacak, terfi merkezlerinin bir sonraki terfi merkezine ya da atıksu arıtma tesisine bağlantısı için gerekli terfi hatları projelendirilecek. Proje kapsamında Göynük ve Beldibi Mahallelerinde ayrı ayrı işletilen atıksu arıtma tesislerinin bütüncül olarak ele alınması ışığında tek bir atıksu arıtma tesisi ile arıtılarak beratafı sağlanacak. Yeni tesisimin günlük kapasitesi 55 bin metreküp. Beldibi atıksu arıtma tesisi 1987 yılında Turizm Bakanlığına tahsis edildi ve 1999 

yılında Güney Antalya Turizm Geliştirme Birliği tarafından işletmeye alındı.
Göynük atıksu arıtma tesisi ise 1981 yılında Turizm Bakanlığına tahsis edilerek 1984 yılında işletmeye alınmıştır. Tesis 1991 yılında Güney Antalya Turizm Geliştirme Birliği ‘ne devri yapıldı. 2007 yılında tesis kapasitesi arttırılarak mevcut kapasitesine ulaştı.Yapılacak olan yeni tesis, Beldibi ve Göynük Mahallelerinde bulunan yerleşik ve yazlık konutlar ile otellerden gelen atıksu, tesiste arıtılacak.

Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a