banner153
banner230
banner203

Başkan yardımcısı hakaretten yargılandı

Antalya Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı CHP’li Hasan Kaçmaz hakkında Antalya 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2017/58 esas numarasıyla ‘alenen hakaret’ suçlamasıyla açılan dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Kaçmaz, sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden kendi partilisi CHP’li Erol Duygulu isimli şahsa hakaret ettiği için yargılanıyordu. Kaçmaz’ın Erol Duygulu ve CHP’li Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Mehmet Tosun arasındaki facebook yazışmasında, 25 Kasım 2016 günü Tosun’a hitaben yazdığı yazıda Erol Duygulu isimli şahsa alenen hakaret ettiği iddia ediliyordu. Suç duyurusu sonrası 12 Ocak 2017 günü iddianame hazırlandı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Soruşturma Bürosundan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Tığlı’nın hazırladığı iddianame 17 Ocak günü kabul edilerek mahkeme tarafından tensip zaptı düzenlenerek ‘alenen hakaret’ suçlamasıyla dava açıldı. İlk duruşma 24 Nisan 2017 günü görüldü.

HAGB kararı
Dava 22 Kasım 2017’de karara bağlandı. Kaçmaz iş sebebiyle duruşmaya gelmedi. Müdafisi Avukat İsmet Hancı kendisini duruşmada temsil etti. Müşteki Erol Duygulu da vekili Avukat Tuğhan Çiftçi ile duruşmaya katıldı. Hakim hakaret suçundan TCK 125/1 maddesine göre sanık başkan yardımcısı Hasan Kaçmaz’a 90 tam gün adli para cezası verdi. Suçu aleni olarak gerçekleştirdiğinden artırımla bu ceza 105 tam gün oldu. Geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri dikkate alınarak hükmolunan cezası 87 tam gün karşılığı adli para cezasına, bu ceza da günlüğü 20 liradan 1740 lira adli para cezasına dönüştürüldü. Bu para cezasıyla ilgili de ceza süresi 2 yılın altında olduğu için Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı verildi. Böylece Kaçmaz 5 yıl süresince denetimli serbestliğe tabi tutuldu. Denetimli serbestlik süresi içerisinde kasıtlı bir suçtan mahkum olmadığı takdirde davası düşecek. 5 yıl içerisinde denetimli serbestlik tedbirine ilişkin hükümlere aykırı davranması veya kasten bir suç işlemesi halinde mahkemece hükmü açıklanacak.

Kaçmaz ne demişti
Kaçmaz’ın “Hasan Kaçmaz” isimli facebook hesabından Erol Duygulu’yu kastederek CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Tosun’a hitaben “Sayın meclis üyem, bu şahıs Büyükşehir Belediyesinde idari işler şube müdürlüğünde Metro firmasının temsilcisi olarak benim emir erimdi. Araç sevk sorumlusu idi. Ne zaman ki Büyükşehir Belediyesini kaybettik, piyasaya çıkarak insanlara s…..maya başladı. Bir çok arkadaşın Muratpaşa Belediyesinde işe başlaması ve kendisinin kişilik ve karakter bo..…..ndan tercih edilmemesi nedeniyle tabiri caiz ise daha çok saldırmaya, if…a atmaya ve sa...sını başarılı insanlara bulaştırmaya başladı. Kısacası birilerinin te…...i oldu. Asker kökenli de olunca ayranı kabarıyor sanırım” yazdığı, bu ifadeleri demek suretiyle Erol Duygulu’ya hakaret ettiği iddiasıyla hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu öğrenilmişti.

Erdoğan’a hakaretten de suçlanmıştı
Hatırlanacağı üzere Muratpaşa Belediyesinin Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz hakkında, sosyal paylaşım sitesi yoluyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Asliye Ceza Mahkemesinde Temmuz 2016’da da bir dava açılmıştı. Olayın yaşandığı dönemde Erdoğan’ın ‘Başbakan’ olması nedeniyle, suçun konusu değiştirilerek ‘kamu görevlisine hakaret’e çevrilmişti. Başbakanlık İletişim Merkezi Başkanlığı (BİMER) aracılığı ile yapılan ihbar neticesinde yürütülen soruşturmada, Kaçmaz’ın 2013 yılında facebook hesabından yaptığı fotoğraflı paylaşım mercek altına alınmıştı. Kaçmaz’ın paylaşımda bulunduğu fotoğrafının altında yazan “Çarşı g..kıllarına karşı” cümlesi inceleme sonucunda hakaret sayılmıştı. Kaçmaz’a ilgili paylaşımdan dolayı Recep Tayyip Erdoğan’ın o dönemde Başbakan olmasına rağmen ‘Cumhurbaşkanına hakaretten’ dava açılmıştı.

Şükrü AĞIRMAN 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a