banner153
banner192
banner203

Bayar yeniden tutuklandı

5 sanık hakim karşısına çıktı

Cemaatin finans koordinatörü olduğu iddia edilen firari Nevzat Ayvacı'nın damadı olarak bilinen Bayar, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kimse Yok Mu Derneği ile ilgili 4 isimle birlikte gözaltına alındı. Antalya’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında polisteki sorguları tamamlanan sanıklar, 3 Temmuz 2017 akşamı adliyeye sevk edildi. Kimse Yok Mu Derneği’nin yönetim ve denetim kurullarındaki Erdoğan Kutbay (E.K.), Güngör Çil (G.Ç.), Metin Gökçe (M.G.), Ramazan Önal (R.Ö.) ve dernek üyesi İzzet Bayar (İ.B.) isimli şahıslar; silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediklerine dair suçlamayla hakim karşısına çıktı.

Darbe girişimi vurgusu

Kendilerinin seçtiği özel vekiller tarafından temsil edilen şüpheliler, savunmalarında suçlamaları kabul etmedi. Antalya 2. Sulh Ceza Hakimliği kararında; üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, kısaca FETÖ/PDY olarak adlandırılan terör örgütünün uzun süre boyunca devlet kurum ve kademelerinde kadrolaştığı, devlet kurum ve kademelerine kendi personellerini yerleştirdiği, tüm bunların sonucunda 15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri hiyerarşisi dışına çıkarak Türkiye Cumhuriyeti devletini ele geçirmeye yönelik darbe girişiminde bulunulduğu vurgulandı.

Delillerin karartılma şüphesi

Kararda sanıkların bazılarının derneğin yönetim ve denetim kurullarında görev yaptıkları, bir kısmının çocuklarını örgüte müzahir okullara gönderdikleri, Bank Asya hesapları ve Zaman gazetesi aboneliği bulunduğu, örgütün düzenlediği yurt dışı gezilerine katıldıklarına değinildi. Şüphelilerden ele geçen dijital deliller üzerindeki incelemelerin devam etmesi, yani delillerin toplanmakta olması ve karartılma ihtimalinin bulunması ve tüm dosya kapsamına göre yüklenen suçun vasıf ve mahiyeti gibi gerekçelerle sanıklar CMK 100'üncü maddesine göre 3 Temmuz 2017 gecesi tutuklandı. Tutuklanan şüphelilerin 7 gün içinde karara itiraz etme hakları bulunuyor.

Kayınpederinin evinde bulunmuştu

Dönemin ATSO Meclis Başkanı İzzet Bayar ilk tutuklanmasından önce firar etmişti. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü polislerince 6 Nisan 2016'da gözaltına alınan 24 isimden 17'sinin tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyondan 1 gün önce Bayar, “Umreye gidiyorum” notu bırakıp firar etmişti. Notun ardından Antalya'da görülmeyen Bayar'ın meclis başkanlığını yürüttüğü ATSO’daki üyeliği düşürülmüştü. Bayar'ın üyeliğinin düşürülmesine, ATSO toplantılarına katılmaması gerekçe gösterilmişti. Yurtdışına kaçtığı iddia edilen ve FETÖ/PDY soruşturmasında arananlar listesinde olan Bayar'ın, kayınpederi Nevzat Ayvacı'ya ait Korkuteli'deki 3 katlı evde olduğu belirlenince, polis operasyon yapmıştı. Bayar, Gülen Cemaati mensuplarının ve destekçilerinin ülke genelindeki 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Antalya'da FETÖ/PDY kapsamında 20 Temmuz 2016 gecesi Korkuteli ilçesinde kayınpederine ait evin çatı katında yakalanmış ve 22 Temmuz’da tutuklanmıştı. Yaklaşık 5 ay tutuklu kalan Bayar, 15 Aralık 2016’da tahliye edilmişti. Antalya 2.Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen soruşturma dosyasında mahkeme; iddianameyi kabul ettikten sonra tensip zaptı hazırlanmadan yapılan değerlendirmede; hakkında kuvvetli suç şüphesi oluşmadığı kanaatiyle hüküm kurmuş ve Bayar’ı tutuksuz yargılanmak üzere tahliye etmişti. Cemaatin finans koordinatörü olduğu iddia edilen ve 19 Kasım 2015'te yurt dışına çıkan firari Nevzat Ayvacı'nın damadı olarak da bilinen Bayar uzun yıllar DYP'de siyaset yapmış, belediye başkan adayı da olmuştu.

Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20