banner153
banner192
banner203

Bu cenazeyi kim kaldıracak

Akdeniz Manşet gazetesinin gündeme taşıdığı 47 yıllık Kayan Apartmanı, kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı. Şimdi de enkazı kaldırılamıyor. Bu apartmana bitişik nizam olan binaların durumu ise meçhul

Enkaz yerinde sayıyor

Antalya Muratpaşa’da eski Doğu Garajı bölgesinde, Yüksekalan Mahallesi Ali Çetinkaya Caddesi eski binalarla dolu. Akdeniz Manşet gazetesinin 17 Mart 2017 günü “Vatandaş gergin” başlığıyla gündeme taşıdığı buradaki 47 yıllık Kayan Apartmanı, kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı. Şimdi de enkazı kaldırılamıyor. Caddeyle 504 Sokak’ın kesişiminde yer alan 7 katlı Kayan Apartmanı’nın yıkımı, arazi ve daire maliklerinin anlaşmazlığı sonrası yargıya taşınmış, bina çürüğe çıkarılıp kentsel dönüşüme sokulmuştu.

‘Sehven’ skandal

5 yıl kadar önce tahliye edilen binanın yıkımı, mahkeme süreçleri sonrası geçtiğimiz aylarda yapıldı. 2 ay içerisinde yıkılan binadan 2 bin ton kadar enkaz çıktı. Moloz ve hafriyat ise 2 aydır yerinde duruyor. CHP’li Muratpaşa Belediyesinin yıkım için çıktığı ihale ilanına ‘enkazın kaldırılması’ ibaresinin sehven yazılmadığı, ihaleyi alan firmanın ise sadece yıkımı gerçekleştirerek enkazı kaldırmayı kabul etmediği ileri sürülüyor.

Diğerlerinin akıbeti ne olacak

Bitişik nizamda yer alan bu binaların çoğu ise Kayan Apartmanı gibi ömrünü doldurdu. Antalya’da kentsel dönüşüm için tahliye edilen 47 yıllık apartmanın yıkılmasından sonra bu apartmana bitişik nizamda yer alan diğer binaların durumu ne olacak bilinmiyor. Yola cepheli bu binaların bir bölümü neredeyse 50 yıllık. Kentsel dönüşüme giren binalardan bazıları nedeniyle, bitişik binalarda oturanların bir kısmı tedirginlik içinde.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20