banner153
banner230
banner203

Bu nasıl gariban!

Dilekçeler verdi
Ermenek Mahallesi’nde Muratpaşa Belediyesi’ne ait yüzlerce parsel arazi; gecekonducuların işgali altındaydı. Arsa ve arazi olarak yer alan bu taşınmazlar üzerinde evler, ticari alanlar, işletmeler, subasmanlar, bağlar ve bahçeler yer alıyordu. Belediye buraları peyderpey ihale etti. Çeşitli turlar halinde; her turda çok sayıda ihale olacak şekilde, açık teklif usulüyle ihaleler yapıldı. Bu ihaleler herkese açık olarak gerçekleştirildi. Yedinci tur ihale ise geçtiğimiz gün yapıldı. Neredeyse her ihale turunda adeta meydan muhabereleri yaşandı. Evlerde oturan ve “gariban gecekonducu” denilen işgalci katılımcılar ile herkese açık ihaleye dışarıdan giren katılımcılar arasında yaşanan arbedeler polise ve savcılığa yansıdı. Bir kısım işgalci mahalle sakini, mahallede ikamet etmeyenlerin ihaleye girmesini engellemek için adeta elinden geleni yaptı. Son ihalede polis bariyerleri ve yumruklar havada uçuştu. Ancak “gariban gecekonducu” denilen isimlerin verdiği tekliflerin miktarı; katılımcı Perihan Çelik’in belediyeye başvurduğu dilekçelerle ortaya çıktı.

Suç duyurusu talebi
Yazılan dilekçelerde, Mehmet ve Hüseyin Eken’in 11 Aralık’taki yedinci ihale turuna katıldığı belirtildi. İkilinin, 10631 ada 2 parsel sayılı ticari alan olan 524 metrekarelik 314 bin 400 lira muhammen bedelli bu taşınmazın ihalesini 435 bin liraya kazandığı anlatıldı. Aynı kişilerin yine aynı ada aynı parsele ait 14 Şubat 2017 tarihinde yapılan ihaleye de girdiği ve ihaleyi 2 milyon lira teklif vererek kazandığı, ancak taşınmazı satın almadığı belirtildi. Şahısların, kendilerinden başkası satın almasın diye, satın alamayacakları şekilde afaki bir fiyat teklifi vererek suç işledikleri vurgulandı. Dilekçede, 2886 sayılı ihale Kanununun 83 ve 84’üncü maddelerine atıfta bulunuldu. Yine aynı dilekçede; ihale kanununda taahhüdü kötü niyetle yerine getirmemenin yasak olduğuna ve ihaleye fesat karıştırmaya dair konuları anlatan maddeler sıralandı. Dilekçede; uyarılmalarına rağmen belediye görevlilerinin bu kişiler hakkında ihale yasaklısı kararı almadığı ve bakanlığa bildirmediği belirtildi. Durumu İçişleri Bakanlığına bildirmeyen belediye görevlileri hakkında ihaleye fesattan suç duyurusunda bulunulması istenen dilekçede, suç isnatlarında ve taleplerde bulunuldu. Eken ikilisinden birinin mahallede yaşadığı ancak ikilinin yıllar önce mahalledeki arsayı beraber satın aldıkları öğrenildi.

Milyonlarca lira veren var
İkinci bir dilekçede ise bir başka ihalenin iptali istendi. 10635 ada 12 parsel sayılı konut artı ticari alandan oluşan 419 metrekare taşınmazın ihalesine vurgu yapıldı. Muratpaşa Belediyesine ait Ermenek Mahallesindeki taşınmazların satışı için 11 Aralık günü yapılan yedinci tur ihalede, bahse konu parselin 230 bin 450 lira muhammen bedel ile ihaleye çıktığı anlatıldı. Taşınmazı Osman Zeki Aydın’ın 355 bin lira vererek kazandığı vurgulandı. Ancak Osman Zeki Aydın’ın bu parselin bitişiğinde yer alan konut artı ticari alandan oluşan Ermenek Mahallesi 10635 ada 11 parselin 14 Şubat 2017 tarihinde yapılan ihalesine katıldığı da belirtildi. 223 bin 500 lira muhammen bedelli bu taşınmazın ihalesinde ise Osman Zeki Aydın’ın tamı tamına 77 milyon 7 bin lira teklif verdiği anlatıldı. Dilekçede, Aydın’ın ihaleyi kazanmasına rağmen bu taşınmazı satın almadığı vurgulandı. Dilekçenin sonuç bölümünde; Osman Zeki Aydın ve belediye görevlileri hakkında, Mehmet ve Hüseyin Eken’in dilekçesindeki iddialara benzer şekilde ihale yasaklısı ve ihaleye fesat iddialarında bulunuldu. Doğan’ın da kendisinden başkası satın almasın diye, satın almayacağı şekilde afaki bir fiyat teklifi verdiği belirtildi. İhale sonrası encümen kararları incelendiğinde; aynı mahallede 10619 ada 5 parsel sayılı 581 metrekarelik taşınmazın 14 Şubat 2017 günü yapılan ihalesine Yusuf Aydınlı, Bayram Aydınlı ve Recep Özbek’in girdiği, 319 bin 550 lira muhammen bedelli taşınmaz ihalesini ise Recep Özbek’in tam 2 milyon 500 bin lira bedelle kazandığı görülüyor. Özbek’in mahalleli olup olmadığı bilinmiyor.

14 ev alanlar var
Hatırlanacağı üzere, daha önceki ihalelere giren katılımcılardan biri, ev ve arazi satışlarıyla ilgili açıklama yaparak şok iddialarda bulunmuştu. Katılımcı şu iddiaları gündeme getirmişti: “Belediye tarafından ‘Müstakil ev satışı yapılıyor’ deniyor ama ticari alanlar, ticarethaneler ve sit alanları da satışa çıkarılıyor. Her aileye oturdukları evleri satılacak, bunlar ‘gariban gecekonducu’ deniyordu. Ancak Ermenek Mahallesi arsa, ev, arazi satış ihaleleriyle ilgili olarak ‘ihale sonrası encümen kararlarına göre’ daha önceki ihalelerde birçok benzer soyadı, birden fazla ev satın almış görünüyor. Akraba olup olmadıkları bilinmemekle birlikte dikkat çekici bir şekilde örneğin 16 tane Aydın soyadlı kişi ya da kişiler daha önceki ihalelere girmiş ve bu ihalelerden 14’ünde 14 parsel ve evi satın almış. Bu durum dikkatimizi çekti hatta aynı soyadına sahip bazı isimler bu son ihaleye de girmektedirler. Bunun gibi akraba olup olmadıkları bilinmemekle birlikte Ermenek Mahallesinde yine dikkat çekici bir şekilde Aksu, Akbulut, Aslan, Atabey, Avcı, Çakmak, Çalık, Çalışkan, Çiçek, Demir, Demirci, Dinç, Doğan, Erdoğan, Elmas, Güçlü, Kaya, Kara, Özdemir, Korkmaz, Kurt, Kutlu, Koçaş, Koç, Önder, Sağlam, Şahin, Şengül, Taş, Turgut, Tosun, Uğur, Yaşar, Yalçın, Yıldız, Yıldırım, Yılmaz, Yunt ve benzeri daha birçok soyadına sahip isim ya da isimler, ‘ihale sonrası encümen kararlarına göre’ Ermenek bölgesinde 3 ila 9’ar tane ev satın almış vaziyette.

İki ev alan çok isim var
Örneğin Karaçor soyadlı kişi ya da kişiler 9 ihaleye teminat yatırmış, bu ihalelerden 7’si iptal olmuş, 2’sini bu kişiler kazanmış ve 2 ev satın almışlar. Aynı durumun başka soyadları için de geçerli olduğu görülüyor. Ayrıca ihalelerde aynı anda iki ev satın alan çok sayıda aynı soyadlı kişiler de dikkat çekiyor. Kamuoyunda şaibe yaratılmasının önüne geçilmesi amacıyla dikkat çeken bu tesadüfi durumla ilgili olarak; aynı soyadına sahip isim, kişi ya da kişilerin birden fazla evi mi var, yoksa bu durum soyadı benzerliğinden mi ibaret, bu evleri alanların yaşları kaç, evler kaç yıllık, ne zaman yapılmış gibi hususlarının açıklığa kavuşturulmasını bekliyoruz. Çünkü nihayetinde bu ihalelere gariban gecekonducuların katıldığı ve katılacağı söyleniyordu. 1999 yılında bölge sit alanı ilan edildikten sonra yapılan tüm evlerin yıkılması gerekiyor; ayrıca yapan, yaptıran, göz yuman, elektrik-su bağlayan kişi ya da kişiler hakkında ceza davası açılması gerekiyor…”Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a