banner153
banner230
banner203

Bunlara eğitim şart!

Öğretmenler yardımcı ders kitabını dayattı, okul bitişiğindeki çay ocağından bozma kafede belirli yazar ve yayınevlerine ait yardımcı ders kitapları satılmaya başlandı


Eğitim kafeye düştü

Antalya Muratpaşa Yüksekalan Mahallesi’nde bulunan Kamile Çömlekçioğlu Ortaokulu bitişiğindeki Tostladık Kafe’deki görüntüler dudak uçuklattı. İddiaya göre öğretmenler okullar açılır açılmaz çeşitli sınıflarda ders gören öğrencilerden 5-6 ders ile ilgili yardımcı ders kitapları satın almasını istedi.

 

Eğitimciye bak sen

Öğrencilere “Bu kitapları ne zaman alacaksınız? Dersleri bu kitaplardan işleyeceğim” dendi. Öğretmenler iddiaya göre dersleri normal ders kitabı yerine sadece yardımcı ders kitaplarından işlemeye başladı. 150 lira kadar tutan bu kitapları satın alamayan öğrenciler ise dersleri işleyemedi.

 

Eğitim kafeye tosladı

Kitapları alamayacak öğrencilerin velilerinin Okul Aile Birliğine giderek bir evrak imzalaması istendi. Birkaç gün sonra okulun bitişiğinde, tabelasında iki ayrı yerde “Tosladık” ve “Tostladık Kafe” yazan işletmede belirli yayınevi ve yazarlara ait yardımcı ders kitapları en düşüğü tanesi 25 liradan satılmaya başlandı.

 

Öğrenci başına 150 lira

Çay ocağı hizmeti de veren işletmenin camına “Okulumuza ait yardımcı ders kitapları ve Melodika gelmiştir. Tostladık Kafe” yazısı asıldı. İddiaya göre okul yönetimi kafede kitap satışına sessiz kaldı. Bir kısım velilerin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve bakanlığa şikâyette bulunduğu öğrenildi.

 

Bir öğrenci ortalama 5 yardımcı ders kitabı satın alıyor ve bunun ortalama maliyeti yaklaşık 150 lira.

Şükrü Ağırman

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a