banner244

CHP’li başkana ceza
banner246

Operasyonun davası bitti


Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Büyükşehir Yasası ile kapatılan Kalkan Belediyesine 5 yıl önce rüşvet, görevi kötüye kullanma, nüfuz ticareti ile ilgili operasyon düzenlendi. Bu operasyon ile ilgili; dönemin CHP’li Belediye Başkanı Ömer Saim Karakurt’un da aralarında bulunduğu çok sayıda ismin yargılandığı dava Bölge Adliye Mahkemesi’nde karara bağlandı. Kaş’a bağlı kapanan Kalkan Belediyesine 26 Kasım 2013 tarihinde düzenlenen operasyonda imar konularıyla ilgili ve belediyede iş yapmak için rüşvet almak, vermek, aracılık etmek, nüfuz ticareti suçlamasıyla çok sayıda isim gözaltına alınmıştı. Dönemin Belediye Başkanı CHP’li Ömer Saim Karakurt ise Yargıtay’da devam eden bir davada belediye lehine karar çıkması doğrultusunda bilirkişilere rüşvet vermeye teşebbüs ettiği gerekçesiyle aynı operasyonda gözaltına alınmıştı. 21 sanığın bir kısmı operasyon ile birlikte tutuklanmış bir kısmı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Yarısı beraat etmişti


İddianamede; savcılık tarafından tek tek numaralandırılmış olan birden fazla olayla ilgili birçok suçlama bulunuyordu. İddianamenin kabulünün ardından Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2014 yılında açılan dava; 24 Mart 2017’de sonuçlanmış ve sanıklar çeşitli hapis cezalarına çarptırılmış bir kısım sanıklar ise beraat etmişti. Kararla; dönemin Kalkan Belediye Başkanı Ömer Saim Karakurt, Belediye İmar Müdürü Osman Duran, esnaf Suat Yücesan, mimar Özer Yılmaz, esnaf Selçuk Yurtseven, mühendis Murat Minnetoğlu, taşeron Mustafa Manavgatlı, avukatlar Emre Kılıçaslan (Kılıçarslan), Halil Hacıoğlu ve Emrah Güner çeşitli sürelerle hapis cezasına çarptırılmış, sanıklardan Cengiz Pehlivan, Ayşenur Şentürk, Olcay Çil, Erkan Akdemir, Mehmet Birinci, Ali Can İzgi, Şakir Karaarslan (Karaslan), Gül Didem Sabuncuoğlu Ford, Mustafa Akdeniz, Michael John Gernat, ‘katılan sanık’ İhsan Bektaş dosyadaki çeşitli olaylarda çeşitli suçlamalardan beraat etmişti.

İstinafa gittiler


Dosya; kararın ardından tarafların hapis cezası süreleri ve beraat kararlarına karşı istinaf talebi üzerine Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi 2018/104 sayılı dosyada 27 Eylül 2018 günü görülen üçüncü celsede kararını verdi. Karar taraflara tebliğ edilmeye başlandı. Son duruşmaya sanıklardan Ankara’da görevli Avukat Emrah Güner, belediye encümen üyesi Cengiz Pehlivan, belediyeden İmar Müdürü Osman Duran, taşeron müteahhit Mustafa Manavgatlı, yapı denetim firması sahibi Suat Yücesan, 2009-2014 arası Antalya Kaş Kalkan Belde Belediye Başkanı olan CHP’li Ömer Saim Karakurt, Harita Mühendisi Murat Minnetoğlu, mimar Özer Yılmaz, iş adamı Selçuk Yurtseven geldi. Diğer sanıklardan Bilirkişi Ayşenur Şentürk, suçu ihbar eden isim de olan ‘katılan sanık’ İhsan Bektaş, Kaş eski Hakimi olan Avukat Halil Hacıoğlu, Muhasebe İşleri Müdürü Olcay Çil yerine avukatları duruşmaya geldi. Çoğu ilk derece mahkemesinde beraat eden diğer sanıklar ise kendilerini vekil ile temsil ettirmedi ve duruşmaya katılmadı. Duruşmaya ‘katılan’ olarak Kaş Belediye Başkanlığı Vekili Avukat Rabia Tüfekçi katıldı. Maliye Hazinesi avukatları da ‘katılan’ olarak yer aldı.

Beraat kararına istinaf reddi


Savcılık tarafından tek tek numaralandırılmış olan birden fazla olayla ilgili ilk mahkemesince yapılan yargılamalarda Avukat Emre Kılıçaslan (Kılıçarslan), Erkan Akdemir, Mehmet Birinci, Ali Can İzgi, Şakir Karaarslan (Karaslan), Gül Didem Sabuncuoğlu Ford, Mustafa Akdeniz, Michael John Gernat ve başka suçlardan da yargılanan bazı sanıklar; rüşvet suçundan beraat etmişti. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi bu beraat kararları ile ilgili istinaf başvurusunu esastan reddetti.

Rüşvetten ceza


Osman Duran ve Mustafa Manavgatlı ile ilgili dosyadaki 9 no’lu olayda rüşvet suçundan beraat kararı verildi. Osman Duran ve Suat Yücesan hakkında 1 ve 2 no’lu olaylardaki ilk derece mahkemenin rüşvet suçundan verdiği mahkumiyet hükümlerini kaldırdı. Osman Duran’a rüşvet almak, Suat Yücesan’a rüşvete aracılık etmekten indirimler sonrası ayrı ayrı 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Özer Yılmaz ve Selçuk Yurtseven ile ilgili ilk derece mahkemesinin nüfuz ticareti suçundan kurduğu mahkumiyet hükümlerini kaldıran mahkeme, indirimler sonrası sanıklara ayrı ayrı 1 yıl 15 gün hapis ve bin lira para cezası verdi. Avukat sanıklar Emrah Güner, Halil Acıoğlu (Hacıoğlu), Emre Kılıçaslan (Kılıçarslan) ile ilgili 6 no’lu olayda nüfuz ticareti suçundan verilen mahkumiyet kararını da kaldıran mahkeme, indirimler sonrası ayrı ayrı 1 yıl 8 ay hapis ve 80 lira para cezası verdi; ardından sanıklar hakkında ayrı ayrı hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını verdi.

Başkana ceza


Belediye İmar Müdürü Osman Duran ve Antalya Kaş Kalkan Belde Belediye Başkanı olan CHP’li Ömer Saim Karakurt ile ilgili 6 no’lu olaydaki nüfuz ticareti suçundan verilen mahkumiyet kararını kaldıran mahkeme, sanıklara ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Sanık Murat Minnetoğlu hakkında rüşvet almaya aracılık ettiğinden verilen karar da bozularak sanığa indirimlerle 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Bu ceza hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildi. Öte yandan, sanıklar hakkında verilen hapis cezaları ertelenmedi. Mahkemede ilk derece mahkemesinin bazı sanıklar ile ilgili kararları yerine yeni kararlar da verilerek 21 sanık için ayrı ayrı kararlar verildi. Bazı sanıkların aldıkları ceza; ceza türü nedeniyle itiraz yolu kapalı olduğu için kesinleşti. Bazı sanıkların cezaları, aldıkları cezanın miktarı ve türü sonucu ilgili yasa nedeniyle temyiz edilemiyor. Ancak ceza türlerine göre; bazı sanıklar aldıkları cezalar ile ilgili sadece bölge adliye mahkemesine itiraz edebilecek. Bir kısım sanık için ise ceza türüne göre; Yargıtay’a temyiz yasa yolu açık olmak üzere karar verildi. Öte yandan bir kısım sanıklarla ilgili rüşvet suçundan verilen beraat ve mahkumiyet hükümleri ile ilgili yapılan istinaf başvurusunun esastan reddi için de Yargıtay temyiz yasa yolu açık.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a