banner153
banner192
banner203

Çıktığına sevinemedi

Sigortacılık yaparken iflas eden ve hakkında çeşitli suçlamalarla açılan davalardan toplam 26 yıl hapis cezası alan Celal Esen’in dramı göz yaşartıyor. Ölümcül hastalığı yüzünden tahliye edilen Esen, ikametgahı olmadığı için 10 gündür sokaklarda yaşam mücadelesi veriyor

Adı Celal Esen. 51 yaşında ve Manisa-Turgutlu doğumlu. Muğla’da sigortacılık yaparken sigorta şirketlerine fon el koyduğu için iflas ediyor. Bunun üzerine hakkında çeşitli suçlamalarla bir çok dava açılıyor. Bu davalardan toplam 26 yıl kesinleşmiş hapis cezası alan talihsiz adam, 2014 yılı Temmuz ayında tutuklanarak Muğla E Tipi Cezaevi’ne gönderiliyor. Ancak FETÖ/PYD terör örgütüne yapılan operasyonlarda tutuklananlar nedeniyle bu cezaevinde yer olmadığı için Fethiye Cezaevi’ne naklediliyor. Fethiye Cezaevi’ndeki 3’üncü ayında aşırı üzüntüden ve stresten hastalanan Celal Esen’in yapılan muayenelerinde akciğer ve beyin kanseri teşhisi konuluyor. Bu da yetmezmiş gibi bir de epilepsi hastası oluyor.

Hastaneden Antalya’ya

Götürüldüğü Fethiye Devlet Hastanesi tarafından Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Esen’in cezaevi olarak bundan sonraki durağı ise Antalya L Tipi Cezaevi oluyor. Yaklaşık 3 ay boyunca Antalya L tipi Cezaevi’nde kalan ve bu sırada kanser tedavisi devam eden Esen, sağlık durumunun cezaevi koşullarına uygun olmaması ve hastalığının sürekli tedaviyi gerektirmesi nedeniyle yaklaşık 10 gün önce tahliye ediliyor.

Kimi kimsesi yok

İflasıyla başlayan talihsiz olaylar silsilesi nedeniyle zor günler geçiren Celal Esen şimdilerde Antalya sokaklarında yaşam mücadelesi veriyor. Hayatta Allah’tan başka kimsesi olmadığını belirten Esen, “Annem ve babam olmadığı için akrabalarımla da yıllar önce aile bağlarımız koptu. Evlendim ayrıldım, bir oğlum var ancak onunla da görüşmüyoruz. Üzüntüden cezaevinde hasta oldum. Tahliye oldum buna bile sevinemiyorum çünkü kalacak bir yerim ve tedavi imkanım yok. Tedavimin devamı için Antalya’da kalmak zorundayım ama ikametgâhım olmadığı için tüm kapılar suratıma kapanıyor” diyerek gözyaşı döküyor.

“20 lira için dilendim”

Cezaevinden tahliye olduğu ilk gün bir aparta yerleştiğini anlatan Celal Esen, “Geceliği 20 liraydı. Bir gece kaldım. Bu parayı bulabilmek için gün boyu dilencilik yaptım. Kaldığım yere parayı ödedim. Parklarda camilerde yattım. Bir tuvalet bekçisi ile tanıştım benim karnımı doyurdu, simit aldı, çay içirdi. Cezaevinden tahliye oldum olalı hiç doktora gidemedim. Acil olarak gidip tedavime başlamam gerekiyor ama gidemiyorum. Antalya’da başımı sokabileceğim, ikametimin belli olacağı bir adres lazım. Sayın Valimizin sesimi duyması için yalvarıyorum. Ne olur sesimi duysun. İkametgâhım olsa öncelikle emekli olabilirim daha önceden SSK ve Bağ-Kur günlerim var. Onları toplattırabilir emekli olabilirim. Sokaklarda kaldım, hastayım, dermanım yok. Muğla Cezaevi’nde ahşap hediyelik eşya yapımcılığı kursuna gittim, bu işi biliyorum ve yapabilirim. Tabi sağlığım el verirse. Hayatımda yeni bir sayfa açmak istiyorum. Öncelikle tedavimin başlamasını istiyorum, tüm olumsuzluklara rağmen umutluyum. Yetkililere yalvarıyorum, lütfen bana bir ikametgâh temin etsinler” diye seslendi.

Sadece Düzen ilgilendi

Çaresizliklerle boğuşurken kendisiyle sadece AK Parti Muratpaşa İlçe Başkan Yardımcısı, Sosyal İşler Başkanı Cemil Düzen’in ilgilendiğini de anlatan Celal Esen, duygularını şöyle ifade ediyor;  “Cemil Düzen Beyefendiye çok teşekkür ediyorum. Beni birkaç yere yönlendirdi. Fakat ikametgahım olmadığı için bir sonuç alamıyoruz. Ölümcül kanser hastasıyım ve acil olarak tedavi olmam gerekiyor. Olamadığım gibi sokaklarda aç susuz kalıyorum. Yatacak yerim yok. 10 gündür yıkanmadım. Bana şu üç günlük dünyada yardımcı olacak bir ses, bir el bekliyorum. Cezaevindeyken düzenli olarak hastaneye gidip geliyordum, kalacak yerim yiyecek aşım vardı. Allah kimseyi benim düştüğüm duruma düşürmesin. Her şeye rağmen yaşamak istiyorum.”

Esra ALTUNKES


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
CEMİL DÜZEN 10 ay önce

Ak parti olarak tüm kurumlarla görüşme başlatıldı şuanda pansiyona yerleştirdik 10 gündür banyo yapmamış temiz giysiler alındı yarın resmî işlemleri için girişimlere başlıyoruz ak parti olarak biz rengi milleti görüşü ne olursa olsun biz insana verdiğimiz değeri özellikle kader kurbanı olmuş birde amansız bir hastalığı varki tabiki sahip çıkacaz i şAllah sağlığına kavuşacak topluma tekrar kazandıracaz yaradandan ötürü biz mazlumun yanındayız SAYGILAR

banner20

banner212