banner244

Dumlupınar’da sanat  ve kültür rüzgârı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin de, düzenleyiciler arasında bulunduğu ve Kütahya kültürünün en önemli eserlerinin sergilendiği 3’üncü Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivali geçen hafta törenle açıldı. Törene Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve Rektör Prof. Dr. Remzi Gören başta olmak üzere Kütahya protokolünün önde gelen isimleri katıldı. Festivalde gerçekleşen pek çok etkinlikle Kütahya adeta kültür ve sanat ziyafeti yaşadı. Atölye çalışmaları ve Osmanlı’dan günümüze kadın kıyafetleri konulu panellerle devam eden festival,  Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yazkaç’ın, Kütahya iğne oyaları isimli konuşması izleyiciler tarafından büyük beğeni aldı. Yazkaç’ın sunumunu; Kütahya Olgunlaşma Enstitüsünün iğne oyaları sergisi izledi. Bu sergiye Kütahya Çinilerinin Özgün Baskı Tekniğine Yansımaları ve öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Birnaz Er’in kişisel sergisi de eşlik etti.

Su üzerinde yapılan sanat


Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yazkaç’ın Osmanlı döneminde yaygın olarak usta-çırak ilişkisi ile eğitimi verilen ebru sanatı yapımı üzerine; doktora öğrencisi Hilal Gürensoy Sener ve Antalya Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden onur belgesi ile mezun olan, 2018/2019 Eğitim öğretim döneminde yapılan özel yetenek sınavında başarılı olup, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 1. sınıfta okumaya hak kazanan öğrencisi Fatma Gülez ile yapmış olduğu çalışması ilgi ve takdirle izlendi. Yazkaç ebru sanatının Osmanlı döneminde çok yaygın, su üzerinde yapılan bir sanat olduğunu, uygulanması sırasında çok dikkatli olunması ve desenlerin özenle hazırlanarak tek seferde yapılması gerektiğini belirtti.


Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivali Hezar Dinari Kültür Merkezi’ndeki etkinliklerin ardından Frigya Vadileri gezisi ile sona erdi.

 

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a