banner153
banner230
banner203

Engelli çocukları hayata hazırlıyorlar

Uluslararası Şehirler Derneği, Kepez Özel Eğitim Uygulama Merkezi 2. Kademe ve Kepez Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ni ziyaret ederek, Okul Müdürü Gökmen Güler’den bilgi aldı

Uluslararası Şehirler Derneği Başkanı Bülent Yüksel derneğin amacını anlatarak, “Derneğimiz şehirlerde birikimleri, deneyimleri ve yaratıcı beraberlikleri ile yeni bir güç birliği oluşturmayı hedeflemektedir. Misyon olarak her türlü kesime ulaşmayı amaç ediniyoruz. Vizyon olarak gündemi belirleyen bir topluluk olmayı hedefliyoruz. Siyasetçisinden iş adamına, öğrencisinden öğretim görevlisine kapılarını ardına kadar açmış toplumun her kesiminden farklı insan gruplarını içinde barındıran bir yapılanmadır derneğimiz. Uluslararası Şehirler Derneği olarak sosyal sorumluluk bilinci, dayanışma ruhu ve liderlik vasıfları ile sürekli gelişim ilkesi ile hareket ediyoruz. STK’larla, resmi kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde şehirleri ve ülkenin ekonomik, turistik, sosyal ve kültürel kalkınmasına, sorunlarının çözümüne katkı sunuyoruz” dedi. 

Sadece devlet politikası yetmez

Kepez Özel Eğitim Uygulama Merkezi 2. Kademe ve Kepez Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okul Müdürü Gökmen Güler ise, dernek üyelerine okulla ilgili aydınlatıcı bililer vererek, “Son yıllarda devletimizin son derece güzel çalışmaları var. Bürokrasi alanının bu bireylerle ilgilenmesi yetmiyor. Türkiye’de toplumumuzun yüzde 13.2’si engelli birey. Avrupa’da bu rakam yüzde 10. Sadece devlet politikası ile bu bireylere ulaşmamız nerdeyse imkânsız. Gönüllü STK’lara bu kurumları ve bireyleri fark edip toplumun içine adapte etmesi konusunda büyük görevler düşüyor. Biz kurum olarak, ‘Eğitimde feda edilebilecek hiçbir fert yoktur’ misyonu ile hareket ediyoruz. Okulumuzdaki bireylerin de toplumun olanaklarından faydalanması gerekiyor. Merkezimiz 2016 yılında faaliyete başladı, 55 öğrenci ile başladık. Yılsonunu kapatınca 99 öğrenciye ulaşmıştık. Şu anda 140 öğrenciye ulaştık. Önümüzdeki yıl 11. ve 12. Sınıfları da kapsamımıza aldığımızda Türkiye’deki en büyük eğitim merkezi unvanına kavuşacağız. 23 yaşına kadar birey bizde eğitim alma hakkına sahip” diye konşuştu.

Özel sektörle yarışacak düzeyde

Orta ve ağır düzey, zihinsel engelliler, otizmli bireyler, Down sendromlu bireylerin okulda eğitim gördüğünü aktaran Güler, “Bireylerimizin örgün eğitimde gidebileceği en son okul bizim okulumuz. Bizim kurumumuzda davranış değişikliğini gerçekleştiremediğimiz bireyler aşırı olumsuz davranışta ısrar ederse örgün eğitim dışına çıkıyor. Klinik tedavi eğitimi almak zorunda kalıyor. Geçen sene 2 tane zihinsel engellimiz orta ağır engelliyken hafif zihinsel engelliye olumlu davranışlarla geçiş yaptı. Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu bireylerle ilgili donatım konusunda hiçbir maddi olanaktan kaçmıyor. Donatım olarak okulumuz çok kaliteli. Okuldaki materyallerimizin tamamını özel sektörle yarışacak düzeyde hazırladık. Bizim okulumuzda atölyeler var. Biz eğitimimizi bu atölyelerde süslemek zorundayız. Materyal sıkıntılarımız oluyor zaman zaman. Bu eksiği hayırseverlerin katkılarıyla gidermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Veli istihdamı ve rehabilitesi

Okulda öğrenci velilerine yönelik atölye açtıklarını aktaran Güler, “Okulumuza bu sene talep artınca atölye sayısını 3’e çıkardık. Velilerimizin de eğitim göreceği, rehabilte olabileceği bir atölye açtık. Atölyelerin tekinde takı, nakış, ahşap boyama çalışmaları yapılıyor. Diğer kursumuzda ise,  Kuran-ı Kerim ve okuma-yazma kursu veriliyor. 52 velimiz bundan yararlanıyor. Çamlıbel Halk Eğitim Merkezi’nden öğretmenler gelerek okulumuzda velilerimize eğitim veriyor. Nisan ayında Aydın Kanza’da velilerimiz sergi düzenleyecek. Velilerimiz ve öğrencilerimiz kurumun gerçek sahipleri olduğunun farkındalar bunu da fark ettirdik kendilerine. Veli istihdamı ve rehabilitesi konusunda 3 atölyede hocalarımız eşliğinde hizmet veriyoruz. Güzel Sanatlar Fakültesi ile proje çalışması yapıyoruz. Okullumuzu güzelleştirmek adına çocuklarımızın daha mutlu olabilecekleri ve neşelenmeleri için süsleme çalışmaları yapıyoruz” dedi.  

Kapıları bütün kurumlara açık

Bahçeşehir Koleji ile yapacakları proje çalışmaları hakkında bilgi veren Güler, “Okulda işaret dili konusunda bir alan oluşturacağız. Okulda bulunan öğrenci ailelerimizle aile ortamında öğrencilerimizle ilgili proje çalışması yapacaklar. Merkezimizin kapıları bütün kurumlarımıza açık. Bu bireylerin topluma entegre olmasını istiyoruz. Kurumumuzun kapılarını STK’lara ve diğer kurumlara açtık. Bireylerin topluma entegre olmasını önemsiyoruz. Hem dışarıdan okullardan farklı öğrenci kitleleri merkezimize geliyor. Biz farklı kurumlara ziyaretlere bulunarak, bireylerin toplumun içinde yer alması gerektiğini hissettiriyoruz. Bu konudaki örnek çalışmalardan birisi de, Akdeniz Sanayi Sitesindeki Endüstri Meslek Lisesindeki öğrencilerden bir kısmını aldık okulumuzda ağırladık kurum ve öğrencilerimizle ilgili bilgiler verdik. Akdeniz Sanayi Sitesi Başkanımız Mehmet Öztürk’le birlikte bir grup öğrenciyle farklı alanlarda özellikle araç tamiri alanında bir firma ile görüştük. Okulumuzun 20 öğrencisi araç tamiri, boya, kaporta tamiri nasıl yapılıyor konusunda yetkililerden bilgi aldılar. Öğrencilerimiz kendi elleriyle tamir yaparak, istihdam alanında yer aldılar. Avrupa Birliği'nin eğitim, gençlik ve spor alanındaki hibe programı olan Erasmus projesi kapsamında bir projemiz olacak. Orta ve ağır zihinsel engellilerin çalışabileceği bir alan yok. Biz bu konuda bizim çocuklarımızın içinde çalışabilecek bireylerin olduğunu biliyoruz. Merkezimizde mutfak hizmetleri konusunda bir atölye açtık. Merkezimizde birkaç öğrencimizi istihdam alanlarında yetiştiriyoruz. Bu konuda çalışma başlattık. İl ve İlçe Milli Eğitimle iletişimimiz çok iyi ilgili ve duyarlılar bizlere her konuda yardımcı oluyorlar. Büyükşehir Belediyemiz bütün öğrencilerimize yemek veriyor. Emeklerinden dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek’e, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yıldırım Solak’a ve bize katkı, destek sunan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

STK’lar gönül işidir

Uluslararası Şehirler Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Togaç, Haziran 2017 yılında kurulan derneğin belirlenen yönetim kurulu üyeleriyle yaptıkları çalışmaları anlatarak,  “Farklı düşünce, meslek ve görüşe sahip insanların oluşturduğu derneğimizde kent ve ülke yararına projeler üretmek, şehirlerin sorunlarına sahip çıkmak, çözüm odaklı projeleri hayata geçirmek amacı ile çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Derneğimize 100’e kadar üye kaydı yapacağız. Antalya’ya katkısı olacak proje üretebilen kişileri üye olarak alacağız. STK’lar gönül işidir” dedi. Akdeniz Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Öztürk ise, STK’ların lokomotif görev üstlenerek beklenti olmadan insana dokunduğunu aktararak, “Okulumuza engelli çocuklarımızla ilgili neler yapabilirizi konuşmak üzere geldik. Okul müdürümüzle okulumuzd ki bizim yapabileceğimiz çalışmaları belirleyeceğiz. Uluslararası Şehirler Derneği Kepez Özel Eğitim Uygulama Merkezi 2. Kademe ve Kepez Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde bir odayı materyallerle eksiklerini gidererek,  üyelerin içerisindeki resim ve heykeltıraş hocalarıyla öğrencilere birlikte çalışmalar yürütecek ve destek olacak” bilgisini paylaştı.  Ziyarete Akdeniz Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Öztürk, Uluslararası Şehirler Derneği Başkanı Bülent Yüksel, Başkan Yardımcısı İbrahim Togaç, Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Çetin, Yönetim Kurulu Üyesi İkiz Kaya, Üyeler; Songül Dijkstra, Aysel Demir katıldı.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a