banner153
banner230
banner203

ESK’dan 21  işyerine dava

Et ve Balık Kurumu (EBK) ile Et ve Süt Kurumu (ESK) adı ve logosunu aynen ya da tüketicileri yanıltacak derecede benzerini kullanan ülke genelindeki 21 iş yeriyle ilgili kamu davası açıldı. İsim, renk ve şekil bakımından ESK konseptine benzeyen unsurlar kullanan, dış mekân rengiyle, taklit logolarla ve benzer isimli unvan ve tabelalarla Et ve Süt Kurumu bayisi algısı oluşturanlar yandı.

ESK ‘bağım yok’ dedi

Eski adı Et ve Balık Kurumu olan Et ve Süt Kurumu'ndan (ESK), 6 Haziran 2017 günü yapılan açıklamada, Antalya’da farklı adreslerde kurumun ismini ve logosunu kullanarak faaliyet gösteren mağazalar olduğu tespit edildiği vurgulanmıştı. Bazı firmaların da web sitesinde ESK logosu kullandığı ortaya çıkmıştı. O dönem yapılan açıklamada "Antalya ilinde farklı adreslerde Kurumumuz ismini ve logosunu kullanmak suretiyle faaliyet gösteren mağazalar olduğu tespit edilmiştir. Et ve süt sektöründe, piyasaya güvenilir ve kaliteli ürünler sunan, tüketicilerin ihtiyacını uygun fiyata karşılayan ve sektörde öncü bir kuruluş olan Kurumumuzun, iş bu mağazalar ile herhangi bağlantısı ve ticari ilişkisi yoktur. İlgili firmalar hakkında hukuki süreç başlatılmıştır. Antalya ilinde Kurumumuzun satış mağazası ya da franchising bayisi bulunmamaktadır. Kurumumuz mağaza ve franchisinglerine ait adres ve iletişim bilgileri web sayfamızda yer almaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denilmişti.

Savcılığa suç duyurusu

Et ve Süt Kurumu ESK’dan geçtiğimiz günlerde yapılan ikinci bir açıklamada, kurumun ülke genelinde faaliyet gösteren tüm franchisee (bayilik sistemi) satış mağazalarıyla olan sözleşmelerinin, 27 Ağustos 2017 itibarıyla sonlandırıldığı ve bayilerin kurumla herhangi bir bağı kalmadığı bildirildi. Açıklamada; bazı illerdeki franchisee satış mağazalarının, kurum tabelalarını indirdikleri halde halkı yanıltacak biçimde, isim, renk ve şekil bakımından ESK konseptine benzeyen unsurları kullanarak faaliyetlerini sürdürdükleri görüldüğü vurgulandı. Dış mekân rengiyle, taklit logolarla ve benzer isimli unvan ve tabelalarla Et ve Süt Kurumu bayisi algısı oluşturup tüketicileri yanıltmaya çalışan bu mağazalar ile ilgili olarak gerekli hukuki işlemler yürütüldüğü belirtildi. Bu kapsamda toplam 25 iş yeri hakkında, ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikâyette bulunulduğu anlatıldı.

Marka hakkına tecavüz

Et ve Süt Kurumu ile herhangi bir ticari ilişkisi veya Franchising Bayilik Sözleşmesi bulunmadığı ya da sözleşmesi feshedildiği halde, kullanım hakkı kuruma ait olan Et ve Balık Kurumu (EBK) adı ve logosu veya Et ve Süt Kurumu (ESK) adı ve logosunu aynen ya da tüketicileri yanıltacak derecede benzerini kullanan iş yerleri hakkında, “Marka Hakkına Tecavüz” suçlamasıyla Cumhuriyet Başsavcılıklarına yapılan başvurular ile ilgili süreçlerin devam ettiği belirtildi.

Vatandaşa önemli uyarı

“Toplam 25 şikâyetten 4’ü hakkında savcılıklarca kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş olup 21 iş yeri hakkında kamu davası açılmıştır” denilen 10 Kasım 2017 tarihli açıklamada “Et ve Balık Kurumu veya Et ve Süt Kurumu markalarını taklit ederek, vatandaşlarımızı yanıltan iş yerleri ile ilgili takibatımız ve hukuki mücadelemiz devam edecektir. Vatandaşlarımızdan da, bu konuda dikkatli olmalarını ve hassasiyet göstermelerini bekliyoruz” ifadelerine yer verildi. Kurumun şu an itibarıyla 9 ilde perakende hizmet veren 15 satış mağazasının iletişim bilgileri, "www.esk.gov.tr" adresinde yayınlanıyor.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a