banner153
banner230
banner203

Esnaftan basına tehdit!

Yaya kaldırımının iki yönünü de eşya ile dolduran esnaf, bu durum görüntülenince elinde sarı renkli bir kartla tehditler savurdu. Olay, 3 Şubat 2018 Cumartesi akşamı saat 19.40 sıralarında yaşandı. Antalya Muratpaşa’da Işıklar Caddesi üzerindeki Migros Market karşısında yer alan bijuteri firması yaya kaldırımının sağına ve soluna satılık hediyelik eşyalar koydu. Yayalar yaklaşık 8 metrelik kaldırımın kalan bir buçuk metrelik bölümünden geçerken sözlü olarak tepki gösterdi. Olay yerinden tesadüfen geçen basın mensupları bunun üzerine kaldırımın her yanı eşya ile doldurulmuş o halini cep telefonlarıyla görüntülemek istedi.

‘Zabıta mısın’ dedi çılgına döndü
Basın mensupları kaldırımda görüntü alırken mağaza kapısından yanlarına gelen gözlüklü bir şahıs; cep telefonunun ekranına bakmak istedi, başarılı olamayınca nereyi görüntülediklerini sordu, kaldırımın durumunun görüntülendiği belirtilince gazetecilere bu kez de ‘zabıta’ olup olmadıklarını sordu. ‘Basın mensubu’ yanıtını alan esnaf, Dream Bazaar sahibi olduğunu belirterek hiddetle “Ben burada işgaliye ödüyorum. Çekemezsiniz. Sizi polise şikâyet edeceğim. Bekleyin polis çağırıyorum” dedi. Bir gazetecinin koluna girerek dükkanın içerisine sokmak istedi ancak bunda da başarılı olamadı.

Sarı renkli bir kartla çıkıp geldi
“Şu an itibariyle işgal ettiğiniz alanın tamamı için mi işgaliye ödüyorsunuz” sorusuna yanıt veremeyerek çılgına dönen şahıs, mağazanın içine girdikten kısa süre sonra elinde ne olduğu dahi belli olmayan, ‘dik’ ebatta sarı renkli bir kart ile koşar adım kapıya geri döndü. Akşam karanlığında, muhtemelen sahte ya da geçersiz olan bu kartı basın mensuplarına doğru sallayarak “Bunu görüyor musun? Bunun adı sarı basın kartı. Bu kart gazetecilerin kartıdır.  Bakalım nasıl gazetecisiniz, polis gelince göreceğiz” dedi.

Tehditler savurdu
Şu anda avukatının mağazada bulunduğunu, bir yakınının da polis müdürü olduğunu belirten şahıs, bu durumdan bahisle tehditler savurmayı sürdürdükten sonra polis çağırmakta ısrarcı oldu. Basın mensupları kendisinin bu konuda özgür olduğunu, hatta kendisine isimlerini verebileceklerini ve fotoğraflarının çekilmesine de müsaade edeceklerini belirtince bir gazetecinin ismini alarak fotoğrafını çekti.

İlgili birimlere bildirildi
Yürüyüş yapan basın mensupları dönüşte aynı mağazanın önünden tekrar geçtiklerinde kaldırımın neredeyse tamamının eşyadan arındırılmış olduğunu ve ‘işgaliye ödüyorum’ diyen esnafın bu eşyaları mağazanın içerisine koymaya çalıştığını fark etti. Elinde sarı renkli bir kartla tehditler savuran esnaf ile ilgili ise Antalya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile Basın Yayın Enformasyon İl Müdürlüğü’ne (BYEGM) gerekli bildirimde bulunuldu. Gelen zabıtalara da konu anlatıldı. Zabıta anında olaya müdahale ederek Dream Bazaar firması dahil bölgedeki tüm esnafın kaldırımı işgal eden eşyalarına müdahale ederken BYEGM yetkilileri inceleme yapacaklarını belirtti.

Şükrü AĞIRMAN

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a