banner153
banner203

‘Ev’lenecekler dikkat

Antalya Ticaret Ve Sanayi Odası (ATSO) Emlak Komisyonu Başkanı Halil Ersoy, ev sahibi olmanın en kolay yolunun artık konut kredilerinden geçtiğini ifade etti. Başkan Ersoy, kira öder gibi ev sahibi olmayı sağlayan banka konut kredileriyle de ev sahibi olabileceğimizi kaydederek, “Konut kredisi seçerken üstünde durmanız gereken en önemli noktalardan biri kredi faiz oranı. Ödeyeceğiniz aylık taksit tutarını ve toplam ödeme tutarını doğrudan etkileyen faiz oranı, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Seçeceğiniz konut kredisinin faiz oranı ne kadar düşük olursa ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı ve toplam ödeme tutarı da o kadar düşük olur ancak burada dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ortaya çıkıyor o da krediyle ilgili diğer masraflar. Kredi alırken toplam kredi maliyetini hesaplamamak, yıllık maliyet oranı yerine aylık faiz oranına göre hesaplama yapmak, habersiz yapılan sigortalar, okunmadan imzalanan sözleşmeler, habersiz çıkarılan kredi kartları ve hane geliri üstünde çıkan kredi taksit tutarları konut kredisi alırken yapılan hataların başında geliyor” diye.

Doğru kredi seçimi önemli

Başkan Ersoy, konut kredisi alımında dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Doğru ev kredisini seçmek kritik önem taşır. Ev satın alanlar, faiz oranlarına bakmanın yanı sıra mevcut finans pozisyonu, yaşam tarzı ve hedeflerine en uygun olanı bulmak için kredi özelliklerini titizlikle incelemelidir. Avantajları ve ekstraları değerlendirebilmenin yanı sıra dahil edilebilecek her türlü ödül de değerlendirmelidir. Daha ucuz her zaman daha iyi değil. Öncelikle, piyasadaki en ucuz kredinin, uzun vadede sizin için en iyi kredi olmayabilir. Örneğin, koşullarınız ileride değişirse, esneklik için izin verilmeyebilir.”

Kredi notunuzu iyi tutun

“Tüketicilerin yaptığı hatalardan biri de kredi karşılaştırması yaparken sadece faiz oranına odaklanmaları. Kredi alınacak banka tercihinde, faiz oranlarının yanı sıra komisyon, istihbarat, dosya masrafı ve ekspertiz ücreti, sigorta primleri gibi maliyetleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kötü bir kredi notu konut kredinin ret olmasının en yaygın nedenidir ve kredi için başvurmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir. İyi bir kredi notunuzun olması, banka tarafından yeşil ışık anlamına gelir. Bunun için düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu iyi seviyede tutmak her zaman önemlidir. Kredi puanınızı kontrol ettikten sonra peşinat için verebileceğiniz miktarı hesaplamalısınız. Çünkü, bankalar alacağınız evin ekspertiz değerinin yüzde 80’ini size sağlıyor. Geriye kalan yüzde 20’lik kısmı ise sizin peşinat olarak temin etmeniz gerekiyor.  Böyle bir durumda yeterince birikiminiz yoksa peşinat biriktirmek ya da bulmak için beklemeniz gerektiği anlamına gelir.”

Dokümanları saklayın

“Kredi kullanmaya başlanılan andan itibaren tüm dokümanlar saklanmalıdır. Banka ile yaşanan bir sorun ya da masrafların iadesi için yargıya başvurulmak istendiğinde bankalar her doküman için ücret talep ediyor. Krediye başvurduktan sonra tüm belgelerinizi isteyin ve saklayın. Konutun kat irtifakının, iskânın, yani yapı kullanım izninin alınıp alınmadığını kontrol edin. Alacağınız konut aile konutu ise eş muvafakat namesi mutlaka alınmış olmalı. Alınmaması halinde ileride açılacak tapu iptal davasında tapu devredilse bile tapu iptaliyle karşı karşıya kalınması söz konusudur.”

Teması elden bırakmayın

Başkan Ersoy, tapu işlemleri için konutu alınacak değer üzerinden beyan edilmesini gerektiğini de kaydederek, “Tapu harcı ödemesi, beyan edilen satış bedeline göre yapıldığı için tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan ederseniz, daha düşük tapu harcı ödersiniz. Halbuki bu konu Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yakın takip edildiği için hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük önemli cezalar kesilebilmektedir. Emlakçı ya da müteahhit, evi kimden aldıysanız onun ile teması ödemeyi yaptıktan sonra da devam ettirin. Zamanında arama yapmanız yeni bir projeden ev aldıysanız inşaat ilerlemesi hakkında bilgilerinizin güncel olmasını sağlayacaktır. Eğer eviniz inşaat halinde ise ara ara inşaatı ziyaret edin. Eğer bir şeyler yanlış gidiyorsa bu durumu diğer alıcılar veya yeni komşularınız ile paylaşın” dedi.

Esra ALTUNKES


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a