banner153
banner230
banner203

Film platoları inşa edilecek

Antalya Büyükşehir Belediyesi, tahmini maliyeti 1.1 milyar lira olan Boğaçayı Film Stüdyoları ve Tema Parkı Projesi’nin startını veriyor. Dev projenin hazırlık ve tanıtımı için Danışmanlık Hizmet Alım İhalesi 27 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Firma, çalışmalarını 6 ayda tamamlayarak idareye teslim edecek. Firma tarafından yapılan çalışmanın bitmesinin ardından 2886 sayılı Kanundaki süreler de dikkate alınarak yaklaşık 4 ay içinde ihale yapılacak. Proje, Konyaaltı Çakırlar Mahallesi’nde bulunan mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 21538 ada 1 parsel numaralı 746 bin 79 metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek. Bu alan için Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi lehine 30 yıl süreli bağımsız ve sürekli nitelikteki irtifak hakkı tesis edildi. İlk yıl için 3 milyon 60 bin lira kira bedeli var ve bu bedel her yıl Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinin 12 aylık ortalama değişim oranı kadar artırılacak.

İhalesi yapılacak
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinin 19 Temmuz 2016 tarihli ve 877 sayılı Kararıyla imar mevzuatı uyarınca Boğaçayı Özel Proje Alanı tespit edildi. Bu Karara göre alanda film stüdyoları, film stüdyolarını tamamlayıcı hizmet tesisleri, Ar-Ge, üniversite, sağlık tesisleri, konaklama tesisleri, ticaret alanları, eğlence parkları, fuar alanları vb. yapılabilecek. Bu alanda yer alacak kullanımlara ilişkin detaylar ve yapılaşma koşulları kentsel tasarım projesi ve vaziyet planına göre belirlenecek. Projenin uygulanması için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre bir ihale gerçekleştirilecek.

Rüya proje başlıyor
2886 sayılı Kanuna göre yapılacak ihaleyi kazanan yükleniciye yaklaşık 30 yıl süreli bağımsız ve sürekli nitelikteki irtifak hakkı devredilecek, karşılığında Danışmana temin edilen avan projeler ve imar planı doğrultusunda yüklenicinin projeyi gerçekleştirilmesi sağlanacak ve ihale modeli dahilinde idarenin diğer menfaatleri temin edilecek. Yüklenici projeye ilişkin uygulama projelerini hazırlayacak, akabinde idarenin onayı ve ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izin ve ruhsatların alınması şartıyla projeyi uygulayacak. Boğaçayı Projesi, Antalya’nın yaşam kalitesi ve turizm cazibesini artıracak Türkiye’nin en büyük projelerinden birisi. Film platolarının inşa edilmesi ile Antalya, dünyanın film çekim merkezlerinden birisi olacak. Hollywood’daki sinema stüdyolarına benzer eğlence merkezleri ve sinema salonları bu alana inşa edilecek.

Umut ÖZEN

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a