banner153
banner230
banner203

Gayriresmî Furkan  şubesi gibi çalışıyor

Başkanının anayasal düzene karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü suçlamasıyla gözaltına alındığı Furkan Vakfı’nın, resmi şubesi olmadığı halde Antalya’da etkin olduğu öğrenildi

Vakfın etkinliği, bir video görüntüsünde “Antalya'da üniversite okuyorum. Vakfınızın burada şubesi olmadığı için, yanlışları da olsa burada bir cemaatte bulunmam gerekir mi? Yalnız kalınca kendimi muhafaza etmekten endişeliyim. Ne tavsiye edersiniz?” sorusuna vakfın başkanının verdiği yanıt ve Furkan Vakfı Antalya isimli sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlar ile ortaya çıktı. Adana İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 30 Ocak 2018’de 33 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. İlk etapta Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul dahil 26 kişiyi gözaltına aldı. Ardından vakfa kayyum atandı, Valilik de vakfın faaliyetlerini geçici olarak men etti. Vakfa yönelik operasyon, Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, "Vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü" iddiasıyla yapılmıştı. Vakfın genel merkezinin bulunduğu binada yapılan aramalarda, bir kasa ve dolapta kayıt dışı olduğu belirlenen 364 bin lira ele geçirilmişti.

Cumhurbaşkanı’na hakaret

Öte yandan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının kurucu başkanı Alparslan Kuytul hakkında daha önce yürütülen soruşturmalar kapsamında 2 ayrı iddianamede ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlarından 7 yıl hapis cezası isteniyor. Adana 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede Kuytul'un vakfa ait sosyal paylaşım sitelerine yüklenen video görüntülerinden bahsediliyor. Kuytul’un bu videolarda Terör örgütü ele başısı Fetullah Gülen’in başını çektiği FETÖ/PDY isimli Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimine karşı halkın direnmesini ve demokrasi nöbeti tutmalarına karşı gelen konuşmalarda bulunduğu vurgulanıyor.

Facebook üzerinden faaliyet

Adana merkezli Furkan Vakfı’nın Antalya’da bir şubesi bulunmuyor. Ancak Youtube isimli internet video sitesinde TV Furkan isimli kanaldaki bir video ve paylaşımlar yapılan bir facebook sayfasının varlığı, vakfın kentte de etkin olduğunu gösteriyor. http://www.youtube.com/furkanvakfivideo linkindeki bu kanalda 14 Mar 2016 tarihinde yayımlanan yaklaşık 2 dakikalık bir videoda Alpaslan Kuytul kendisine gönderilen yazılı bir soruyu okuduktan sonra gülümseyerek cevaplıyor.

‘Böyle böyle çoğalırsınız!’

5 Şubat 2016 tarihli bu videoda “Antalya’dan bir soru. Antalya'da üniversite okuyorum. Vakfınızın burada şubesi olmadığı için, yanlışları da olsa burada bir cemaatte bulunmam gerekir mi? Yalnız kalınca kendimi muhafaza etmekten endişeliyim. Ne tavsiye edersiniz?” sorusuna gülümseyerek “Şube açççç! Orada, madem ki hoşlanmadığın yerlere gitmek istemiyorsun, o zaman gayret et. Orada arkadaşlarını topla, bir evde ders yapın, sohbet edin; böyle böyle, böyle böyle çoğalırsınız inşallah. Ama onu yapamayacak birisiysen, o zaman yapman gereken, internet yoluyla da eğitimimiz var. Temel eğitim dersleri yapıyoruz. Bu internet yoluyla eğitimlere katılabilirsin, orada ne yapacağını da öğrenebilirsin. Oradaki arkadaşlarını da toplayabilirsin. O şekilde, onların da eğitim almasını sağlayabilirsin. Temel eğitim talebeleri olmalarını sağlayabilirsin. Eğer tevhidi (Allah'ın birliğine inanma, bir sayma, bir olarak bakma) anlatan, tevhidi bir cemaat varsa, onların içinde de bulunabilirsin ama bidatlerle (İslam dininde Hz. Muhammed zamanından sonra ortaya çıkan değişik yargılar ve ilkeler) dolu, hurafelerle dolu ya da ne bileyim ben böyle işte tekfirci (kendileri gibi inanmayanları kafir olmakla itham eden kişiler), onu bunu öldürmeyi düşünen, silahlı-bombalı hareketler vesaire bunların içinde bulunamazsın tabi. Ama tevhidi bir hareket varsa, dengeli bir hareketse, tevhidi anlatıyorlarsa, aşırılıkları yoksa, ehl-i sünnet (Müslümanlıkta Hz. Muhammed'in koyduğu kuralları olduğu gibi uygulayan, onun izinden giden) ise onlarla beraber olunabilir. Ama dediğim gibi eğitim almak şartıyla, eğitimi de temel eğitim olarak internet yoluyla alabilir böyleleri” yanıtını veriyor.

Sosyal medyadan tanıtım

Sosyal medya sitesi Facebook’ta da Furkan Vakfı Antalya isimli bir hesap bulunuyor. Bu hesaptaki paylaşımlardan, vakfın başkanının bahse konu youtube videosundaki ifadelerinin uygulamaya geçirildiği anlaşılabiliyor. https://www.facebook.com/antalyaFV/ linkindeki ‘antalyaFV’ isimli hesapta itikâf (Ramazan ayının son on gününde Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak üzere dünya işlerinden ilgiyi kesip camiye kapanarak ibadet etme) ya da Perşembe akşamları saat 20.30’da başlayan din derslerinden fotoğraflar paylaşılıyor. 23’e kadar süren derslerden sonra çay ikramı olduğu vurgulanıyor. İnsanlar bu sitedeki hesaptan din ve Kur’an derslerine davet ediliyor, yakınlarını bu derslere yönlendirmeleri isteniyor.

Ekrana doğru dua ediyorlar

Fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla derslere katılanlar; dizüstü bilgisayarı bağladıkları televizyon ekranından internette vakfın başkanı Alpaslan Kuytul’un videolarını izliyor ve ardından ellerini ekrana doğru açarak dua ediyor. Derslerin nerede yapıldığına dair sorular sorulara ise Markantalya AVM civarı yanıtı ile bir cep telefonu numarası veriliyor. Kadınlara yönelik programların olduğundan da bahsediliyor. Perşembe akşamları ne dersi verildiğine dair sorulara ise “İslami dersler, Arapça, Kur’an-ı Kerim, hadis, fıkıh tefsir gibi islami hizmetler” yanıtı veriliyor. “Ders verenin kariyeri nedir?” sorusuna ise “Ders veren kişi Furkan Vakfı'nın eğitim faaliyetlerine katılmış bir davetçidir” deniliyor.

 

Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a