banner241
banner237
banner203

Göz göre göre diktiler!

Geçen yıl tapulu eve izinsiz ve kaçak kat çıkılması iddiası sorulan belediye, ‘evle ilgili arşivlerinde herhangi bir bilgi ve belge bulunmadığı’ yanıtını verdi, şahıslar evi göz göre göre dikti

Akdeniz Manşet Gazetesi’nde 20 Mart 2017’de yer alan “Ermenek’te kaçak iddiası” başlıklı haber ve bilgi edinme talepleri sonrası Muratpaşa Belediyesi harekete geçmişti. Haberde ise “Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı üzerindeki tek katlı eve ‘çatı yapıyoruz’ denilerek izinsiz ve kaçak olarak ikinci kat çıkılıyor. Şikayette bulunulan belediye olaya adeta seyirci kalıyor. Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi sınırlarındaki Ermenek Mahallesinde bazı arsalar satılıyor. İhaleyle satılan arsalara yakın noktadaki bir evde ise çatı yapılacak iddiasıyla ikinci kat çıkıldı. Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanında, falezlerin üstündeki tek katlı eve çıkılan ikinci kat ile ilgili belediyeye şikayette bulunuldu. İzinsiz ve kaçak kat iddiasıyla ilgili şikayetin iletildiği belediyenin yaşananlara adeta seyirci kaldığı öne sürülüyor…” ifadeleri yer almıştı. Açık adresiyle ada ve parseli verilen, uydudan bile görünen, Ermenek Mahalle Muhtarı Hüseyin Elmalı’nın da kaçak kat iddiasından haberdar olduğu eve belediyenin neden gidip durum tespiti yapmadığı ise merak konusu olmuştu.

Muratpaşa’dan yanıt!
Ardından arkeolojik sit alanında 30 yıllık bir eve kaçak ikinci kat çıkıldığı iddiaları sorulmuş, ihbarda bulunulmuştu. Muratpaşa Belediyesi, ‘evle ilgili arşivlerinde herhangi bir bilgi ve belge bulunmadığı’ yanıtını vermiş, verilen yanıtla ilgili haber, diğer haberden bir ay sonra yine Akdeniz Manşet Gazetesi’nde 20 Mart 2017 günü “Muratpaşa'dan yanıt” başlığıyla yer almıştı. Antalya Ermenek Mahallesi Büklüm Sokak, 10544 ada 7 parseldeki tapulu eve izinsiz ve kaçak kat çıkılması iddialarının sorulduğu CHP’li Muratpaşa Belediyesi; adrese giderek yerinde tespit yapmak yerine, evle ilgili arşivlerinde yaptıkları incelemede herhangi bir bilgi veya belgeye rastlamadıkları cevabını vermişti. Bu yanıta göre 30 yılı aşkın süre önce inşa edilmiş eve ait emlak vergisi kayıtları, numarataj, abonelik evrakları, imar planları, evin planı gibi evraklar; belediyede bulunması gerekirken yoktu.

Suç duyurusunda bulunuldu

Belediye eldeki fotoğraflara rağmen Kadastro Müdürlüğü’nden parsel üzerinde herhangi bir yapı olup olmadığına ilişkin bilgi ve belge de isteyecekti. Açık adresiyle ada ve parseli verilen, Ermenek Mahalle Muhtarı Hüseyin Elmalı’nın da kaçak kat iddiasından haberdar olduğu eve belediyenin neden gidip durum tespiti yapmadığı ise merak konusu olmuştu. Bir kısım vatandaş ise bu duruma şaşırmadıklarını, zira daha önce belediyeye ihbarda bulunmalarına rağmen etkin bir işlem yapılmadığını ileri sürmüş,  bunun nedenlerini Antalya Emniyet Müdürlüğü polislerinin araştırması gerektiğini söyledi. Aradan bir yıl aşkın bir süre geçti, bu arada hangi gelişme yaşandı bilinmez ama o eve kaçak olarak ikinci bir kat dikildi. bölge sakinleri konu ile ilgili olarak tekrar belediyeye başvurdular, kaçak yapı ile ilgili işlem yapılmasını istediler, bilgi talep ettiler. Ancak herhangi bir sonuç alamayınca suç duyurusunda bulundular.

Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a