banner244

HAYDİ HAYIRLISI!

Elektrik enerjisini kurulu güneş ve hidroelektrik santrallerinden sağlayan Antalya’da ilk Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) Alanya’da Enyat Enerji tarafından kurulacak Antalya’nın ilk Rüzgar Enerji Santrali (RES) Alanya’da kurulacak. Yoğunlukla Hidroelektrik (HES) ve Güneş Enerjisi Santrallerinden (GES) elde edilen elektrik enerjisi ile ihtiyacını karşılayan Antalya’da yıl geneli fazla rüzgar alan Alanya’da RES kurulabileceği, yapılan teknik araştırmalarla tespit edildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) 2 Ağustos tarihinde ön lisans alan Enyat Enerji santralin yapım startını verdi.

Bakanlığa başvurdular


Enyat Enerji RES projesini hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunu yaptı. Enyat Enerji Yatırımları ve Elektrik Üretim Ticaret A.Ş. tarafından kurulacak olan Rüzgar Enerjisi Santrali Alanya ve Gazipaşa, Mersin’in Anamur ilçesi, Karaman’ın Sarıveliler ilçesi, Karapınar, Dumlugöze, Civandere ve Civler mahalleleri mevkii sınırları içinde 50 MWm/50MW’e kurulu güce sahip olacak.40 adet rüzgar türbini


Alanya RES projesi, 1,25 MW gücünde toplam 40 adet rüzgar türbininden oluşacak ve yıllık ortalama gücü 175 milyon kWh olacak. Alanya RES Projesi’nin inşaat için hazırlık döneminin 28 ay, montaj ve inşaat çalışmalarının 14 ay olmak üzere toplam 42 ay içerisinde tamamlanması öngörülüyor. Maliyet bedeli 125 milyon lira olan söz konusu projenin üretim lisansı süresi 49 yıl olarak planlandı.

 

Yeni yol da açılacak


Santral sahası Antalya il merkezine 150 km, Alanya’ya 33 km, Gazipaşa’ya ortalama 30 km mesafede ve Karaman Sarıveliler ilçesine 9 km, Mersin Anamur ilçesine 55 km uzaklıkta yer alıyor. Sahaya ulaşım mevcut yollardan sağlanacak, ayrıca 17 km uzunluğunda yeni yol açılacak. Proje kapsamında kurulması planlanan 40 türbinin inşaat aşamasında yaklaşık 90 kişinin, işletme aşamasında yaklaşık 9 kişinin çalışması öngörülüyor.

Rüzgar enerjisi


Rüzgar santrallerinin genel olarak çalışma prensibi şöyle; Rüzgar türbinleri diğer türbinler gibi lineer olarak hareket eden akışkanın (hava) hareketini rotasyonel (tekrarlanan döngü, hareket) harekete dönüştürüyor. Rüzgarın kinetik enerjisi rotasyonel mekanik enerjiye çevriliyor. Elde edilen bu mekanik enerji türbin içindeki alternatör vasıtası ile elektrik enerjisine çevriliyor. Bir rüzgâr santralinde bütün türbinlerin ürettiği enerji tek bir noktaya iletiliyor (şalt tesisi) oradan da gerilimi ayarlanarak şebekeye veriliyor. Rüzgâr enerji santrallerinde rüzgar türbinleri, rotor, güç şaftı ve rüzgârın kinetik enerjisini elektrik enerjisine çevirecek bir jeneratör kullanılıyor. Rüzgâr rotordan geçerken, aerodinamik birkaldırma gücü oluşturarak rotoru döndürüyor. Bu dönel hareket jeneratörü hareket ettirerek elektrik üretiyor. Türbinlerde ayrıca, dönme oranını ayarlayacak ve kanatların hareketini durduracak birrotor kontrolü bulunuyor.

Çalışma şekli


Rüzgar türbinleri, rüzgar enerji santrallerinin ana yapı elemanı olup hareket halindeki havanın kinetik enerjisini öncelikle mekanik enerjiye ve sonrasında elektrik enerjisine dönüştüren makinelerdir. Rüzgar türbinleri dönüş eksenlerinin doğrultusuna göre yatay eksenli veya düşey eksenli olarak imal ediliyor. Türbinlerde en fazla kullanılanı ise yatay eksenli rüzgar türbinleri. Yatay eksenli rüzgar türbinleri, dönme eksenleri rüzgar yönüne paralel ve kanatları ise rüzgar yönüne dik vaziyette çalışıyor. Bu tip rüzgar türbinleri bir, iki, üç veya çok kanatlı yapılıyor.Türbinler 3 kanatlı


Düşey eksenli rüzgar türbinlerinin eksenleri rüzgar yönüne dik ve düşey olup kanatları da düşey vaziyettedir. Düşey eksenli rüzgar türbinlerinde rüzgarın esme yönü değiştiği zaman yatay eksenli rüzgar türbinlerinde olduğu gibi herhangi bir pozisyon değiştirmesi olmuyor.


Elektrik üretim amaçlı şebeke bağlantılı modern rüzgar türbinleri çoğunlukla 3 kanatlı, yatay 

eksenli ve up-wind türü rüzgar türbinleridir. Günümüzde teknolojik gelişmelere paralel olarak 1,0-6,0MW gücünde yatay eksenli rüzgar türbinleri kullanılıyor.

Temiz enerji


İşletilmesi planlanan Alanya RES Projesi ile ülkemizin içinde bulunduğu elektrik enerjisi 

darboğazının aşılmasında ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları’ alternatiflerinden rüzgar enerjisinden faydalanılarak elektrik üretimi amaçlanıyor. Bu kapsamda elde edilen temiz enerji ile proje bölgesi için kamu yararı sağlanacak. Proje alanı; ülkenin artan elektrik enerjisine, rüzgar yönünden katkı sağlayacak potansiyele sahip olarak değerlendirildi.
Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a