banner244
banner203

İhale dediğin böyle olur!

Sayıştay Başkanlığı imar plânında semt spor sahası olan, falezler üzerinde, denize nazır, milyon liralık değeri olan alanda; yıllardır kaçak bölümleri olan, ruhsatsız çalışan lüks işletmelerin tahliye edilmesini istedi. Belediye ile kiracılık ilişkileri bulunmayan, kaçak olarak büyütülen, maddi değeri yüksek, ruhsatsız ve kaçak işletmelerden ecrimisil alındığı ortaya çıktı. Yaklaşık 20 yıldır faaliyete bulunan, büfeden restorana dönüşen çoğu kafe, bar ve restoranların; sözleşme sürelerinin dolmasına rağmen yaklaşık 2-3 yıldır tahliye edilerek yıkılmak yerine ‘bedeli öğrenilemeyen bir ecrimisil’ karşılığı çalıştırıldığı öğrenildi. Sayıştay’ın tespitleri üzerine aylar önce encümen apar topar tahliye ve yıkım kararı aldı. Ancak birinci derece doğal sit alanındaki ruhsatsız ve kaçak işletmeler mühürlenerek tahliye edilmek ve yıkılmak, ardından semt spor sahası yapılmak yerine Sayıştay’ın tahliye istediği tespitine rağmen ruhsatlandırıldı, kaçak bölümleri yıkıldı, imar ruhsatlarındaki sorunlar çözüldü, semt spor sahası için plan tadilatı yapıldı. Ardından belediye tarafından geçtiğimiz gün kiralama ihalesine çıkarıldı. Antalya Valiliği Muratpaşa Kaymakamlığı işletmelerin ihaleden 15 gün önce tahliye edildiğine dair bir tutanak yazdı. Ancak ihaleden bir ve iki gün önce, ayrıca ihale sabahı çıplak gözle yapılan tespitte işletmelerin tahliye edilmediği ortaya çıktı. İhalede şeffaflık meselesi gündeme geldi. 2 Nisan 2018 sabahı yapılan ihaleye sadece işletmelerin sahipleri katıldı. İhalede firmalardan biri hariç hemen hepsi sadece 5’er bin lira artış yaptı. Hatta bir firma sadece 2 bin lira artırım yaptı. Üçüncü şahsa kiralansa, devredilse milyon liralık gelirler elde edilecek ya da kamulaştırma davası olsa metrekaresi 5 bin liradan aşağı olamayacak alanlar yok pahasına kiralandı.


Çok lüks birçok işletme

Hatırlanacağı üzere Antalya’da Muratpaşa Belediyesi; denize nazır, 30 dönümlük Manavoğlu Parkı’ndaki kaçak bölümleri olan ruhsatsız işletmeleri yaklaşık 20 yıldır yıkmamakta âdeta direniyordu. İmar plânlarında semt spor sahası olan 1. Derece Doğal Sit Alanı’ndaki parkın içinde çok lüks birçok işletme var. Alanda plân ve proje tadilâtları da yapılamıyordu. Semt spor sahası için plan tadilatı yapıldı. Bugüne değin belediye ile aralarında kiracılık ilişkisi de bulunmayan kaçak bölümleri olan 6 işletmeye âdeta seyirci kalıyordu. Ne var ki imar plânlarında semt spor sahası olan denize nazır Manavoğlu Parkı’ndaki bir iki ay öncesine kadar ruhsatsız ve kaçak durumdaki, bulunduğu alan ve kendi değeri milyon liralarla ifade edilen kafe, bar ve restoranlar hala tahliye edilerek yıkılmadı üstüne üstlük bir de ihale edildi. Bölgede TAPAS Cafe Bistro, The Big Man, Ayşe Bacı Gözleme, Kısmetim Balık Evi, Profiterol, Marmaris Büfe, Giritli gibi milyon liralık değerdeki denize nazır bazı işletmeler yer alıyor.

Neredeyse sudan ucuz

Restoran ve kafe kiraya verilmesi ihalesi Muratpaşa Belediyesi tarafından 2 Nisan 2018 sabahı saat 09.30’da Belediye Encümeni huzurunda Belediye Encümen Toplantı Salonunda yapıldı. 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre ihale ‘Açık Teklif Usulü’ gerçekleştirildi. İhale ilânında “Mülkiyeti belediyemize ait Manavoğlu Parkı içerisi Lara Kıyı Bandı Düzenleme Projesi kapsamında kalan işletmelerin, ihale şartnamesi esasları doğrultusunda 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. Maddesine göre Açık Teklif Usulü ile kiraya verilmek üzere ihaleye çıkartılmıştır” denildi. Şirinyalı Mahallesinde 18L-1B paftasındaki 28-153 metrekare kapalı, 83-152 metrekare gölgelik altı açık alana sahip 6 adet kafe, restoran, gözleme dükkânı takdir komisyonunca önerilen KDV hariç 2018 yılı bedeline göre 140-240 bin lirasında ihale edildi. Mekânların tahliye edilmeden kira ihalesine çıkarılması beraberinde birçok spekülâsyonu da getirdi. Bulunduğu alan ve işletmelerin değeri itibariyle, bir şahsa devredilmesi veya kiralanması halinde bir kaç milyon lira bedel talep edilebilecek olan denize nazır kaçak işletmelerin yıkılarak tahliye edilmemesi ve 2-5 bin lira artışla ve düşük bir bedelle ihale edilmiş olması kafalarda soru işaretleri yarattı. Ayrıca bu işletmeler şu anda ihaledeki kapalı ve açık alan metrekarelerinden daha büyük bir alanı işgal ediyor.

Manavoğlu Parkı neresidir

30 dönümlük Manavoğlu Parkı; Antalya Muratpaşa Belediyesi sınırları içerisinde, birinci derece doğal sit alanı içinde kalan, mülkiyete konu olmayan, kuzeyinde eski Lara yolu, güneyinde Akdeniz, doğusunda Adonis Otel ve batısında ise yine 30 dönümlük Erdal İnönü Parkı (eski Dedeman Otel Aquapark) olan bir alan olarak göze çarpıyor.

Milyon liralık değerdeki olan, birinci derece doğal sit alanındaki ruhsatsız ve kaçak lüks işletmeler mühürlenerek tahliye edilmek ve yıkılmak, ardından da semt spor sahası yapılmak yerine Sayıştay’ın tespiti ve tahliye talebine rağmen ruhsatlandırıldı. Sonra işletmelerin kaçak bölümleri yıkıldı, imar ruhsatlarındaki sorunlar çözüldü, semt spor sahası için plan tadilatı yapıldı. Ardından belediye tarafından geçtiğimiz gün kiralama ihalesine çıkarıldı.
Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a