banner241
banner237
banner203

İNADIN BEDELİ

Şu anda CHP Antalya Milletvekili olan Mustafa Akaydın, 2009-2014 yılları arasında CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Bu sırada kentin muhtelif noktalarındaki billboardlara ve katlı kavşaklara 2009 yılında ‘100 yıllık yanlışlıkta son dönemeç’ yazılı tabela ve afişler astırdı. Bu tabela ve afişler halkı ve eski belediye başkanlarını meraklandırdı. Eski başkanlar, “100 yıldır ne yanlış yapılmış” derken, vatandaş Akaydın’ın 100. Yıl’da stadyum yapılmasını iptal ettirmesi ile ilgili yazdırdığı bu afişleri basına sordu. Konuyla ilgili görüştüğümüz dönemin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı, “Tabelalar, iptal edilen 100. Yıl Projesi’ni anlatmak için asıldı. Çünkü proje iptal edilerek yanlıştan dönüldü” demişti. 2018 yılında Sayıştay, iptal edilen 100. Yıl Projesi için son kararını verdi.

Pahalıya mal oldu
Akaydın’ın şu anda üzerinde stadyum bulunan 100. Yıl’a o dönem stadyum yaptırmama inadı pahalıya mal oldu. Sayıştay, Akaydın ve dönemin CHP’li meclis üyelerine 100. Yıl Spor Tesisleri ile ilgili kamuyu zarara uğrattıkları gerekçesi ile 2010-2011-2012 yıllarındaki denetimlerinde yaklaşık 6 milyon liralık zimmet çıkardı. Dönemin CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olan CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın ve bazıları halen belediye başkanı olan dönemin CHP’li meclis üyeleri 6 milyon lirayı bulan kamu zararını kendi ceplerinden ödeyecek.

6 milyonu buluyor


Sayıştay 6’ncı Dairesi tarafından 2014 yılında verilen tazmin kararı, temyiz kurulunun 23 Mart 2016 tarihli kararıyla bozulmuştu. Bunun sonrası Sayıştay Başkanlığı 28 Mart 2018’de konuyu karara bağladı, son kararını verdi. Karara göre, Akaydın ile o dönemde 100. Yıl Projesi’nin yapılamaz hale gelmesine neden olan imar değişikliğine onay veren meclis üyelerine zimmet çıkarılması onaylandı. Kararda, “Daire kararı yerinde olup söz konusu kararda ısrar edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır” denildi. 3 ayrı dosyada çıkartılan 4 milyon 960 bin 663 TL, 558 bin 119 TL ve 354 bin 981 TL olmak üzere toplamda zimmet miktarı 5 milyon 873 bin 763 TL’yi buldu.

Bir meclis kararının bedeli…


Akaydın ve meclis üyelerini 100. Yıl Stadyumu ihalesi ve sözleşmesinin ifasını imkansız hale getiren imar planı kararı alınmasından da sorumlu tutan Sayıştay, üst ölçekli imar planlarını değiştirmek ya da mahkeme kararını bekleyip firma ile sözleşmeyi feshetmek yerine meclis kararı alınarak ihale ve sözleşmenin ifasını imkansız kılındığını vurguladı. Sözleşmenin ifasını imkansız hale getiren meclis kararı alan şimdinin CHP’li vekili Akaydın ve 15 meclis üyesi toplam 16 isim 6 milyon lirayı bulan kamu zararını ödeyecek. Akaydın, 33 bin kişilik stadyumu da içeren projenin sona ermesiyle yaptığı açıklamada, “100 yıllık yanlışlıktan dönüldü” demişti. Stadyum ise 5 yıllık bir gecikme sonrası açılmıştı. Stadyum yokluğundan Antalyaspor maçlarını, 2 sezon Mardan Stadyumu’nda, 3 buçuk sezon da Akdeniz Üniversitesi Stadyumu’nda oynamıştı. Stat, 5 yıllık bir gecikme sonrası açılabilmişti. 

Kimler ödeyecek


Kararda, kamu zararının üst yönetici sıfatıyla Mustafa Akaydın ve karara imza atan meclis üyelerinden müştereken ve müteselsilen işleyecek faiziyle ödettirilmesine de hükmedildi. 6 milyon liraya yakın zararı ödemesi istenenler arasında dönemin CHP’li meclis üyeleri olan mevcut Konyaaltı Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek, mevcut CHP’li Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç ile Deniz Filiz, Recep Tokgöz, Deniz Fırat Budak, Mehmet Remzi Sadi, Baki Çelik, (Hüseyin) Recep Kazancı, Hasan Gürsel Karabayır, Mustafa Karaman, Edip Kemal Bahadır, Mustafa Reşat Oktay, Erdem Armen, diğer partilerden İsmail Tosun ve o dönemin MHP’li Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım yer alıyor.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a