banner153
banner230
banner203

İnternet bağımlılığı  artık ‘akıl hastalığı’

Bilgisayar ve internet kullanımının yaşamımızda sağladığı kolaylıklar saymakla bitmiyor. Ancak bilgi akışını hızlandıran, iletişimi kolaylaştıran sanal alemin, yeni psikolojik, sağlık ve sosyal problemleri gündeme getirdiği de bir gerçek. İşte teknoloji çağının belki de en önemli sorunu olan internet ve oyun bağımlılığı, Dünya Sağlık Örgütü’nü harekete geçirdi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), en son 1990 yılında güncellenen, Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması (The International Classification of Diseases) teşhis kılavuzunun 2018 yılında yenileneceğini ve bilgisayar oyunu bağımlılığının kılavuzda akıl hastalığı başlığı altında yer alacağını açıkladı. Yani WHO bundan sonra bu tür bağımlılığı resmi olarak zihinsel bir bozukluk olarak tanıyacak.

Azı karar, çoğu zarar
Bu bağımlılık türünün WHO’nun ICD-11 listesine hangi isimle gireceği henüz bilinmese de, video oyunlarının zihinsel sağlık açısından iyi olduğu hatta Alzhemir hastalığına çok iyi geldiği daha önce uzmanlarca defalarca dillendirilmişti. Ancak birçok şeyde olduğu gibi video oyunlarının da azı karar, çoğu zarar. Uzmanlara göre, dozunda oynandığında faydalı fakat fazlası ciddi sağlık sorunlarına ve zihinsel problemlere yol açabiliyor. Uzmanlar, “Video oyunu oynayan birçok insanın sağlık problemi yoktur, tıpkı alkolü dozunda tüketen insanlar gibi. Ancak bazı durumlarda aşırı oyun oynamak yan etkilere neden olabilir” diyor.

Beyinde dopamin birikiyor
Aslında tanım olarak ‘Bilgisayar/İnternet bağımlılığı’ tüm dünya için yeni bir kavram. İnternetin aşırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesi, internete bağlı olmadan geçen zamanın önemini yitirmesi, yoksun kalındığında ise aşırı sinirlilik hali ve saldırgan olunması bilgisayar/internet bağımlılığının en basit tarifi. Avrupa Birliği’nin geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir rapor da ‘internet bağımlılığı’ kavramını destekliyor. AB araştırmasında, günde 4 saatten fazla sanal alemde sörf yapan kişilerde tıpkı kumar bağımlılarında olduğu gibi, beyinde insanın kendisini iyi hissetmesini sağlayan adrenalin benzeri bir kimyasal olan dopamin birikmesi meydana geldiği tespit edildi.

Toplumu olumsuz etkiliyor
Psikologlara göre, başlangıçta bireysel olan bağımlılık, sorunların ortaya çıkması ve artması ile içinde bulunulan toplumu da etkiliyor. Uzun süreli bilgisayar kullanımının neden olduğu sağlık problemleri az çok tüm kullanıcılarda görülüyor. Birçok kişi bilgisayar kullanırken nasıl oturduğunu çoktan unutmuş, gözleri ekrana kilitlenmiş, sırt öne eğilmiş, eller klavye ya da fare üstünde saatlerini bilgisayar başında geçiriyor. Bu durum, gözlerde yanma, boyun kaslarında ağrı ve sertleşme, elde uyuşukluk, genel yorgunluk gibi şikayetleri de ortaya çıkarıyor. Aile ilişkileri aksıyor. İnternet tutkunu, çocuğuna, arkadaşlarına, eşine vereceği zamanı sanal dünyaya veriyor. Sanal dünyayı gerçek dünyadaki ilişkilere tercih ediyor. Bilgisayardan ayrı kaldığında sinirleniyor, çöküntü yaşıyor.

Yunus ERDOĞAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a