banner153
banner230
banner203

İsmail Öz’e  yargı şoku

Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı Öz’ün, Mısır Çarşısı’nın yapımıyla ilgili olarak görevi kötüye kullanma ve zimmetten yargılandığı 7. Ağır Ceza’da verilen beraat kararı, İstinaf Dairesi’nden geri döndü. Maliye Bakanlığı kararın bozulması için mahkemeye başvurdu.

Ocak ayında yapılması planlanan seçimlere hazırlanan Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz’e yargıdan kötü haber geldi. İsmail Öz, önceki başkanlığı döneminde Kepez Belediyesi ile mutabakat imzalayarak yaptırdığı Mısır Çarşısı’nda, o dönem yönetimindeki 15 arkadaşıyla birlikte zimmet, görevi kötüye kullanma ve denetim görevinin yerine getirilmemesi gibi suçlamalarla yargı önüne çıkmış, Antalya 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada kısa bir süre önce beraat kararı verilmişti. Çıktığı televizyon programlarında sürekli, ‘aklandığı’ yolunda mesajlar veren Öz’ün bu sevinci kısa sürdü. İlgili İstinaf Dairesi’ne giden karar, davanın Hazine’ye bildirilmesi gerektiği için geri çevrildi. Bunun üzerine Maliye Bakanlığı 17 Ekim’de Antalya 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, beraat kararının kaldırılmasını ve sanıkların sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasını istedi.

ANTPAŞ’a para aktarımı

Bakanlığın Antalya 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği istinaf dilekçesinde, verilmiş olan beraat kararının hukuka aykırı olduğu vurgulanarak özetle şöyle denildi; “Semt Pazarcılar Odası ile Kepez Belediyesi arasında çarşı yapımı konusunda mutabakata varılmış ancak pazarcılar odası yapım işini ANTPAŞ şirketine usulsüz bir şekilde ihale etmiştir. Pazarcılar Odasının bazı yöneticilerini bu şirkete ortak olmaları zaten usule uygun değildir. Usulsüz para aktarımları iddianamede zaten ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Davadan haberdar edilmediğimizden Hazine olarak bilirkişi raporlarına karşı diyeceklerimizi ifade etme hakkımız kalmamıştır. Rapor yetersizdir. Para aktarımı zinciri yeterince anlaşılamamıştır. Alt derece mahkemesi kararı sadece bilirkişi raporuna atıfla kurulmuştur. Bu mahkeme tarafından dava tarafımıza bildirilmediğinden katılma talebinde bulunamadık. Oysa yasal olarak Hazine’nin bu tür davalarda katılma hakkı bulunmaktadır.”

 

Beraat kararının bozulması

Maliye Bakanlığı’nda Antalya Adliyesi Ceza Dairesi Başkanlığı’na sunulmak amacıyla 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dilekçenin sonuç ve istem bölümünde ise şu ifadelere yer verildi; “Kısaca, dosyanın incelenmesi sonrasında saptanacak gerekçelere göre, anılan Antalya 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararının kaldırılmasına, sanıkların sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına, Maliye Hazinesi’nin davaya katılmasına karar verilmesini talep ediyoruz.”

Yunus ERDOĞAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a