banner153
banner230
banner203

Kanser hastası da tefecilik kurbanı!

Avukat Mehmet Eren, Antalya Korkuteli’nde biri kardeşi 4 isimle birlikte örgüt kurmak ve tefecilik suçlamasıyla tutuklandı. Kanser hastalarına, emeklilere, paraya ihtiyacı olana 35 katına kadar faizle para verildiği, bunu ödeyemeyen insanların intihar ettiği ortaya çıktı

Tutuklandılar

İddiaya göre avukat olmasından dolayı kanunu arkadan dolandı. Tefe karşılığı verdiği paraları mal satılmış gibi evrak düzenleyerek gizledi. Ancak bilirkişi raporları ve müştekilerin ifadeleri kendisini yalanladı. Tefe karşılığı gösterilen mal satışlarına ait fatura ve evrakların yapılan incelenmesinde böyle bir satış olmadığı iddia edildi. Avukat Mehmet Eren (38), kardeşi Veli İhsan Eren (33), Nizamettin Özdemirci (40), Hüseyin Büyükçalgaz (38), Korkuteli Belediyesi çalışanı Süleyman Bakar (44) suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetmek, örgüte üye olmak, zincirleme şekilde tefecilik yapmak suçlarından Korkuteli Sulh Ceza Hâkimliği tarafından yapılan yargılama sonunda 10 Mayıs 2018 günü tutuklanarak Antalya L Tipi Cezaevine konuldu. Örgüt lideri Avukat Mehmet Eren yüzünden çok sayıda mağdur olduğu öğrenildi.

Suçlamaları reddettiler

Mahkeme kararında “…üzerlerine yüklenen suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak, işin önemi, tutuklama nedeni olarak gösterilen sebeplerin bulunması ve sadece adli para cezasını gerektirmeyip verilmesi beklenen ceza ile ölçülü olması nedeniyle ve üst sınırı dikkate alınarak ve adli kontrol müessesesinin yetersiz kalacağı anlaşılmakla suçun vasıf ve mahiyeti dikkate alınarak şüphelilerin CMK 100 maddesi gereğince tutuklanmalarına…” ifadelerine yer verildi. Sanıklar mahkemede suçlamaları reddetti.

Ocaklar söndü

Tefecilik yapma iddiasıyla tutuklanan suç örgütünün lideri Mehmet Eren’in Korkuteli’nde kanser hastası olduğu için malulen emekli olan, tedavi ve ilaç masrafları nedeniyle ve bankaların hastalığından dolayı kredi vermediği, maddi yönden sıkıntı çeken insanlara, emekli olan, olmayan kamu görevlilerine, bazı belediye çalışanlarına ve maaşı olan hemen her emekliye tefecilik yoluyla para verdiği ortaya çıktı. Hatta bir şahsın eşinin, ayrıca evlenmek için para alan bir gencin bu borcu ödeyememesi üzerine kefil olan anne ve babasını tazyik hapsine attırdığı, buna dayanamayan gencin ilaç içerek intihar ettiği ve canına kıydığı öğrenildi.

Her bir kişiden defalarca para almışlar

İddiaya göre Avukat Mehmet Eren’in adamlarının özellikle sabit maaşı olan, kamudan emekli olanları, sağlık, tedavi, düğün vb nedenlerle paraya ihtiyacı olanları bulduğu, avukata getirdiği, avukatın 3-4 aylığına veya bir yıllığına faizle 5-10 katı bedele kadar tefeyle borç para verdiği, tefeyle para verme karşılığında yem-gübre ve kömür satılmış gibi sözleşmeler yaptığı ve yüksek meblağlarda teminat senedi imzalattığı, senetlerde kendi adamlarının alacaklı, borçlu ya da kefil göründüğü, ayrıca tefeyle para alandan taahhütname aldığı ve maaşlarına da haciz koyduğu, 3-4 aylığına ya da bir yıllığına 5-10 katına kadar faizle verdiği para kendisine zamanında faiziyle birlikte ödense dahi maaştan yapılan aylık kesintileri ayrı bir faiz saydığı, üstüne üstlük adamları adına yaptırdığı ve aldığı senetleri de kardeşine ciro ettirdiği, kardeşinin verdiği genel vekaletnameyi kullanarak avukat olarak bu senetleri hiç ödenmemiş gibi icraya koyduğu, haciz yaptığı, ödeyemeyenlere tazyik hapsine maruz bıraktığı, parayı ödeyemeyenleri ve kendisini savcılığa şikayet edeceğini söyleyenleri de tazyik hapsine attırmakla tehdit ettiği, para verdiği kişilerden 35 katına kadar para talep ettiği öne sürüldü.

Adamları da komisyon almış

Avukat Eren’in adamlarının kendilerini bu senetlerde alacaklı, kefil ya da borçlu gösterdiği, tefeyle para verilen vatandaşın ise senetlerde borçlu ya da kefil gösterildiği, “Senette borçlu sen değilsin, benim; sen sadece kefilsin, sana kaç para lazım” denilerek bu şekilde tefeyle para alması için vatandaşın ikna edildiği, ancak yapılan hacizlerde senette borçlu ya da kefil olarak kendi adamları göründüğünde onlara haciz yapılmadığı, borçlu ya da kefil görünen asıl alacaklıya haciz yapıldığı, kendi adamlarının tefeyle para almak için getirdiği her vatandaştan ve avukat Mehmet Eren’den komisyon aldığı öne sürüldü.

Belgelerde yok

Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri hububat, yem, gübre, kömür, nakliyat işi yapan Eren kardeşlerin babası olan Murat Eren’in fatura bilgilerini inceledi. Tefeyle para verilen vatandaşa Avukat Mehmet Eren tarafından imzalattırılan malzeme satış belgelerinin bu faturalar arasında olmadığı da tespit edildi. İcra işlemlerine dayanak teşkil eden satış sözleşmelerinde ve senetlerde belirtilen mal malzeme satışlarının resmi kayıtlar arasında yer almadığı ve gerçek bir ticari işleme dayanan faaliyetlerinin bulunmadığı ortaya çıkarıldı. Mağdur olan şahıslara tefecilik yöntemiyle para verildiği, karşılığında teminat olarak yüksek tutarlı senet alındığı, bu senetlerde Avukat Eren’in birlikte hareket ettiği şüphelilerin alacaklı, borçlu veya kefil olarak gösterildiği de tespit edildi. Tefecilik şartı oluşmaması için faiz karşılığı verilen paralar için gerçeğe dayanmayan kömür, yem, gübre gibi ürün almış gibi satış sözleşmesi düzenleyerek yüksek bedelli senetler imzalatıldığı tespit edildi.

İntihar etti

Avukat eliyle yapılan tefecilik birçok can yaktı. Kasım 2010’da Korkuteli ilçesinde borç nedeniyle anne ve babası hapiste bulunan 23 yaşındaki Hüseyin Çınar, çok sayıda tansiyon hapı içerek intihar etti. Çiftçilik yaparak yaşamını sürdüren Dudu ve Ömer Çınar çiftinin çocukları Hüseyin Çınar, Alaaddin Mahallesi'ndeki evlerinde canına kıydı. Yakınları tarafından götürüldüğü Korkuteli Devlet Hastanesi'ndeki ilk müdahalenin ardından Antalya'ya sevk edilen Hüseyin Çınar kurtarılamadı. Ailenin 2010’daki intihar olayından bir yıl önce kızlarını evlendirdiği ve borçlandığı, tefecilerin eline düştüğü, borçları ödeyemedikleri için intihar olayından 2 ay önce baba Ömer Çınar'ın, iki hafta öncesinde de anne Dudu Çınar'ın tutuklandığı ortaya çıkmıştı. Hüseyin Çınar'ın borcu ödemek için Avukat Mehmet Eren’e taahhütte bulunduğu, ödeyememe ve hapse girme korkusuyla bunalıma girerek intihar ettiği öğrenildi.

Emniyet el attı

2008 yılından bu yana yapılan şikayetler, vatandaş ihbarları, Korkuteli’nde bir çok kişinin mağdur olmasının ardından soruşturmalar açıldı. Korkuteli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği görevlilerince Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak (TCK 220), örgüt faaliyeti çerçevesinde tefecilik yapmak (TCK 241) suçları ile ilgili olarak projeli çalışma başlatıldı. Suç örgütünün liderliğini yapan avukat Mehmet Eren’in şu ana kadar tespit edilen 31 müşteki şahsa tefecilik yoluyla yaklaşık 400 bin lira dolayında para verdiği ve karşılığında teminat adı altında yaklaşık 4 milyon lira civarında senet aldığı tespit edildi.

Emniyetten açıklama

Emniyetten yapılan yazılı açıklamada; Avukat Mehmet Eren’in vatandaş borçlarını ödemesine rağmen teminat olarak aldığı senetleri kardeşi Veli İhsan Eren adına ciro ederek icra takibi başlatıp tahsil yoluna giderek kanunu arkadan dolanmak suretiyle tefecilik suçunu gizlemeye çalıştığı, ancak şahısların dosya kapsamında tefecilik yaptığı tespit edildiği vurgulandı. Açıklamada “Dosya kapsamında yapılan çalışmalarda; müştekilerden bazılarının aile düzeninin bozulduğu, evlerinin icra yoluyla satıldığı, eşinden ayrıldığı, hatta bir mağdur şahsın eşinin, bir mağdur şahsın oğlunun bunalıma girerek intihar ettiği, yine bu şekilde bazı mağdurların psikolojilerinin bozularak intihar girişimine teşebbüs ettiği anlaşılmıştır. Dosya kapsamında yapılan araştırmalarda; adı geçen şüpheli şahısların Korkuteli ilçesinden ‘tefecilik’ yaptıkları yönünde vatandaşların arasında söylentinin çok olduğu, fakat korkularından dolayı şikayetçi olamadıkları, şikayetçi olanlarında şüphelilerin baskısı nedeniyle şikayetlerinden vazgeçtikleri anlaşılmıştır. Konu ile ilgili Korkuteli ilçesinde 07 Mayıs günü saat 07.00'de yapılan eş zamanlı operasyon neticesinde şahıslar yakalanmış, şüphelilere ait işyerlerinde yapılan aramalarda; müştekilere ait çok sayıda senet, borçlu ve alacaklıların kaydedildiği ajandalar ve suç unsuru olduğu değerlendirilen dijital materyaller ele geçirilmiştir. Şüphelilerin yakalanmasına yönelik yapılan operasyonun ardından ilçe merkezinde şüphelilerden korktukları için şikayette bulunamayan çok sayıda müşteki Korkuteli Cumhuriyet Başsavcılığına giderek şikayetçi olmuşlardır…” denildi.

Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Ahmet ünal 1 ay önce

Bu insanların tefeci olmadığını Herkes bilir Ama siz bilememişsiniz savcı resmen makamını kullanarak bu insanların günahını aldı sizde buna çanak tutmuşsunuz. Yalan haber

banner20

banner221

a