banner244

Kaset skandalında son perde

FETÖ/PDY terör örgütünün, Akdeniz Üniversitesi’nde yapılanmak için dönemin rektörünün genç bir kadınla olan görüşmesini kayda aldığı, 280 kişilik profesör ve doçent kadrosuna kendi adamlarını yerleştirdiği iddiası Haziran 2015’te basında çok geniş yer bulmuştu. 12 Kasım 2015’te eski rektör İsrafil Kurtcephe, hakkındaki soruşturmalar ve iddialar sonrasında, görev süresinin bitimine 6 ay kala YÖK tarafından görevden alındı. O dönem hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle görevden uzaklaştırıldı. Ağustos 2008 ile Kasım 2015 tarihleri arasında 7 yıl Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü yapan Kurtcephe, 7 Haziran 2017’de FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma suçlamasıyla tutuklandı. 7 Eylül 2018 günü tahliye edildi. Davası ise devam ediyor. Bu arada AÜ Rektörlüğü’ne Kurtcephe’nin yerine, Kasım 2015’te AÜ Hastanesi eski başhekimi ve Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Ünal atandı. Emniyet ise Kurtcephe’nin uygunsuz görüntülerinin elde edilmesine yönelik iddialara ilişkin soruşturma kapsamında 15 Aralık 2015’te operasyon başlattı. Akdeniz Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin 2014 yılında uygunsuz görüntülerini çekip, bunun karşılığında kadro alınması olayına karıştığı iddia edilen bir kısmı üniversite personeli bazı isimler görevleri başında gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan bazı isimler hakkında üniversite ve YÖK’ten soruşturma izni istendi. Suçlanan isimler ise yapılan soruşturmalar üzerine Danıştay’a itiraz etti. Bahse konu bu dosyalarda en çok suçlanan isim ise Hüsnü Gülez oldu. Gülez, “Kurtcephe rektörlük görevini yürütmekteyken; kadro vaadiyle bir personele fuhuş teklif ettiği iddialarını içeren video ve ses kayıtlarını çekip, internet üzerinden servis etmek suretiyle şantaj, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek” iddiasıyla suçlandı.

Sembol isim

O dönem karalanan Hüsnü Gülez ise aslında FETÖ/PDY mücadelesinin adeta sembol isimlerinden biriydi. Gülez, akademisyenlerin yargılandığı birçok FETÖ/PDY davasında da ‘açık tanık olarak’ dinlenmiş, çalıştığı döneme dair tanıklıklarını, yaşadıklarını ve bildiklerini ayrıntılarıyla anlatarak FETÖ ile mücadeleye katkı sunmuş isimlerden biri olarak göze çarpmıştı. 2015 yılında çeşitli iddialar nedeniyle mesleğinden olan Gülez, ‘Rektörlük görevini yürütmekte iken Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin, kadro vaadiyle bir personele fuhuş teklif ettiği iddialarını içeren video ve ses kayıtlarını çekip, internet üzerinden servis etmek’ suretiyle şantaj, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek iddiasıyla memurluktan men edilmişti. Bunun öncesinde de; usulsüz işçi istihdam etmek suçuna iştirak iddiasıyla görevin yerine getirilmesinde ayrımcılık yaptığı, kişilerin yarar veya zararını hedef tutan davranışlarda bulunduğu gerekçe gösterilerek bir yıl kademe durdurma cezası almıştı. Hukuk mücadelesi başlatan Gülez, Avukat Rıdvan Yıldız’ın savunmasıyla üniversiteye dönmeye hak kazanmış ancak konservatuarda istihdam edilmişti.

Bedelini kim ödeyecek

Hüsnü Gülez’in özel hayatı ifşa suçlamasına karşı haklılığı, Danıştay tarafından tescil edildi.  Danıştay suçlanan bütün isimlerin yaptığı itirazları tek tek inceledi ve bir karara vardı. Danıştay kararı kısa süre önce bütün isimlere tek tek tebliğ edildi. Böylece kaset skandalıyla ilgili iddialara ilişkin kimler hakkında soruşturma yapılıp yapılmayacağı netleşti. Aklanan Gülez, Danıştay kararı üzerine “Kamudan atılmama sebep olan ‘özel hayatı ifşa’ suçlamasıyla ilgili kumpasın gerçek olmadığı ortaya çıktı. Bu sürede 2 yıl işsiz bırakılmış olmamın ve itibarsızlaştırma operasyonunun hesabını kim verecek merak ediyorum. Bana kumpas yapıldığını Danıştay da doğruladı” dedi. Gülez, aklanmış olmasına rağmen halen Akdeniz Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı görevine de geri dönemedi. Gülez, şu an üniversitede konservatuar bölümünde görev yapıyor.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a