banner241
banner237
banner203

Kazaları önlemede trafik eğitimi şart

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Antalya Şube Başkanı Abdullah Gökmen,  trafik magandalarının sayısının her geçen gün artması, vatandaşların canının hevesler uğruna göz ardı edilmesinin hükümeti harekete geçirdiğini, trafik cezalarında düzenleme yapıldığını hatırlatarak,  “Türkiye'de son dönemde özellikle ölüm sebeplerine bakıldığında her yıl yüzlerce vatandaşın trafik kazasında hayatını kaybettiği dikkatlerden kaçmayacak istatistiki bilgi olarak dikkat çekiyor. Başta kırmızı ışıkta geçiş ihlali ve belirlenen hız limitlerinin üstünde araç kullanımı sebepleri olmak üzere birçok hatalı araç kullanımı bu kazaların başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Trafik kazalarının önlenmesi için 3 temel unsur vardır. Etkili denetim yüzde 15 oranını oluştururken, alt yapı yüzde 25, eğitim yüzde 60 oranını oluşturmaktadır. Görüldüğü gibi trafik para cezalarını artırmak tek başına bir çözüm değil. Trafik eğitimi şarttır” dedi.  

Yapılması gerekenler

Trafik kazalarını önlemek için yapılması gerekenleri aktaran Abdullah Gökmen, “Ne kadar tedbir alırsanız alın, insanların trafikle ilgili bilgisizliği veya alkole bağlı kazalara şahit oluyoruz. Trafik kazalarının en büyük sebebi trafik kurallarına uymamaktan meydana gelmektedir. Trafiğin düzgün bir şekilde işlemesi ve can güvenliğinin sağlanması için uyulması gereken bir takım kurallar vardır. Trafik kazaları hayati tehlikenin yanında bir de maddi açıdan zarara sebep olabilmektedir. Bu meydana gelen trafik kazaları nedeniyle birçok kişi yaralanırken, birçok kişi de hayatını kaybetmektedir. Trafik kazası, karayolları üzerinde hareket halinde olan bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm, yaralanma ya da maddi zararla sonuçlanan olaydır” şeklinde konuştu.

Kazaların sebepleri

Sürücüden kaynaklanan kazaların sebeplerini anlatan Gökmen, alkollü araç kullanmanın ve hatalı solama yapmanın çok tehlikeli olduğunu ifade ederek, pratik yapmadan trafiğe çıkmak, yol ve hava durumuna karşı önlem almamak, öndeki aracı yakın takip etmek, dönüş kurallarına uymamak olarak sıraladı. Sürücüye ilk geçiş hakkını tanımamanın yolcudan kaynaklanan kazalara sebebiyet verdiğini aktaran Gökmen, “Kırmızı ışıkta geçmek, yolda hatalı şekilde el aracı kullanmak, trafik kurallarına uymamak yolculardan kaynaklı kazalara sebebiyet verir. Yola aniden çıkmak, duran aracın arkasından veya önünden geçmek, hareket halindeki araca asılmak yayadan kaynaklı kazalara sebebiyet verir” şeklinde konuştu.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a