banner153
banner192
banner203

KIRTASİYEYE YÜZDE 30 ZAM

Başkan Mehmet Bayrak, kırtasiye ürünlerinin büyük bir bölümüne yüzde 30 zam geldiğini duyurarak, “Çocuğunun sağlığını düşünen kırtasiyeden alışveriş yapsın” dedi

Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, zamların sebebini açıklayarak, “En büyük nedeni dolardaki artış ve bunun yanında Çin’den, Uzakdoğu’dan gelen mallardaki yeni çıkan fondan dolayıdır. Şu anda Çin’den gelen ürünlere fon uygulanıyor. Bu fondan dolayı kırtasiye ürünlerine yüzde 30 zam geldi ürünlere yansıdı. Vatandaş kırtasiyeyi tercih ederse daha güvenli olur çocuklarının sağlığı açısından. Kırtasiye ürünlerinin yüzde 99’unun güvenli olduğu yönünde bakanlık açıklamalarda bulundu. Bizim kırtasiyecilerde satılan ürünlerimizin yüzde 100’ü güvenli. Çocuklarının sağlığını düşünen vatandaşın kırtasiyeleri tercih etmesini istiyoruz. İyi ürünler uygun fiyata temin edilebilir” dedi.

Otobüslere afiş

Her sene düzenledikleri kampanyanın bu sene de devam ettiğini hatırlatan Başkan Bayrak, “Tüketiciyi kırtasiyelere yönlendirmek için ‘Kırtasiyeciniz size yeter, çocuklarınızın sağlığı için kırtasiye kırtasiyeciden alınır’ yazılı afişlerimiz otobüslerde var, kırtasiyelerde asılı. Biz kırtasiyeciler olarak 12 ay hizmet veriyoruz. Emeğe saygı çok önemli” dedi. Okulların açılmasıyla birlikte kırtasiyeci esnafının işlerinin açık olacağını aktaran Bayrak, “Nedense okulların açılmasına az bir süre kala önüne gelen kırtasiyeci olmaya başladı. Emeğe saygı olması lazım. Bütün marketler, bütün gıda satan dükkanlar kırtasiye ürünleri satıyor” dedi. AVM’lerin kendi alanları dışına çıkarak her türlü ürünü sattığını anlatan Bayrak, “Ne yazık ki bu durum küçük esnafın belini bükmektedir” şeklinde konuştu.

Sağlığa zararlı ürün yok

Kırtasiyeciler olarak tüketiciye sağlıklı ürünleri ulaştırabilmek için titizlikle ürün seçtiklerini vurgulayan Başkan Bayrak, “Antalya’daki ve Türkiye’deki kırtasiyelerde satılan bütün ürünler sağlıklıdır. Sağlığa zararlı ürün satmıyoruz. Sağlığa zararlı ürünleri de raflarımızda bulundurmuyoruz. Vatandaşımızın da esnafa destek olmasını kısacası esnafımızdan alışveriş yapmasını bekliyoruz. İşlerde, piyasada bir durgunluk var. Bu durgunluk bizleri de etkiliyor. Doların yükselmesiyle, artı gelen zamlarla işlerimizde duraklama var” dedi.

Büyük market sıkıntısı

Kırtasiyecilerin karşısında büyük marketler olduğunu hatırlatan Başkan Bayrak, “Büyük marketler ürünleri oldukça düşük fiyatlara alıyor dolayısıyla da ucuz fiyatlara satıyorlar. Biz yıllardır büyük marketlere karşı yaşadığımız sıkıntıyı dile getiriyoruz. Ama hiç bir sonuç alamadık. Ama bizim küçük esnafımızın böyle bir gücü yok. Bu durum bütün umudunu sezona bağlayan kırtasiyecilerimizi sıkıntıya sokuyor. Bugün bakıldığında büyük marketler televizyondan cep telefonuna, çorabına kadar her şeyi satıyorlar. Bir an önce önlenmeli” şeklinde konuştu.

Spotçu ve AVM’den almayın

AVM ve ucuzlukçularda satılan kırtasiye ürününün kalitesiz olduğunu dile getiren Mehmet Bayrak, “Bizim esnafımız belirli periyotlarla denetlenmektedir. Esnafımızda kalitesiz ürün bulunmamaktadır. Spotçulardan ve AVM’lerden ürün almayın. Kırtasiye alırken kırtasiyeciden alın. Ürünlerimiz kaliteli, sağlığa zararlı maddeler içermiyor. Vatandaş biraz masrafa girecek sadece kırtasiye ürünlerinde değil, forma satışları ve servis ücretlerinde de fiyatlar arttı. Çocuklarınızın sağılığı için kırtasiyeyi kırtasiyeciden alın” diyerek yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner214

banner20

banner212