banner244

Komitenin ek plaka ücretine itirazı var

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Taşıt Kiralama ve İlgili Hizmetler Komitesi Sevgi Akça başkanlığında yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komite üyelerinden gelen talep ve şikayetler değerlendirildi.  Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminal 1 ve Terminal 2 bölümlerinin araçlar açısından ücretsiz alanlar olduğu, bu alanlarda indir-bindir işlemlerine müsaade edildiği, bekleme yapılmasının ise yasak olduğu belirtildi. Ancak, rent a car işletmelerinin gelen yolcu müşterilerini beklerken ve araç teslimi esasında süre konusunda sıkıntı yaşadıkları, otoparkın ücretli olmasının ek maliyet oluşturduğu, Oda üyesi bu firmalara tanıtma kartı ve otopark ücretlerinde indirim sağlanması istendi.

Genelge hatırlatıldı
Komite üyeleri, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun (TŞOF) oluşturduğu komisyonda plaka bedellerinin belirlendiğini hatırlattı. TŞOF’a bağlı odalara gönderilen 20 Haziran 2017 tarihli genelgede, belirlenen plaka ücreti dışında ‘Bağış ve Hizmet Bedeli’ adı altında plaka ücreti alınmaması ifadesinin yer almasına rağmen, plaka basan bazı şoförler ve otomobilciler odalarının ‘Bağış ve Hizmet Bedeli’ adı altında ek ücretler almalarını tartışıldı.

‘Haksız kazanç’
Komite, ek ücretler alınması nedeniyle, iller arası ve ilçeler arasında fiyat farklarının olmasından dolayı gerek halktan gerekse de işletmelerden haksız kazanç elde edildiğine vurgu yaparak, bunun yanı sıra, araç satışı yapılması esnasında eski plakanın noterde kaldığı, ruhsatı noterin düzenleyip verdiği, ancak yeni plakaların şoförler ve otomobilciler odaları tarafından verildiği hatırlatılarak, her ilçede çok sayıda noter olmasına rağmen Şoförler ve Otomobilciler Odasının her ilçede şubesinin olmamasından dolayı plaka basımı için zaman kaybı yaşandığını belirtti.

‘Tek fiyat uygulansın’
Antalya’nın her geçen gün büyümesi, trafiğin her geçen gün yoğunlaşması nedeniyle merkez ilçelerde de Şoförler ve Otomobilciler Odasının şubesi olması gerektiği ifade edildi.  Plaka ücretleri konusunda da, ilgili genelge içeriğinde belirtilen plaka ücreti dışında ücret alınmaması ve uygulamanın tek fiyat üzerinden yapılması önerildi. Söz konusu önerilerin hayata geçirilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna yazı yazılması için ATSO Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verildi.

Umut ÖZEN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a