banner244

Kundu’da neler oluyor
banner246

Kundu bölgesi Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı denize nazır oteller bölgesi olarak biliniyor. Eskiden köy olan Kundu’da arazi toplulaştırma çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalar DSİ Antalya 13. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. ‘Arazi toplulaştırma’ çalışmaları uzun uğraşlardan sonra 2018 yılının sonunda bitti. Askı sürecinde halktan bazı isimlerin itirazları oldu. Üçüncü askı süreci de tamamlandı. Bakanlık ve DSİ Genel Müdürlüğünün onayladığı harita bölge müdürlüğüne gönderildi.

Birçok iddiada bulundular

Müdürlük de haritayı kontrol ve tescil için Antalya Kadastro Müdürlüğüne gönderdi. Ardından da tapu verilme işlemlerine başlandı. Bölge sakinleri ise onaydan sonra kadastroya gitmeden önce haritanın üzerinde değişiklikler yapıldığını iddia etti. Bununla ilgili olarak CİMER’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve diğer iletişim yollarıyla da DSİ Genel Müdürlüğüne dilekçeyle başvurdu. Bu başvuruların sonrasında, tapu tescil işlemleri bölge müdürlüğünün talebiyle durduruldu.

Kadastro yolunda değiştirildi

Peki bölge sakini vatandaş dilekçesinde hangi iddialarda bulundu da sonrasında tapu tescil işlemleri durduruldu. Vatandaş dilekçelerinde,13551 adadaki bir parselin büyük bir firmanın parseli içinde gözüktüğünü oysa ki bu parselin; elinde mahkeme kararı olan bölge yerlisi birine ait olduğunu iddia etti. Haritanın son askı sürecinden sonra onaylanmasına rağmen onaydan sonra değiştirilerek kadastroya gönderildiğini öne sürdü. Bazı isimlerin ise uzaktan yakından alâkası olmadıkları çeşitli parsellere hisselendirildiğini, bu parsellerin de rantı en yüksek yerlerden olduğunu iddia etti. Vatandaş “Olan gariban köylüye oldu. Bölgenin yerleşik köylüsü mağdur oldu” dedi. Alâkaları olmadıkları parsellere hisselendirilen kişilerin kim olduklarının ve plân proje aşamasındaki kişilerle yakınlık ilişkilerinin araştırılmasını istedi.

Rantı yüksek yere taşındı

Bölge sakinleri, Kundu’da son 6 ay içerisinde yaşanan bir duruma dikkat çekerek bir kişinin rantı düşük yerlerden parseller topladığını belirtti. Parsellerin Kundu’nun en ücra yerlerinden olduğunu vurguladı. Bu kişinin toplamda 26 bin metrekarelik irili ufaklı 45-50 adet parseli devraldığını öne sürdü. Kundu’nun en ücra köşesinden toplanan bu parsellerin dönümünün 60-70 bin lira olduğunu anlattı. Arazi toplulaştırma çalışmaları sırasında ise bu parsellerin haritada yerlerinin değiştirildiğini, 7-8 km ilerideki bir başka alana taşındığını, ardından toprak değerlendirme katsayısından faydalandırıldığını, böylece parsellerin toplam alanının 30 bin metrekareye çıktığını, parsellerin taşındığı yeni alanın rantının daha yüksek olduğunu, dönümünün ise60-70 bin liradan 300-400 bin liraya çıktığını iddia etti.

Rantı düşük parselden kesinti

13552 adadaki bir parselde ise köylüden yapılan kesinti oranının; parselin büyük hissedarı olan bir firma için uygulanmadığını öne sürdü. Firmadan yapılan kesintinin bahse konu parsel yerine Kundu’da rantı daha düşük bir başka parselden yapıldığını, köylünün hakkının ise yendiğini iddia etti. Vatandaş, firmaya yapılan ‘kıyak’ uygulamanın neden bölge sakini Kunduluya da uygulanmadığını sordu. Firmadan yapılan kesintinin bahse konu rantı yüksek parselinden değil de bir başka parselden yapılmasının araştırılmasını istedi.

Müstakil tapuya ne oldu

Hazine arazilerinde müstakil tapu verileceği söylenmesine rağmen herkesin belli şahıslarla hisselendirildiğini iddia eden vatandaş, kayırmacılık yaşandığını öne sürdü. Vatandaş arazi toplulaştırma ile ilgili dilekçelerinde tüm bu iddialara yer verdi. Bir kısım vatandaş; yaşananların vicdanen kendilerini yaraladığını ve rahatsız ettiğini belirtti. Bu iddiaların araştırılmasını talep etti.

Vatandaş ne dedi?

Bölge sakinleri “Arazi toplulaştırma işlemleri için son askı süreci de bitti. Bu işlemlere ilişkin haritalar, bakanlık ve DSİ Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Çeşitli kadastro parselinden oluşan arazi toplulaştırma işlem dosyaları; kontrol ve tescilinin gerçekleştirilmesi için Kadastro Müdürlüğü’ne gönderildi. Kadastrodan sonra tapu sürecide başladı. Ancak onaylı haritanın üzerinde kadastroya gönderilmeden önce oynama yapıldığını düşünüyoruz. İtirazlarımızdan sonra Aksu Tapu Müdürlüğündeki tapu tescil işlemleri; DSİ Bölge Müdürlüğü Toplulaştırma Şube Müdürlüğü tarafından durduruldu. Ankara’dan konunun araştırılması için heyet gönderilecek. Bu heyetin gelmesi bekleniyor” dedi.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Ramazan 3 ay önce

Toplulaştırma ne zaman sonuçlanacak bilgisi olan varsa bilgilendirirse memmun oluruz

banner20

a