banner244

Manavgat’a balıkçı barınağı

Yapımıyla ilgili tüm izinleri alınan 30 tekne kapasiteli Manavgat Belediyesi Balıkçı Barınağı Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Maliyeti 49 milyon 241 bin lira olan proje Sorgun Mahallesi Manavgat Irmak kenarı 518-519-520-138 parseller ve kamusal alanda toplam 22 bin 498 metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilecek. Söz konusu alanın mülkiyeti planlama alanı içerisinde bulunan 519 parsel Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde bulunuyor. Alan içerisinde bulunan diğer parseller Düzenleme Ortaklık Payı (DOP)’dan kamuya terki yapılmış parseller.

Barınak karada yapılacak

Manavgat Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan ‘Manavgat 

Irmak Kenarı Balıkçı Barınağı’, mülkiyeti devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan 

kıyı kenar çizgisinin Manavgat Irmağı kara tarafında bulunuyor. Proje kara üzerinde dolgu çalışmaları ile yapılacak. Projenin kamu yatırımı olması ve yatırım sahasının devletin hüküm ve tasarrufu altındaki arazilerin vasfında olması sebebiyle, proje sahası için resmi izinlerin haricinde herhangi bir kiralama veya tahsis bedeli ödenmeyecek. Karada yapılan zemin sondajı ila İmar Planına Esas Jeolojik ve Jeoteknik Etüt Raporu hazırlandı. Söz konusu balıkçı barınağının inşaat işlemleri Manavgat Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek.


Maliyeti 49 milyon 241 bin TL


Projenin yer seçimi yapılırken balıkçı barınağı ihtiyacına karşılık verilebilecek alanlar göz önüne alındığı ve seçilen alanın uygun görüldüğü ifade edildi. Bölgede geçimini balıkçılık ile sağlayan balıkçılara ait teknelerin, hem balık sezonunda hem de sezon sonrasında barınabileceği, denizden tutmuş oldukları balıkları kısa sürede şehir merkezine ulaştırabileceklerinin amaçlandığına vurgu yapıldı. Proje ile bölge ekonomik yapısında yeterli paya sahip olamayan balıkçılık sektörünün gelişmesi sağlanacak, alternatif bir sektör oluşmasına katkı sağlanacak. Söz konusu faaliyetin maliyet analizi balıkçı barınağı inşaası için 46 milyon 674 bin 757 TL, makine tesisatı giderleri 933 bin 495 TL, elektrik tesisatı giderleri 1 milyon 400 bin 243 TL, peyzaj 233 bin 374 TL olarak belirtilirken toplam maliyeti, 49 milyon 241 bin 868 TL olarak hesaplandı.

Umut ÖZEN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a