banner153
banner230
banner203

Meltem’de işgal bitiyor

Çalışmalar başladı

Akdeniz Manşet gazetesinin 24 Mayıs 2013 tarihli ‘Meltem işgali’ başlıklı haberinden uzun bir süre sonra nihayet adım atıldı. Muratpaşa ilçesi Meltem Mahallesi’nde yaklaşık 12 site tarafından yıllardır otopark ve site bahçesi olarak işgal edilen 20 bin metrekare büyüklüğündeki kamuya ait çocuk parkı ve yeşil alan halka kazandırılıyor. Çalışmalar başladı. Şu anda Anakent Sitesi ve yanındaki sitelerde yol üzerindeki duvarlar kaldırılıyor. Antalya Muratpaşa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışmalara başladı.

15 katlı apartmanların işgali

Hatırlanacağı üzere Muratpaşa Belediyesi’ne bağlı Meltem Mahallesi’ndeki bazı siteler; bundan yıllar önce haritada boş arazi, sosyal donatı alanı, yeşil alan, park ve benzeri olan bir çok alanı işgal ederek kendi sınırlarına dahil etti. İddia o ki belediye o dönem gereğini yapmadı. Siteler için imar planlaması olmadığı halde belediye tarafından düzenlenen emsal kararlarına da uyulmadığı öne sürüldü. Belediye mülkiyetinde park, gezme alanı ve boş arazi olarak görünen bu alanların işgal edildiği yerde yıllardır 15 katlı apartmanlar yer alıyordu. 100.Yıl denilen bölgede yer alan Meltem’de çok değerli araziler ve adliye gibi kamu kurumları da var.

20 bin metrekare işgal

Zamanında imar mevzuatına aykırı yapılan yapılar için plan tadilatları yapılmak sureti ile yasaya aykırı yapılar, iddia o ki yasal hale getirildi. Tüm topluma açık olan www.bilgimap.com onlineda yer alan Antalya ada-parsel haritasından ada ve parsel incelemeleri karşılaştırmalı görülebiliyordu. Ayrıca Muratpaşa Belediyesi web sitesinde yayınlanmakta olan pdf formatlı ‘Muratpaşa ilçesi ada-parsel haritasında yapılacak inceleme ve uydu haritasında da tüm detaylar ayrıntılı olarak yer alıyordu. Vatandaş Yusuf Bölük ortaya çıktı ve 2013 yılında bir iddia ortaya attı. Meltem Mahallesi’nde yaklaşık 12 site tarafından 20 bin metrekare büyüklüğünde kamuya ait çocuk parkı ve yeşil alanın; siteler tarafından otopark ve site bahçesi olarak kullanılmak suretiyle adeta işgal edildiğini öne sürdü.

Göz yumuldu iddiası

Haberin yapıldığı tarihte iddiaya göre bu binalar yeni deprem afet yasası ile de uyuşmuyordu. Apartmanların asansör izni dahi olmadığı, denetlenen asansörlerin binilmesi yasaklanmasına rağmen kullanıldığı iddia ediliyordu. Öte yandan apartmanlarda yer alan gün ısı yasağı da çiğneniyordu. Zaten binaların ön cephe projelerine bakıldığı zaman farklılıklar olduğu göze çarpıyordu. Edinilen bilgiye göre yıllardır Meltem Mahallesi’nde oturan bazı site sakinleri, bu konuları Muratpaşa Belediyesi’ne yazılı olarak bildirmiş ancak dönemin belediye yönetimi bu konuların gereğini yapmamıştı.

Peki nereler açılıyor

Vatandaşın başvurusu ve Akdeniz Manşet gazetesinin olayı gündeme taşıması sonrası şimdi işgal edilen tüm alanlar tek tek halka kazandırılacak. Vatandaş Yusuf Bölük, Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e 21 Nisan 2013’te başvurarak işgalci siteler için gereğinin yapılmasını istemiş, konu Antalya Valiliği’ne ve Muratpaşa Kaymakamlığı’na da bildirilmişti. İhbardaki iddialara göre her sitenin işgal ettiği ve şu anda tek tek halka kazandırılmaya başlanan alanlar şöyle: Basın Sitesi’nin güney kısmının bir bölümü yaklaşık 300 metrekarelik çocuk parkının içerisinde. Anakent Sitesi yaklaşık 2 bin 300 metrekarelik çocuk parkını bahçe olarak kullanıyor. Yine aynı site yaklaşık 1700 metrekarelik parkı, bahçe olarak kullanıyor. Falez Toros Sitesi yaklaşık 2 bin metrekarelik çocuk parkını otopark olarak; Batıkent Sitesi ise yaklaşık 300 metrekarelik alanı bahçe olarak kullanıyor. 6261 ada 2 parsel, yaklaşık 300 metrekarelik park içinde olmasından dolayı bu parselde uygulama yapılarak 1 ve 2 parselde uygulama değişikliği yapıldı. 6336 ada ve 1-2 parsel ile 6336 ada 3 parsel arasında çocuk parkı olmasına rağmen bu alan siteler tarafından otopark olarak kullanılıyor. 6336 ada 3 parselde yapılmakta olan inşaatın altına dükkan ruhsatı verildi. Yeni imar yönetmeliğine göre 20 metrelik yollardan daha küçük yollara cephe parsellerde dükkan yapım ruhsatı verilemiyor. 5021 parselde Arpet ve Asya sitelerinin ortasından boydan boya geçmekte olan yaklaşık 9 bin metrekarelik park alanı, sitelerin bahçesi ve otoparkı olarak kullanılıyor. 6458 ada da bulunan Side Apartmanı, Anadolu Apartmanı ve Batıkent sitelerinin arasında bulunan yeşil alan otopark olarak kullanılıyor. 6333 ada 1 parselde bulunan Güneş Sitesi yaklaşık 4 bin metrekarelik çocuk parkını çevirerek şahsi kullanımına aldı. 6334 ada 1 parselde bulunan Ankara Sitesi yaklaşık bin metrekarelik parkı bahçe olarak kullanıyor.

Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a