banner244

MOTOSİKLET KAZALARINA DİKKAT!

Havaların ısınmasıyla birlikte motosiklet kullanımı arttı. Kaza yaşanmamasına dikkat edilmeli. TÜİK 2019 Ocak ayı sonu verilerine göre Antalya, trafiği kayıtlı 278 bin 944 motosiklet sayısıyla Türkiye genelinde İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alıyor

Yüksek bir rakam

Türkiye’de İstanbul’dan sonra trafiğe kayıtlı en çok motosiklet Antalya’da bulunuyor. Havaların ısınmasıyla birlikte motosiklet kullanımında da artış yaşanmaya başlandı. Son günlerde ardı ardına gelen ölümlü trafik kazaları motosiklet güvenliğini gündeme getiriyor.  Antalya’da havaların ısınmasıyla birlikte motosikletler caddelere dökülmeye başladı. Motosikletlerin karıştığı kazalar ise devam ediyor. Bazı sürücüler kuralları hiçe sayarak trafikte büyük tehlike saçıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Trafik İstatistiklerine göre Türkiye genelinde 2018’de ölümlü ve yaralamalı kazalara karışan motosiklet sayısı 41 bin 970 oldu. Bu yıl (2019) Ocak ayı sonu itibarıyla ülke genelinde gerçekleşen ölümlü ve yaralanmalı motosiklet kaza sayısı ise 1805.

Yaralanma oranı yüzde 80

Motosiklet kazalarının tüm trafik kazaları içindeki oranı; şehirden şehre değişiklik gösterse de motosiklet kazalarında yaralanma olasılığı, araba kazalarına göre çok daha yüksek. Araba kazalarında yaralanma oranı yüzde 20 iken motosiklet kazalarında bu oran yüzde 80’in üzerinde. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 Ocak ayı sonu verilerine göre ise Türkiye’de trafiğe kayıtlı toplam 3 milyon 215 bin 184 adet motosiklet bulunuyor. Antalya’da ise trafiğe kayıtlı motosiklet sayısı 278 bin 944 olarak yer alıyor. Antalya; 307 bin 848 motosiklet sayısına sahip İstanbul’dan sonra ülke genelinde ikinci sırada yer alıyor.

Uyarılara dikkat

Motosiklet kullanıcıları, dernek ve federasyon üyeleri ve yöneticileri, motosiklet ile yaşanan kazaların önüne geçebilmek için öncelikle farkındalığın arttırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Bu konuda çeşitli uyarılarda ve bilgilendirmelerde bulunuyor. Bu bilgilendirme ve uyarılara göre motosiklet kullanıcısının tehlikenin farkında olması ve buna karşı alınacak doğru önlemleri bilmesi önemli bir aşama. Motosikletlerin trafikteki diğer paydaşları olan otomobil sürücülerinin de motosiklet kullanıcısının hakları ve yaşadığı zorlukların farkında olması; kaza sayısını minimuma indirme çabası gibi birçok aşılamaz zannedilen durumun kolaylıkla aşılmasına yardımcı olabilir. Kazaları önlemek için motosiklet kullanıcılarının ilk yapması gereken şey, mutlaka ama mutlaka trafik kurallarına ve işaretlerine uymak. Sürücü adaylarının, motosiklet kullanım tecrübesi ne kadar olursa olsun, ehliyet alırken aldığı eğitimi yeterli görmeyerek mutlaka doğru kurumlardan ileri ve güvenli sürüş eğitimlerini alması da önemli.

Görünür olunmalı

Bu eğitimler sonucunda sürücü adayları motosikleti doğru tanımış, tehlikelere olan farkındalığını arttırmış olacak; acil bir durumda, kaza anında veya sürüş sırasında sergilemesi gereken doğru sürüş tekniğini öğrenmiş olacak. Motosiklet kullanıcısının trafikte mutlaka görünür olması da çok önemli. Otomobil sürücülerinin gözleri; büyük hacimli, onlara tehlike yaratacak araçları arıyor. Bu nedenle koyu renk kıyafetlerden ziyade daha reflektif ve korumalı motosiklet kıyafetleri giyilmesi gerekiyor. Bir sürücü, kaskı olmadan asla motosiklet üzerine binmemeli, yola çıkmadan önce mutlaka motosikletinin lastiğini, frenlerini ve sinyalizasyon sitemini kontrol etmeli. Çünkü kazalar her zaman umulmayan durumlardan kaynaklanıyor. Bu nedenle önce güvenlik düsturu ile yol alınmalı. Trafikte diğer araçlar tarafından beklenilmeyen yerlerde olmamalı ve öngörülemez manevralardan kaçınılmalı.

Durma mesafesi daha uzundur

İstatistikler incelendiğinde motosiklet kazalarının en büyük sebeplerinden birisi hız. Araçların kaportası olmakla birlikte motosikletlerde kaporta, insan gövdesinin ta kendisi olarak karşımıza çıkıyor.  Unutulmamalı ki motosiklet 2 tekerlekli bir araç ve motosikletlerin durma mesafesi otomobillere göre çok daha uzun. Bu nedenle bir sürücü, duramayacağı hızlar ve mesafeler için motosikletinin gazını açmamalı, motosiklete e gaz vermemeli. Aslında motosiklet kullanmak çok eğlenceli ve çok keyifli bir eylem. Bu keyfi uzun süre yaşamak istiyorsak kurallara mutlaka uyulması gerekiyor. Saygı göstermezsek saygı göremeyiz. 

Öncelikli istek: Saygı

Unutulmamalı ki motosiklet kazalarının azalması için tek önlem alması gereken motosiklet kullanıcısı değil. Motosiklet sürücülerinin otomobil sürücülerinden öncelikli isteği saygı! Otomobil sürücülerinin, trafik kurallarına uymaları ve motosiklet kullanıcısının bir kaportası olmadığını unutmadan bir kez de onlar için aynalarına bakmaları; motosiklet kazalarını azaltmada önemli bir faktör olacak. Otomobil sürücülerinin özellikle sinyallerini aktif kullanmaları, motosiklet kullanıcıları için çok ama çok önemli. Motosiklet kullanıcılarını fark etmek, onların da bu yollarda otomobilden farkı olmayan bir araç olduğunu unutmamak, en önemlisi saygı göstermek; kazaların önlenmesinde çok etkili bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.
Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a