banner153
banner192
banner203

Muratpaşa’ya bir suç duyurusu daha

Bugüne değin kaçak ve izinsiz plaj yapmaya çalışan işletmeler, Lara bölgesinde denize nazır birinci derece doğal sit alanı falezlere beton dökerek, kırarak veya oyarak zarar verdi. Doğadan yana, çevreci eylem ve uygulamalarıyla tanınan Muratpaşa Belediyesi ise bunlarla mücadele etti. İşletmeler, yapılan her şikayette belediye gelince çalışmaları durdurdu, belediye ekipleri gider gitmez çalışmalarına kaldıkları yerden devam etti. Belediye ise o işletmeleri mühürleyerek tahliye etti, suç duyurusunda bulundu. Ancak Muratpaşa Belediyesi, falezlere halk plajı ve güneşlenme platformu yapmak adına doğa düşmanı işletmeciler gibi davrandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonundan aldığı iznin dışına çıktı. Olay basına yansıdı.

Karar alınacaktı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise, hukuksuz işlem yapmadıklarını, bu haberleri halk plajlarını halka kapatma lobisinin yaptırdığını iddia etti. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü 5 Haziran 2017 Dünya Çevre Günü yıl dönümündeki baskın sonrası çalışmaları durdurttu. Geçtiğimiz gün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun, plajdaki verdiği izin kararını tekrar inceleyeceği, komisyon kararına uygun olmayan yapıların kaldırılarak kararına uygun yapılması isteneceği ve bununla ilgili yeni bir komisyon kararı alınacağı duyuruldu.

Suç duyurusu kararı

Edinilen bilgiye göre komisyon kararı verilmesi beklenmeden belediye ekipleri 19 Haziran 2017 günü tekrar çalışma başlattı. İhbar üzerine Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri denetime gelince belediye plajda çalışmaları durdurdu. Görgü tanıklarına göre ekipler plajdan ayrılır ayrılmaz işçiler, çalışmalara kaldıkları yerden devam etti. Yapılan ihbarlar, şikayetler ve belediyenin tutumu üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonuna başvurdu. Belediyenin uygulamalarının önlenmesini istedi. Ramazan Bayramı öncesi 22 ve 23 Haziran 2017 günü toplanan komisyondan; güneşlenme platformu yapmak adına verilen iznin dışına çıkarak birinci derece doğal sit alanı falezlere zarar veren ve imar kirliliğine sebep olan CHP’li Muratpaşa Belediyesi hakkında izinsiz yapıların kaldırılması ve belediye hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması kararı çıktı. Kararın yazıldığı ve bugünden itibaren belediye dahil tüm kurumlara tebliğ edileceği öğrenildi. CHP’li belediye hakkında falezlerle ilgili daha önce de suç duyurusunda bulunulmuştu.
Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20