banner153
banner230
banner203

Müteahhitliğin tanımı  yasa ile belirlenmeli

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, 47 yıl önce yasa da tanımı, “Müteahhit belirli bir projeyi (İşi) belirli bir şartnameye uygun olarak belirli bir bedel karşılığında ve genellikle önceden tanımlanmış bir süre zarfında gerçekleştirmek üzere iş sahibi ile bir sözleşme akit eden gerçek veya tüzel kişidir” şeklinde belirlendiğini ve bu durumun ülke de en büyük sektörde sorun yarattığını ifade etti.

310 bin müteahhit var
Karataş, “Ekonominin lokomotif sektörlerinden ve turizm ve tarım sektöründen sonra elimizde kalan son kale inşaat sektörü 4.5 kat artmış durumda. Ancak maalesef tüm Dünyada belirli bir tanım ve standartlarla yürütülen müteahhitlik mesleğinin icrası, Türkiye de kolay ve kontrolsüz. Bu da inşaat sektörünün kontrolsüz şekilde büyümesine neden oluyor. 310 bine yakın müteahhitin yüzde 30’a yakını çürüklerden oluşuyor. Nüfusu 80 milyonu bulan sanayi ülkesi Almanya’da ise sadece 2 bin 700 müteahhitlik firması var. Dünyada müteahhit sayısı sıralamasında Çin’in ardından Türkiye gelirken ciroya bakıldığında 8’nci sıradayız” dedi

Yasa 47 yıldır çıkmayı bekliyor
Yeni yasa ile birlikte müteahhitlik enflasyonu düşürülmüş olacağını kaydeden Karataş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar bir kısım gizli eller ve lobilerin baskısı ile bir türlü hayata geçirtilmemiş 47 yıldır çıkmasını beklediğimiz yasamızın 2017 yılında çıkmasını ön görmüştük. Yılın sonuna gelindi yeni yıla adım atılacak. Hemen her gün bir çok konuda düzenlemelere ilişkin çıkan kanun hükmünde kararnamelerden birinin de yasamız olacağını ve 2023’e kadar beklemeyeceğimizi ümit ediyorum” 

 

Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a