banner153
banner192
banner203

Okulu bitirene iş

Akdeniz Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Öztürk, endüstri meslek lisesi ve mesleki eğitim merkezinde 2017-2018 eğitim ve öğretim yılına 175 öğrenci ile başladıklarını ifade ederek, “Ek sınıf açtıracağız. Ek sınıftaki okuyan öğrencilerle birlikte öğrenci sayımız 200’ü bulacak. Her sene öğrenci sayımız artacak. Lisemizde okuyan öğrencilerin hiç birisini bu memlekette işsiz bırakmayacağız” sözünü verdi.  ‘Ben çalışacağım diyen, kendini yetiştiren tüm gençleri ya Akdeniz Sanayi Sitemizde ya da çevre fabrikalarda işe yerleştireceğiz’ diyen Öztürk, “Yeter ki bu gençlerimiz layıkıyla eğitimlerini öğrensin, okullarını tamamlasınlar. Staj yaparak meslek geliştirsinler. Okulumuzun yapılmasında emeği geçenlerle birlikte el ele gönül gönüle Akdeniz Sanayi Sitemizdeki okulumuzu ülkemizin yararına, faydasına kazandırmak için faaliyete geçirdik. Yakın zamanda Dışişleri Bakanımızın da katılacağı resmi açılışını gerçekleştireceğiz” dedi.  Öztürk, merkezin faaliyetlerini ve hedeflerini Akdeniz Manşet’e anlattı.

*Antalya Akdeniz Sanayi Sitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ilk öğrencileriyle 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılına merhaba dedi. Okulla ilgili bilgi verir misiniz?

**Antalya Akdeniz Sanayi Sitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz açıldı. Yaklaşık 8 yıldır büyük emek ve mücadele ile gayretle uğraştığımız endüstri meslek lisemiz ve mesleki eğitim merkezimizin hizmete açılmasının gurunu yaşıyoruz. Şu anda 175’e yakın öğrencimiz eğitim ve öğretim görmekte okulumuzda. Ek sınıf açtıracağız. Ek sınıftaki okuyan öğrencilerle birlikte öğrenci sayımız 200’ü bulacak. Her sene öğrenci sayımız artacak.

*Okuldan mezun olan öğrenciler sanayiye ne tür katkılar sağlayacak?

**Akdeniz Sanayi Sitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin sanayimize ve bölgedeki sanayilere çok büyük katlı sunacağına inanıyoruz. Meslek Lisemiz 9.sınıf öğrencilerinin kayıtlarını kabul etmeye başladı. 10. sınıftan itibaren olumuzdaki bölümler; Makine Teknolojisi Alanı, Metal Teknolojisi Alanı, Mobilya ve İç Tasarım Alanı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı olarak hizmet verecek. Meslek Lisesinden mezun olan öğrencilerimize teknisyenlik unvanı verilecek. Öğrencilerimizin atölyede eğitim aldığı 10.,11., ve 12. sınıflarda sigortaları devlet tarafından ödenecek.  Özel sektör, özel meslek liseleri açabilecek bu okulda okuyan öğrencilerin tamamı için eğitim öğretim desteği sağlanacak. Stajyer öğrencilerimizi çalıştıran işletmelerimize devletimiz tarafından destek verilecektir. Mesleki Eğitim (Eski çıraklık) zorunlu eğitim kapsamına alındı. (4+4+4 kapsamında değerlendirilecek) Esnaf ve sanatkarlarımız, mesleki devamlılıkları için artık kolaylıkla çırak bulabilecek ve onlara meslek öğretme imkanı sağlanacak. Çırak öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda güvenilir ortamlarda iş imkânına kavuşmasını sağlayacağız.

*Bu okulda hayaller gerçeğe dönüşüyor diyebilir miyiz?

**Evet. Meslek Eğitim öğretim öğrencilerimizin (Çırak) hayalleri gerçek olacak.  Çırak öğrencilerimize, asgari ücretin yüzde otuzundan az olmamak kaydıyla ücret ödeyeceğiz. Onları meslek öğrenmeleri için daha çok teşvik edeceğiz. Çırak öğrencilerimize ödenecek ücretin üçte ikisini devletimiz karşılayacak. Böylece esnaf ve sanatkarımızın yükünü hafifleteceğiz. Çıraklarımızın eğitim süresince sigortaları devlet tarafından karşılanacak.

Çırak öğrencilerimiz mezun olduktan sonra ustalık ve iş yeri açma belgesi alacak ve isterlerse kendi iş yerlerini açarak hayallerini gerçekleştirebilecekler. Çırak öğrencilerimiz isterlerse fark derslerini tamamlayarak meslek lisesi diploması alabilecek, üniversite sınavlarına girebilecekler.

*Stajyer öğrencilerin durumu nasıl olacak?

**Stajyer öğrencilerimizi çalıştıran işletmelerimize devletimiz destek verecek.

Öğrencilerimizin iş yerlerinde beceri eğitimi ve staj uygulamalarından alacakları ücret, asgari ücretin yüzde otuzundan az olmayacaktır. Devletimiz; işletmelerimizin öğrenciye ödenen ücretlerinden kaynaklanan mali yüklerini azaltmak amacıyla iş yerlerinde beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilerimize ödenen ücretin üçte ikisini karşılayacaktır. Staj yapan öğrencilere ücret ödenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Önümüzdeki süreçte Akdeniz Sanayi Sitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi en gözde okul olacaktır. Okulumuzun mevcut öğrenci kapasitesi doldu. Çevre illerden ve köylerden gelip tercihlerinde bizim okul çıkan öğrencilerimiz çıraklık yurdundan ücretsiz olarak yararlanacaklar. Finike’den, Korkuteli’nden Elmalı’dan gelen öğrencilerimiz ücretsiz olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi ile işlettiğimiz yatılı yurdumuzda kalacaklar. Yeme-içme-barınma ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Devletimizin şefkatli elleri çocuklarımızın üzerinde olacak her zaman. Lisemizde okuyan öğrencilerin hiç birisini bu memlekette işsiz asla bırakmayacağız. ‘Ben çalışacağım’ diyen kendini yetiştiren tüm gençleri ya Akdeniz Sanayi Sitemizde ya da çevre fabrikalarda işe yerleştireceğiz. Yeter ki bu gençlerimiz layıkıyla eğitimini öğrensinler. Staj yaparak meslek geliştirsinler.

*Akdeniz Sanayi Sitesi’ndeki uzun süredir devam eden teknik eleman surunu giderildi mi?

**Uzun üredir devam eden sorun hala devam ediyor.  Şu anda sanayide ve bölgemizde çalışacak binlerce teknik elemana, teknisyene ihtiyaç var. Eğitilmiş insan gücü alanında özellikle sanayide sıkıntılar yaşıyoruz. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla son yıllarda meslek liselerin sayısı artırılıyor. Önemli projeler hayata geçiriliyor. Maalesef insanlar sanayi sitesine yönelmiyor. Bu sektörler diğer sektörlere göre daha ağır işler içeriyor. Kalfa, usta, teknisyen 5 yılda ancak yetişiyor. Yetişmiş meslekli insan ihtiyacı var. Oto tamircisine, oto elektrikçisine, kaynakçıya, mobilyacıya, kaportacıya ve boyacıya ihtiyaç var. Ailelere tavsiyem çocuklarını geleceğin meslekleri olan otomotiv, makine ve mobilyacılığa yönlendirsinler. 

*Okulun resmi açılışı ne zaman olacak ve emeği geçenlerle ilgili olarak neler paylaşacaksınız?

 **Meslek Lisemizin yapımında büyük emekleri olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel’e katkılarından dolayı özel teşekkür ediyoruz. Okulumuzun alanının imar durumunda büyük katkılar sunan inşaat aşamasında bizlere destek ve takibini yapan Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü ve Kepez Kaymakamımız  Hamdullah Suphi Özgödek’e teşekkür ediyoruz. Okulumuzla yakinen ilgilenen daha önce Antalya İl Milli Eğitim Müdürümüz olan ve şu anda Bakanlıkta Mesleki Eğitim Genel Müdürü olan Osman Nuri Gülay’a da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hizmet edeni, destek olanı onurlandırmak lazım. Okulumun yapılmasında emeği geçenlerle birlikte el ele gönül gönüle Akdeniz Sanayi Sitemizdeki okulumuzu ülkemizin yararına, faydasına kazandırmak için faaliyete geçirdik. Gençler öğrenciler öğretmenler cıvıl cıvıl. Önümüzdeki günlerde okulumuzun tüm eksikleri giderildiğinde Dışişleri Bakanımızla da görüştük devlet yetkililerimizle görüşüyoruz. Antalya programı içerisinde mutlaka açılışına katılacağını ifade ettiler.

*Sayın başkanım biraz da sanayideki esnafa dönsek. Şu an durumlar nasıl sanayi esnafında ?

**2016 yılındaki Rusya ile yaşanılan krizden dolayı geçtiğimiz sezon turizme bağlı iş yapan esnaf para kazanamadı. Hükümetimizin gayretleriyle bu kriz çözüldü Rusya pazarı açıldı ve bu sene bereketli bir yıl geçti otellerin ful dolu olması esnafa büyük katkı sağladı. Böyle olunca da sanayimizde de bir hareketlilik söz konusu oldu. Esnaflarımızı dolaşıyoruz. Büyük bir bölümünün işleri var para kazanıyorlar zaman zaman tahsilât sorunları oluyor. ‘Sermayenizden fazla borçlanmayın, aşırı borçlanmadan kaçının’ diyoruz her fırsatta. İşini takip eden, işini iyi yapan, işini zamanında müşteriye teslim eden esnaf, müşteriyi kazıklamayan esnaf mutlaka para kazanır. Çarşıda da müşteriyi kazıklamayan esnaf para kazanır. Biz her zaman diyoruz ki: ‘Önce kapımızın önün temizlemeliyiz’ Hepimiz dürüstlükten bahsediyoruz ne yazık ki dürüst değiliz.

*Sanayi sitesindeki uzun yıllardır devam eden hurda araç konusu çözülebildi mi? Bu konuyla ilgili olarak neler yapmayı düşünüyorsunuz?

**Sanayimizin en önemsi sıkıntılarından birisi hurda araç konusu ve bir türlü bunu çözemedik. Bununla ilgili olarak devlet yetkililerinin bir yasa çıkarması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve İl Emniyet Müdürümüz Celal Uzunkaya’yı ziyaret edeceğiz. Hurda araçların kaldırılması ile ilgili nasıl bir zemin oluşturabilirizi konuşacağız. Esnafımız uzun zamandır sorun haline gelen hurda araçlardan kurtulması lazım. 


RÖPORTAJ: Esra ALTUNKES


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20