banner244

Özel okullarda skandal bedeller

Ülkede yaşanan sıkıntıları aşmak için hazırlanan Yeni Ekonomik Programı (YEP)’in açıklandığı tarihlerde 2018-2019 eğitim öğretim yılı da başladı. Ancak devlet okulları ve bazı özel okullarda, tüm uyarılara rağmen öğrenci ve velilerden fahiş bedeller talep edilmeye devam ediliyor. Ayrıca kırtasiye malzemelerindeki yüksek fiyat artışı da veliyi zor durumda bırakıyor. Antalya’da özel bir kolejde velilerden okul ücreti dışında çeşitli isimler altında istenen bedeller ise dudak uçuklattı. Veliler; CİMER, kolejin bağlı olduğu vakıf, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlara başvurarak şikâyette bulundu. Bunun üzerine okul yönetimi istediği bedellerin bir bölümü konusunda geri adım atmak zorunda kaldı.

Kitap parasına bak sen!


Bahse konu kolejde sadece ilköğretim ilk sınıflar için velilerden yıllık 2 bin 500 lira kitap ve kırtasiye bedeli istendi. Velilerin CİMER, kolejin bağlı olduğu vakıf ve bakanlığa şikâyeti üzerine kitap bedeli bin 719 liraya indi. Kırtasiye için de okulun içindeki bir kırtasiyeden alışverişi zorunlu kılan uygulama kaldırıldı. “Kırtasiye için de özgürsünüz. İstediğiniz kırtasiyeden alışveriş yapabilirsiniz” dendi. Ancak velilere dağıtılan evraklarda “Dönem içerisinde ek ilave kitaplar da gelecektir” diye bir dip not, velileri tedirgin etti.

İlave ücretler dudak uçuklattı


Bazı veliler, “Özel koleje bir yıllık eğitim bedeli olarak 30 bin liradan az olmamak üzere para ödedik. Üst sınıflardaki öğrencilerde kitap bedeli için istenen rakam daha fazla. Okulun eğitim bedelinin dışında bizden bir yıllık öğle yemeği bedeli için yıllık 4 bin 450 lira, Servisçiler Odası’nda en uzun mesafe 190 lira olmasına rağmen servis ücreti olarak 340 lira, tişört için 90-100 lira, pantolon için 120 lira istendi. Ayrıca eğitim, akıl oyunları ve spor setleri adı altında çeşitli setler için de para istendi. Bu setlerin içeriğini bilmiyorduk. Şikâyetimiz üzerine setlerin içinde istenen malzemelerin arasında iskelet, coğrafya vb. dersler için dünya küresi gibi okulun demirbaş malzemeleri olması gereken malzemelerin de istendiği ortaya çıktı” dedi.
Şükrü AĞIRMAN

 

 

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a