banner153
banner192
banner203

Pansiyoncular dertli

Antalya Otelciler Pansiyoncular Camcılar Reklamcılar Matbaacılar Odası Başkanı Özcan Sucu, önceki yıllara nazaran referandumdan sonra turizmde bir hareketlenme olduğunu anlatarak, “Şu anda güven ve huzur ortamı yeniden sağlandı. Güzel bir algı oluştu diyebiliriz. Rus turistlerin de gelmeye başlaması esnafı oldukça sevindirdi. Turistler gelecek denilmesi bile esnafta psikolojik bir algı oluşturdu, esnaf hazırlık yapmaya başladı. Önümüz bayram. Okulların tatile girmesi de heyecanı arttırdı ve şehrimizde beklentileri yüksek noktaya getirdi. Şu andaki pansiyoncu esnafımın sıkıntısı, 5 yıldızlı oteller fiyatları biraz aşağı çekince küçük pansiyonlar fazla tercih edilmez oldu. Bu durum pansiyonların rekabet edilebilirlik şansını, konaklayacak tatil yapacak kişilerin tercih noktasını 5 yıldızlı otellere çevirdi” dedi.

‘Fuhuş yuvaları önlenemiyor’

Kayıt dışı olarak hizmet veren binin üzerinde gündelik evlere dikkat çeken Özcan Sucu, “Konyaaltı, Lara ve Kültür bölgesi olmak üzere çok fazla kayıt dışı ev var. Bu evlerin açılması bir türlü önlenemiyor. Bu evler hem fuhuş hem de terör yuvaları olmaya devam ediyor. Kimin kaldığı belli değil bu evlerde. Bu evlerin ucuz olanları da pahalı olanları da var. Pansiyoncular olarak sıkıntılarımızdan bir tanesi de yabancı uyrukluların ve Türkiye’den ev alanların kendileri şehir dışına çıktığında eşine-dostuna kiraya vermesidir. Yabancı uyrukluların evleri de otel gibi işliyor. Bu yüzden pansiyonlar fazla tercih edilmiyor. Bu evler bir ticarethane gibi çalışıyor. Bizim odamıza kayıtlı 250 işletmemiz olduğu gibi, en az bin tane kayıt dışı işletme var. Nüfus artıyor ama bizim pansiyon sayımız artmıyor yerinde sayıyor. İşletmeler sürekli el değiştiriyor. Bunun en büyük nedeni para kazanamaması. Pansiyonlara çok az sayıda müşteri geliyor. Artık 5 yıldızlı otelleri tercih ediyor vatandaş” diye konuştu.

‘Esnaf deşarj olmalı’

Pansiyoncuların şu anda para kazanamadığını ifade eden Özcan Sucu, “Yine de umutluyuz. Geçirdiğimiz süreçte ayakta kalmak en önemlisi. Devletimizin belirli teşvik ve yapılandırmalarıyla esnafımız epey nefes aldı. Devletimiz istihdam adına çok güzel teşvikleri oldu. Bizler esnafa hizmet etmek için görevdeyiz. Esnafın iki ana problemi var; psikolojik ve parasal sorunlar. İşinin iyi gitmemesi, borçlanması da eklenince esnafımın psikolojisi bozuluyor. Üretme hevesi sıkıntıya giriyor. Biz de esnafı deşarj etmek için fuarlara katılıyoruz. Zaman zaman değişik organizasyonlar düzenliyoruz. Turizm esnafı iş yapacak ki, herkes kazansın. Ülkedeki kayıt dışılık çözülürse esnafın bir nebze de olsa sıkıntıları biter.  Bayram nedeniyle umutluyuz. Umarız oteller pansiyonlar dolar, esnaf para kazanır” dedi.

Esra ALTUNKES


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner212