banner244

Paşa davalık

Antalya Muratpaşa’daki Meltem Balık Pazarı 2012’de yıkıldı. Yerine CHP’li Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal tarafından referandumla Meltem Çarşısı adı altında ‘sosyal ve kültürel alan’ yapılmasına karar verildi. Mülkiyeti belediyeye ait alan, 5015 ada 6 parselde bulunuyordu. Nihayetinde yapılan ihaleler ile alanda sosyal ve kültürel üniteler dışında içkili balık restoranı açılmasının da yolu açıldı. Bu duruma halk tepki gösterdi. Yıkım sonrası ismi Meltem Çarşısı olan alana sosyal ve kültürel alanlar dışında fastfood balık satış yeri, perakende balık ve deniz ürünleri satış yeri, öğrenci kafeteryası, kuruyemiş ürün satış yeri, 2 manav ve şarküteri yapılması kararı verildi. İlk ihale iptal edildi. İkinci ihalede alanın toplam kiralama bedeli bir milyon lirayı gördü. Ancak içkisiz işletme olarak yapılan ikinci ihale de iptal edildi.

İkinci ihale iptal
10 Mart 2015 günü yapılan ikinci ihalede eskiden balık restoranlarının hizmet verdiği Antalya Muratpaşa Belediyesi Meltem Pazarı’ndaki şimdiki Meltem Çarşısı’ndaki perakende balık ve deniz ürünleri satış yeri, kuruyemiş ürün satış yeri, 2 manav, şarküteriden oluşan 7 ayrı işletmenin yıllık kiralanması işi açık artırmayla ‘ayrı ayrı’ ihale edildi. O dönem fastfood balık satış yeri ve su ürünleri perakende satış yeri 75 bin liradan ihaleye çıktı, Paşa Kafe Bar sahibi Tekin Güçtümer’in Tekgüç Gıda Ltd. Şti. firması yıllık 470 bin lira artı KDV’yle en iyi teklifi verdi. 60 bin liradan başlayan öğrenci kafeteryası ihalesinde de Tekgüç Gıda, 310 bin liraya teklifle en iyi teklifi verdi.

Yedide yedi yaptı
Meltem Çarşısı yapılan Muratpaşa Meltem Pazarı alanındaki 7 işletmenin kiralanmasıyla ilgili 10 firmanın katıldığı açık artırmalı 7 ihalede de en iyi teklifi sonuçta Tekin Güçtümer’in firması Tekgüç Gıda verdi. Firma toplamda bir milyon lira gibi bir rakamla 7 ihalenin 7’sini de aldı. Tekgüç Gıda’nın aldığı ikinci ihale kapsamındaki ayrı ayrı olan 7 ihale; iddiaya göre alkol satışı gibi maddelerin şartnamede bulunmadığı, firmanın da alkol satışı yapmadan kira bedelini çıkaramayacağı gerekçe gösterilerek o dönem iptal edildi. İhalelerin hepsi iptal oldu, şartname tekrar hazırlanıp, ilgili 7 mekân üçüncü kez ayrı ayrı ihale edildi.

Ortağı ihaleye girdi
Üçüncü ihaleyi bir milyon liralık ikinci ihaleyi kazanan Paşa Kafe Bar sahibi de olan Tekin Güçtümer’in ortağı kazandı. Hem de ikinci ihalenin üçte biri fiyatına. İkinci ihalede içki satışı yasaktı ancak üçüncü ihalede bu karar bir şekilde delindi. İptal sonrası rakamı düşürülen üçüncü ihaleyi kazanan MT Restoran Kafe Turizm Emlak İnş. ve Tic. Ltd. Şti. sahibi Mehmet Sabit Topaloğlu; Tekin Güçtümer’in Paşa Lara’daki diğer ortağıydı. Topaloğlu’na tüm üniteler toplam 348 bin liraya kiralandı. Topaloğlu ile ortağı üzerinden alanı işletmeye başlayan Güçtümer çarşıda Paşa Barbun Balık Fast Food, Paşa Turunç Kafe, Paşa Değirmenci Baba, büfe, tekel bayi, kuruyemiş, şarküteri, manav işletmelerinin yer aldığı Paşa Çarşısı’nı açtı. Ayrıca alana sosyokültürel mekan olarak belediye tarafından ihale kapsamı dışında dijital kütüphane, kurs merkezi ve öğrenciler için çamaşırhane inşa edildi. Şartnameye göre çarşıdaki restoranda da öğrenciler için günde üç öğün tabldot yemek çıkması işlemine başlandı. Akdeniz Üniversitesi’ne yakın olan çarşının, bölgede okuyan ve oturan öğrencilerin faydalanabileceği bir alan olması amaçlanıyordu.

Kütüphane yanında alkol satışı iddiası
Saat 08.00-22.00 arası çalışacak mekânlar devreye girdi ve Meltem Çarşısı bu kez de Meltem Balık Pazarı olduğu dönemdeki hali gibi yine içkili balık restoranına döndü. İlk iki ihalede alkol satışı yasaktı ancak son ihaleyle kütüphane bitişiğinde bira da olsa açık alkollü içki satışı yapılıyordu. Tepkiler üzerine belediye yaptığı açıklamalarda, ‘Meltem Çarşısı’na ilişkin bilgi kirliliği nedeniyle açıklama yapma gereği duydukları belirten’ ifadelere yer verdi. Yapılan açıklamalarda “Şartnamelerdeki; sosyal amaçlar çok daha belirgin hale getirilip, içki satışı açıkça bira ile sınırlandırılarak, ikinci ihale de açık ihale usulü ile gerçekleştirilmiştir” cevabı verildi.

Standartlar belirlendi
Basın kuruluşlarına yönelik yapılan açıklamanın devamında ise “…ihalenin, şartnamesinde, öğrenci kafeteryasında; öğlen ve akşam olmak üzere en az üç çeşit tabldot yemek çıkarılması, öğrencilerin, ücretsiz yararlanabilmesi için internet hizmeti olması, fast food balık satış yerinde; mevsimine göre en az 3 çeşit balık satışı yapılması, evlere paket servisinin olması, satışı yapılan ürünlerden kaynaklanan, koku ve benzeri etkenlerin, olumsuzluklara neden olmaması için gerekli önlemlerin alınması ve işyerlerinin hizmet vereceği saatlerin 08.00-22.00 arası olarak belirlenmesi gibi sosyal amaçlar, özel olarak öne çıkarılmış ve uygulanması zorunlu kılınmıştır” denildi.

Titizlikle kontrol
Açıklamanın içerisinde, “işletmelerin belediye tarafından titizlikle kontrol edildiği, şartname ve sözleşmeye aykırı davranışlarda gerekli işlemlerin yapılacağı” duyuruldu. Ancak iddiaya göre uygulamada durum böyle olmadı. Biranın da alkollü bir içki olduğu belirtilerek içki satışı için açıkça bira ile bir sınırlandırma yapılamayacağı, mekânların içki ruhsatının olmadığı, içki satışının sadece birayla da kalmayabileceği ve her an denetleme imkânının bulunamayacağı iddiaları gündeme geldi. Bunun üzerine belediye yetkilileri; ruhsat düzenlenirken emlâk istimlâk biriminin sözleşmedeki bilgiler ve şartnamede belirtilen bira satışına kapalı sunum olarak izin verileceğini ve ruhsatın da bu şekilde çıkartılacağını öne sürdü.

Şu an davalık
İşletme tarafından ismi Paşa Çarşı yapılan Meltem Çarşısı; kütüphane bitişiğinde alkol satışı sonrası bu kez yeni iddialar ile gündemde. Paşa Çarşı’da yasa dışı olarak içki satışı iddiası, kaçak yapı inşası, işletmenin bir başka şahsa devri, sözleşmenin feshedilmesi ve tahliye kararına rağmen tabelanın değiştirilerek işletmeye devam edilmeye çalışıldığı öne sürülüyor. Alanı kiralayan kişinin belediyeye karşı yıkım hükümlülüklerini yerine getirmediği, bölgeyi tahliye etmediği, işletme sözleşmelerinin encümen kararıyla feshedildiği iddiaları sonrası çeşitli davaların açıldığı öğrenildi. Yerinde yapılan incelemede mekânın isminin Seven (7) Point olduğu görüldü. Belediye yetkilileri ise yargı sürecinin devam ettiğini belirtti.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a