banner153
banner230
banner203

PERONLARDAN  ŞAMPİYONLUĞA

2014 yılında girdiği üniversite sınavında Akdeniz Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazanan ve memleketi Elazığ'dan Antalya'ya gelen Kadir Taşken maddi olarak ailesine yük olmamak için derslerinden arta kalan zamanda çeşitli işlerde çalışmaya başladı. Son olarak Antalya Otogarı'nda bir seyahat firmasında peron görevlisi olarak çalışmaya başlayan Taşken, kalan zamanlarında da spor ile uğraşmaya başladı. Çeşitli spor branşlarıyla ilgilenmeye başlayan ve son olarak kickboks yapmaya karar veren Taşken, AKA Spor Kulübü Başkanı Murat Karakaş ile tanışarak burada antrenman yapmaya başladı.

Gündüz okul, gece otogar
Gündüzleri derslerine giren geceleri ise otogarda çalışan genç sporcu kalan boş zamanlarında ise yaptığı kickboksta bir süre sonra müsabakalara girmeye başladı. Geçtiğimiz yıl Akdeniz Üniversitesi adına Üniversiteler Arası Kickboks Türkiye Şampiyonası'na katılan Taşken, burada gösterdiği performans ile hocalarının takdirini kazandı. 2017 yılında ise İller Arası Kickboks Turnuvası'nda şampiyon olan Taşken, son olarak 22-24 Aralık tarihleri arasında Çanakkale'de düzenlenen Türkiye Profesyonel Kickboks Şampiyonası'na katıldı. Şampiyonada zorlu mücadeleler sonunda final maçına kadar gelen Taşken, son müsabakada sakatlanarak Türkiye ikincisi oldu.

Kısa sürede büyük başarı
Kısa sürede Kadir Taşken'in büyük bir ilerleme gösterdiğini belirten AKA Spor Kulübü Antrenörü Ahmet Karakaş, "Kendisi azimli ve hırslı bir sporcumuz. Henüz bir yıldır kickboks ile uğraşmasına rağmen kısa sürede büyük bir ilerleme gösterdi. Girdiği ilk profesyonel şampiyonada Türkiye Şampiyonluğu'nu kıl payı kaçırması da bunun bir kanıtıdır" dedi. Hem eğitim, hem de işi nedeniyle şampiyonaya katılıp katılmamakta kararsız olduğunu ve hocası Ahmet Karakaş'ın kendisini cesaretlendirdiğini belirten Kadir Taşken ise, "Gerek iş yerinde patronum Cemal Fidan ve Ahmet hocamın bende emekleri çok fazla, beni motive edip cesaretlendirmese belki de şampiyonaya katılmayacak ve bu başarıyı elde etmeyecektim" dedi.

Final maçında sakatlandı
Ailesinin ekonomik durumu nedeniyle yük olmamak için Antalya'da hem üniversite eğitimini sürdürdüğünü hem de geceleri otogarda peron görevlisi olarak çalıştığını belirten Taşken, "Severek yaptığım bir spor ve vakit buldukça antrenman yapıyorum. Geçtiğimiz yıl sonlarında yeterli kuşak seviyesine gelerek müsabakalara girmeye başladım. Ahmet hocamın üzerimde çok fazla emeği var. Çanakkale'de düzenlenene profesyonel şampiyonaya ekonomik sorunlar nedeniyle katılma konusunda biraz tereddüt yaşadım. Ama bu sorunu da aynı salonda antrenman yaptığımız Mavi Dünya Mimarlık sahibi Gökay Mavi'nin desteği ile aşarak şampiyonada mücadele ettim. Final maçının son raundunda sakatlanarak önde olduğum maçı puanla rakibe verdim ve Türkiye ikincisi oldum" şeklinde konuştu.

Ramazan BOZCA


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a