banner153
banner230
banner203

Petshop gerçeği

Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Saygılı, petshoplardaki hayvan satışının belli kuralları olduğunu anımsatarak, “Petshoplarda mutlaka bir veteriner hekim bulundurulması gerekiyor. Hayvanların sağlık ve fiziki koşullarının denetlenmesi ve aşılarının yapılıp yapılmadığına mutlaka bakılması gerekiyor. Dezenfeksiyon yapılıyor mu? Hayvanların altı temizleniyor mu? Kafeslerin büyüklüğü de çok önemli. Veteriner hekimin kontrolünde olması gerekiyor. Tarım İl Müdürlükleri de belli zamanlarda petshopları denetliyor. Şartlar yerine getiriliyor mu getirilmiyor mu diye. Şu anda petshoplarda satış var. Hayvan satabilir ruhsatını alırsa işletme sahibi hayvan satabilir” diye konuştu.

Bakıcılar eğitilmeli

Ruhsatlı yerlerden hayvan alınması gerektiğini aktaran Saygılı, “Hayvan severlerin de bazı sorumlulukları var. Petshoplardan hayvan aldıktan sonra kısırlaştırmak durumundalar. Bu işi ticarete dönüştüren hayvan severler de var. Kısırlaştırma yaptırmayıp, hayvanlara doğum yaptırtıyor ve bu yavruları satıyor. Bunların mutlaka denetlenmesi lazım.  Köpek sahiplerinin de bilinçlenmesi lazım. Kedi ve köpek bakacaklarında mutlaka eğitimden geçmesi gerekiyor. Bazı aileler, ‘Çocuk istedi biz istediği hayvanı aldık’ diyor, çocuk büyüyüp okula başladığı zaman hayvanı dışarı bırakıyor. Evde bakılacak köpek var, bahçede bakılacak köpek var. Bilinçsiz çok sayıda bu işi yapan insan var. Eğitim şart” diye konuştu.

Zarar ve yararları

Evde hayvan beslemenin yararları ve zararları ile ilgili açıklamalarda bulunan Saygılı, “Hayvan beslemenin en önemli yararlarından birisi, evde çocuk varsa hayvan beslemek çocuğun bağışıklık sitemini güçlendirecektir. Günlük stresini azaltır. Hayvanlarla aranızda duygusal bağ oluşur ve kendinizi yalnız hissetmezsiniz. Hayvanlar size arkadaşlık, dostluk yapar” dedi. Hayvan beslemenin zararları ile ilgili aydınlatıcı bilgiler veren Saygılı, “Aşı olmazsa çocukların bağışıklık sistemi zayıf olduğundan dolayı beyin ve göz iltihabı olabilir. Alerji varsa kaşıntı ve anemi gözlemlenebilir. Evde beslenen hayvanların aşıları yoksa kediler parazitleri tüyleri ile atarlar, dikkat edilmelidir. Karaciğer, akciğer, beyin ve göz tutulumları görülebilir. Aşıları yoksa hamilelik döneminde çok daha dikkat edilmesi gerekir. Kene yoluyla hastalıklar size geçebilir. Dikkat edilmesi gereken önemli kurallar vardır. Evcil hayvanınızın aşı, temizlik, bakımına özen göstermeliyiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a