banner153
banner192
banner203

Sağlığınız için orijinal kullanın

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, kapış kapış satılan sahte kozmetik ürünlerinin sağlık açısından tehlike saçtığını öne sürdü ve “Almayın” dedi

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, son yıllarda pazarda, çarşıda, spot mağazalarında satılan kozmetik ürünlerinin tehlikelerini anlatarak, “Makyaj ve kozmetik malzemelerinin satıldığı yerler pazarlar ve ‘milyoncu’ diye tabir edilen yerler değildir. Cilde direkt temas eden, dudaklar yoluyla bir kısmı yenilen kimyasallar vücuda geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. Sırf ucuz diye kozmetik ürün almayın. Ucuz kozmetik uğruna sağlığınızı tehlikeye atmayın. Genç kalmak için orijinal kozmetik ürünler kullanın” çağrısında bulundu.

Orijinalden ucuza

Kozmetik sektörünün  hem dünyanın, hem de ülkenin en büyük sektörlerinden birisi olduğunu hatırlatan Gündüz, “Belli markalar ve belli ürünler arzu nesnesi haline geldiğinde, o ürüne ihtiyaç duymayanlar dahi satın alabiliyor, ürünler tükenip karaborsaya düşebiliyor. Çok talep gören bir ürünün sahtesini üretmek oldukça karlı. Sahte ürünler orijinallerinden oldukça düşük fiyatlara satıldığı için farklı tüketici kitlelerine ulaşmaları da kolay oluyor. Bununla birlikte merdiven altı üretim yapan firmaların ürünlerinde de sağlığı tehdit eden maddelere rastlanıyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığının yaptığı denetimler durumun iç açıcı olmadığını gösteriyor. Kaçak gelen makyaj malzemeleri veya pazarda satılan makyaj malzemeleri konusunda çok dikkatli olunması gerekiyor. Bu ürünler hem sahte olabiliyor hem de kaçak olduğu için hukuksal olarak sıkıntı yaratıyor” şeklinde konuştu.

Tamamı Çin’ üretimi

Sahte ürünlerin neredeyse tamamının Çin'de üretildiğine dikkat çeken Başkan Neşet Gündüz, şöyle devam etti: “Sahte kozmetik ürünlerinin orijinallerinden ayırt edilmeleri oldukça zor. Bazıları ise çok uzaktan ‘ben sahteyim’ diye bağırıyor. Sahte ürünleri anlamak az çok kozmetik bilgisine sahip biri için çok kolay, fiyatlar da ürünün sahte olduğunu gösteren noktalardan biri. Uzmanların tüm uyarılarına rağmen semt pazarlarındaki standılar tıklım tıklım ve internetteki satış siteleri satışlarını her geçen gün artırıyor. Kısacası uyarılar çoğu kişi için dikkate değer değil. Kayıt dışı sahte kozmetik, tüm sağlık analizi ve denetimlerden bağımsız anlamına geliyor; bu da üretimde kullanılan maddeleri sorgulatıyor.”

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20