banner244
banner203

Sahibinden satılık şirket!

Ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz ve durgunluk sonrası şirketler birer birer satılığa çıkmaya başladı. Sahibinden.com ve benzeri ikinci el ve sıfır eşya satılan internet sitelerinde satılık anonim ve limited şirketler için milyonlarca lira değer biçiliyor. Tek ortaklı bazı limited şirketler yüzde 100 hisse devri ile satışı gerçekleştirdiğini beyan ediyor. Şirket tek ortaklı limited şirketi olduğundan dolayı yüzde 100 hisseleri alan kişi zaten şirketi de almış oluyor. Bu şekilde hakların devamlılığı korunuyor.

Hibe ve krediye dikkat çekiliyor

Satıcılar ilanlarda; şirketlerinin hibe ve haklarına, ticaret odası ve uluslararası kaydına, KOSGEB desteğinin devam edip etmediğine, Kalkınma Ajansı’ndan hibelere, Avrupa Destek Fonu Hibesi’ne, Kamu Bankalarında (KOSGEB ve KGF Kredi Garanti Fonu Teminat Destekli) kredi kullanımına, Döviz Kur Etkilerinden Dolayı 250 bin liralık (İki Yüz Elli Bin) Nefes Hibesi’ne, Eximbank-Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Ortaklaşa Protokol İle Sunduğu Uluslararası Girişimcilik Desteği’ne, KOSGEB ve İŞKUR İş İstihdamı Projesi’ne dikkat çekiyor.

Değeri nasıl biçiliyor

https://www.sahibinden.com/satilik-sirket linkindeki satışlarda; şirketlerin iş alanına, getirilerine, bilançosuna, kuruluş tarihine, ne kadar süredir aktif olup olmadığına, EKAP’a kayıtlı olmasına, iş bitirim belgesi olup olmamasına, faaliyet ve izin belgelerinin tam olup olmamasına, çeşitli kredi ve hibe avantajlarına, yaptığı işlere, iş bitirim belgesindeki parasal miktara, cirosuna, marka ismine göre fiyat biçiliyor. Şirketler aslında milyonlarca lira değerle satılıyor. Öyle ki 20 milyon liraya satılan şirket de var fakat bin liraya satılan şirket de görmek mümkün. Sahibinden.com sitesindeki satılık 580 şirketlerin en eskisi Kasım 2017 tarihinde satışa çıkmış görünüyor. Son bir yıldır satıştaki bu şirketlere rağbet olup olmadığı ise bilinmiyor.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a