banner153
banner192
banner203

Sanayide çarklar dönmeye başladı

KOSGEB can verdi

Akdeniz Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Öztürk, bu sene Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesi ve turizmin hareketlenmesinden dolayı piyasada canlanma söz konusu olduğunu vurgulayarak, “Sanayiye de yansımaları büyük oranda oldu. Şu anda ekonomi iyiye gidiyor. KOSGEB kredileriyle birlikte canlanma oldu. Referandumdan sonra yatırım yapacak insanlar yatırım yapmaya başladı. Şu anda taksici de kazanıyor, esnaf da kazanıyor” şeklinde konuştu.

Çırak ve kalfa yok

‘İşini kaliteli düzgün yapan, müşteriyi kazıklamayan esnaf para kazanır’ diyen Akdeniz Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Öztürk, zaman zaman tahsilatla ilgili sıkıntılar yaşanabiliyor, zamanla bu konu da düzelecektir. Sanayide çarklar dönmeye başladı. Sanayimiz Antalya’ya yetmiyor yeni sanayi alanlarının yapılması lazım. Kaliteli elemana ihtiyaç var. Tek sanayilerin değil ülkenin ihtiyacı var. İnsan yetişmiyor. Sanayiye şu an çırak, kalfa gelişi yok” dedi.


*Sanayide işler nasıl? Geçen seneye oranla esnaf para kazanmaya başladı mı?

**Şu anda ekonomi iyiye gidiyor. KOSGEB kredileriyle birlikte bir canlanma oldu. Referandumdan sonra yatırım yapacak insanlar yatırım yapmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Beldibi’ne gittim esnafla sohbet ettim geçen seneye oranla işlerinin iyi gittiğini ifade ettiler. Şu anda taksici de kazanıyor, esnaf da kazanıyor. Bu çok sevindirici bir durum. İşini kaliteli düzgün yapan esnaf şu anda kazanıyor. Zaman zaman tahsilâtla ilgili sıkıntılar yaşanabiliyor zamanla bu konu da düzelecektir. Sanayide çarklar dönmeye başladı.

*Söyledikleriniz tüm esnaf için mi gerekli?

**Esnaf iş yerini sabah erkenden açıyorsa, önlüğü üzerine giyip, yaptığı işin fiyatını uygun sunuyorsa müşteriyi kazıklamıyorsa, harbiyse, hile yapmıyorsa işini kaliteli düzgün yapan esnaf para kazanır. Müşteri geldiği zaman güler yüzüyle ‘Hoş geldiniz’ demesini bilen esnaf kazanır. Herkesin ayağını yorganına göre uzatması lazım. Geçen yıl yaşanılan başta uçak krizi ve diğer olumsuzluklardan dolayı sanayimiz de yüzde 25-30 civarında iş kaybı vardı. Çarşımızdaki esnafta da yüzde 85-90 oranında iş kaybı yaşanmıştı. Biz sanayi otomotiv ve diğer alanlara hizmet vermekteyiz. Bu yıl Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesinden dolayı diğer birçok alanlardaki olumlu gelişmeler turizmin hareketlenmesine sebep oldu. Piyasada canlanma söz konusu oldu. Sanayiye de yansımaları büyük oranda oldu.

*KOSGEB kredileri ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

**Geçen sene sıkıntıları gören hükümetimiz esnafların durumlarını düzeltmek için KOSGEB kredilerini hayata geçirdi. Bu krediler can suyu oldu. Hükümetimizin esnaf ve KOBİ’lere yönelik faizsiz kredi desteği çok olumlu oldu. KOSGEB kredileri esnaf ve KOBİ’lere nefes aldırdı diyebiliriz. 15 Temmuz’daki yaşanılan darbe girişiminin ardından işletmeler de etkilendi. Hükümetimizin mikro işletmelere yönelik faizsiz kredi desteği çok iyi oldu. Girişimcilere kredi desteği sağlaması piyasada canlanmaya neden oldu. İnsanların borçlarını ödemesine, yatırım yapmasına neden oldu.

*Akdeniz Sanayi Sitesi için belediyelerden gerekli hizmeti alıyor musunuz, eksikleriniz var mı? Sanayi Sitesi Antalya’ya yetiyor mu?

**Sanayi sitemize yapılması gereken hizmetleri başta Büyükşehir Belediyemiz olmakla birlikte Kepez ilçemizden, Milli Eğitim’den ve valilikten alıyoruz. Sanayi sitemizin yaklaşık 100 dönümlük arazisi üzerinde 300’e yakın işgalci gecekondular vardı. Bu gecekonduların tahliyesine dönük çalışmaları Kepez Belediyemizle birlikte yürütüyoruz. Sanayinin her türlü sorunlarının çözümünde Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü, gece-gündüz bizim yanımızda. Gecekondu çalışmalarında sona doğru gelindi. Gecekondu bölgesindeki vatandaşların tahliyesine dönük onlara toplu yer verme noktasına gelindi. Önümüzdeki yıl gecekonduların tahliyesi başlayacak. Sanayimize 300’e yakın dükkân yapacağız. 300 dükkan yeni sanayi demek.

*Bahsettiğiniz çalışmalar ne zaman başlayacak?

**2018 yılı içerisinde bu işlemler başlayacak. Tahliye edilen arazilerin üzerine 300’e yakın iş yeri yapılacak. Bu durumda hem Akdeniz Sanayi sitemize, hem de Antalya’mıza büyük bir katkı sağlayacak. 300’e yakın işletme 2 bin, 2 bin 500 kişiye iş imkanı demek.  Ekonomiye de büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel, sanayimizin sorunlarına yönelik katkılarını her zaman sağlıyor. Esnafımızın sorunlarının çözümünde başkanımız Menderes Türel, her zaman imkânlarını seferber ediyor. Kendilerine sonsuz teşekkür ediyoruz. Sanayi bir ülkenin zenginleşmesi için en önemli aktördür.  Türkiye’nin de planlı ve düzenli sanayileşmesi lazım. Devletimizin tüm kurumlarından gerekli tüm hizmetleri almaktayız. Valimize de teşekkür ediyoruz. Zaman zaman bizi ziyarete gelir esnafın yanındadır kendileri. Kepez Kaymakamımız esnaf dostudur. 15-20 günde bir sanayiye gelir ziyaret eder. Yakından ilgilenir bizlerle. Sanayimizin güvenliği ile ilgili olarak ilçe emniyet müdürlerimizle birlikte sürekli görüşmeler halindeyiz. Sorunlarımıza her türlü desteği sağlıyorlar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şu anda hiçbir eksiğimiz yok devletimiz sanayiye gereken desteği veriyor.

*Akdeniz Sanayi Sitesi’nde iş yerleri açılmaya devam ediyor mu tercih var mı?

**Antalya’nın en önemli sanayi merkezlerinden birisiyiz. Akdeniz Sanayi Sitesi’ne günde yaklaşık 60 bin araç giriş yapmaktadır. Türkiye’nin 4. büyük sanayi sitesi konumundayız.

Antalya’nın en büyük toplu iş merkezinde otomotiv, mobilya ve makine çeşitli işler üzerine faaliyet yürütmekteyiz. Otomotiv endüstrisi alanında da geniş yelpazeli bir hizmet veriyoruz. Turizm ve tarım bölgesinde kullanılan ekipmanların ürün ihtiyaçları da sanayimizden karşılanmaktadır. Bundan 3 sene önce Akdeniz Sanayi Sitemizde doluluk yüzde 100’dü. Geçen seneki yaşanılan uçak krizi ve turizmdeki düşüşle birlikte Sanayi sitemizde yüzde 10 civarında iş yerlerinde boşalma meydana geldi. Bu yıl sitemizin sokaklarını dolaştığımızda kiralık dükkan sayısının neredeyse yok denecek kadar az olduğunu gördüm. Esnafları dolaştığımızda esnafımın işlerinin geçen yıla oranla daha iyi olduğunu gözlemledim.

*Sanayi Antalya’ya yetiyor mu?

**Yetmiyor, yeni sanayi alanlarının yapılması lazım. Belediye imar planlarında yeni sanayi alanlarının ayrılması lazım. Yeni sanayiler kurulmadığında mahallelerdeki apartman altlarındaki dükkanlar sanayi alanlarına dönüşüyor. Varsak ve Pınarlı’da yeni sanayi alanları yapılıyor. Önümüzdeki süreçte bu sanayi siteleri hizmete girdiğinde Antalya’mıza büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Devlet yetkililerinden sanayi ve sanayiciye sahip çıkılması gerektiğine inanıyorum. Özellikle üretim ve birtakım buluşlar yapan yurt dışına makineler gönderen sanayicimize destek olunmasını istiyorum. Bu ülkede tüketen toplumdan üreten topluma geçmek zorundayız. Türkiye bugün ithalat ve ihracat yapan ülke konumunda. Her yıl cari açık veriyoruz. Yaptığı ithalattan çok dünya pazarlarına satan ülke konumunda olmamız lazım. Devlet yetkililerinin artık masa başında oturmaktan ziyade girişimcileri bulması lazım. ‘Benim şehrimde neler yapılıyor?’ diye girişimcileri bulacak ve devletin tüm imkanlarını seferber edecek. Onların büyümesine yurt dışına ürün satmasına katkı sağlayacak. Türkiye zengin bir ülke. Sahip olduğumuz coğrafya hiçbir ülkeye nasip olmayacak şekilde. Yeter ki bizim insanımız doğru yönlendirilsin, desteklensin. Bu ülkede fakirin de karnı doyar. Kesinlikle planlı ve düzenli bir sanayi gerekli yurt dışına ihracat yapan, dünya pazarlarında marka değerleri yüksek makinelerimizin çalıştığı bir sanayiye her zaman sahip çıkılması ve sanayiciye destek olunması lazım. Bu doğrultuda ülkemizin geleceğinin daha aydınlık ve parlak olduğuna inananlardanım. 

                                                      
*Eskiden olduğu gibi anne babalar çocuğunu sanayiye vermek istiyor mu?

**Kaliteli elemana ihtiyaç var tek sanayilerin değil ülkenin ihtiyacı var. İnsan yetişmiyor. Sanayiye şu an çırak, kalfa gelişi yok. Tek sorunumuz kaliteli eleman sorunu. Ortaöğretimi bitirdikten sonra 15 yaşından sonra sanayide yetişecek, yönlendirilecek çocuklar lazım. Aslında çalışkan bir milletiz. Son yıllarda sanayimizde çok fazla çırak ihtiyacı var. Devletimiz bunu meslek liseleriyle çözmeye çalışıyor. Ne yazık ki, bu sistem de iyi oturmadı. Meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin yüzde 85’i mezun oldukları bölümlerdeki işi yapmıyor. Meslek liselerinde sadece lise diploması almak için okuyorlar. Bu da sanayideki vasıflı teknik elaman sıkıntısını çözmüyor. Bu konu Türkiye’nin her yerinde büyük sıkıntı.  Çırak sıkıntısı da çeken esnafımız yetiştirecek personel bulamamaktan yakınıyor. Sanayimizde yetişmiş, kaliteli sorunsuz çalışacak teknisyenlere ihtiyaç var. Maalesef yetişmiyor. İnsanlar daha kolay iş arıyor. Sanayici olmaya rağbet yok. Sanayide çalışma koşulları diğer sektörlere göre biraz daha zor. Şimdiki gençler masa başı iş istiyor. Sanayide çalışma koşullarını biraz daha zor görüyor insanlar. Sanayide 1 senede adam yetişmez. Bir ustanın yetişebilmesi izin en az 6 yıl gerekiyor. İşi bilmeden kolay para kazanmak istiyor insanlar. Maalesef insanlar sanayi sitesine yönelmiyor. Bu sektörler diğer alanlara göre çok ağır işleri içeriyor. Kalfa, usta, teknisyen 5 yılda ancak yetişiyor. Kolay işleri daha çok seviyor gençlerimiz.

*Esnafa bir mesajınız olacak mı?

**Tabii ki. Özellikle yaptıkları işin fiyatı ne ise o fiyatı müşteriye sunmalarını istiyoruz. Turisti kazıklamasınlar. 5 liralık ürünleri turiste 100 liraya satmasınlar. Geçen sene turist olmamasının acısını yaşadık. Bu sene özellikle gelen turistlere en iyi şekilde uygun fiyat yansıtmalarını istiyoruz. Asla turisti ve vatandaşı aldatmasınlar. Bu memlekette hepimiz doğru terzi, doğru sıvacı, doğru mağazacı, doğru lokanta arıyoruz. İşini kaliteli yapan, müşterisine zamanında işi teslim eden esnaf para kazanır ve güvenilir olur. Fiyatını uygun yapan her esnafın iyi ya da kötü işi var. Parası olan yatırımcıların yatırım yapmaya başladığını görebiliriz. Güçlü Türkiye’nin yolu sanayiden geçmektedir. Kaliteli elemana ihtiyaç var. Kaliteli elemana tek sanayilerin değil, ülkenin ihtiyacı var.

RÖPORTAJ: Esra ALTUNKES

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20