banner153
banner203

Sedir Pazarı’nda esnaf tedirgin

Antalya Muratpaşa’da Seyyar ve Sabit Meyveciler ve Sebze-Meyveciler Esnaf Odasının inşaatını yaptığı Sedir Kapalı Pazarının yapım protokolü iptal edildi, pazar buna rağmen açıldı. Muratpaşa Belediyesi encümeni bununla ilgili bir karar da aldı. Sedir Mahallesi 28376 ada 44 parseldeki pazar yeriyle ilgili alınan 1508 numaralı ve 8 Ağustos 2017 tarihli kararda mahkeme kararına atıfta bulunuldu.

Encümen karar aldı

Davayı 2016’da CHP’li Muratpaşa Belediyesi aleyhine Antalya Semt Pazarcılar Odası açmıştı. Encümen kararında; Sedir Pazar Yeri Yapım İşi Protokolüne esas olmak üzere görülen davada Konya Bölge İdare Mahkemesi 5.İdari Dava Dairesinin 2017/237 esas numaralı ilamı ile davacının yaptığı istinaf isteminin kabulüyle, Antalya 4.İdare Mahkemesince verilen 15 Aralık 2016 tarihli kararın kaldırılmasına, dava konusu protokolün iptaline kesin olarak karar verildiği anlatıldı.

Belediye iptal etti

Encümen kararında şu ifadelere yer verildi: “Konya Bölge idare Mahkemesi 5.İdari Dava Dairesinin kararına istinaden Sedir Mahallesi 28376 ada 44 parseldeki pazar inşaatı yapımı işi için Belediyemiz ile Antalya Seyyar ve Sabit Meyveciler ve Sebze-Meyveciler Esnaf Odası arasında imzalanan 30 Haziran 2016 tarihli protokolün iptal edilmesinin UYGUN BULUNDUĞUNA, gereği için evrakın ve karar suretinin Emlak ve İstimlak Müdürlüğüne gönderilmesine 08/08/2017 tarihinde oy birliği ile karar verildi.”

Mahkeme ne dedi

6 Haziran 2017 tarihli oy çokluğu ile alınan mahkeme kararında ise “...Pazar yerlerini belediyeler veya yüzde ellisinden fazlasına belediyelerin sahibi oldukları iştirakleri tarafından işletilebileceği ve yetkinin devredilemeyeceği kuralına aykırı olarak belediyenin uhdesinde olması gereken işlerin (müracaatları odaya yapılması, talebin tezgah sayısından fazla olması halinde kura çekilmesi gibi) odaya devredildiği dikkate alındığında, belirtilen hususlarda herhangi bir sınırlama getirilmeksizin veya belediyenin bizzat yapması gereken işlerin devrine yönelik şekilde protokol düzenlenmesine neden olacak yetki devrine ilişkin dava konusu belediye meclisi kararında hukuka uyarlık bulunmamaktadır” denildi.

Pazarcı gergin belediye rahat

Kapalı pazardaki 200 kadar pazarcı mahkeme kararı sonrası tedirgin. Mahkeme kararının doğuracağı hukuki sonuçların kendilerini etkilemesinden korkuyor. Zira mahkeme kararından bir ay sonra bitirilen ve belediyeye teslim edilen pazar şu anda faal olarak çalışıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Muratpaşa Belediyesi Zabıta Müdürü Metin Taylan Dikmen, “Esnaf rahat olsun. Onlarla bir sıkıntı yok. Oradaki esnafı ilgilendiren hiç bir husus yok. Kuralarını ben kendim çektim zaten sonradan. Bu dava onlarla ilgili değil. Bu dava ilgili odayı bağlar. Biz mahkeme kararını uyguladık ve protokolü iptal ettik” dedi. Pazar yapım protokolünü imzalayan Emlak İstimlak Şube Müdürü Cebrail Odak ise Dikmen ile aynı görüşleri paylaştı.

Sebepsiz zenginleşme iddiası

Davayı açan ve pazarın yapımını iptal ettiren Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz şu iddialarda bulundu: “Biz açtık. Odanın üyesi yok bir şeyi yok. 75/c dile bir kılıf buldu ve bütün belediyelerle anlaşıyor. Bunun böyle olacağı belliydi. Mahkeme yürütmeyi durdurma vermişti zaten. Protokolde iki imza olması gerekli, genel sekreterin kesinlikle imzası olması lazım, o protokol geçersizdir. Pazarcıdan iki kişiden bir tezgah için 12 bin 500 lira toplamda bir-bir buçuk milyon lira para toplandı. Pazarın maliyeti kaç para belli. Geri kalan para nerede? Mahkeme de iptal etti. O paralar iade mi edilecek, ne olacak. Bence sebepsiz zenginleşme oldu. Ben artık bu konuyu şikayet etmeyeceğim, bir şey olmuyor. Çünkü büyük abileri güçlü herhalde, ‘Ankara’da büyük abim var’ diyor. Bizim gücümüz yetmiyor onlara. Müfettiş geliyor, protokolde iki imza yok ama bir şey yapmıyor. (Metin Bucak’ın) Hem genel kuruldan karar almadan böyle yapma, para toplama yetkisi yok. Hem pazarcı üyesi yok. Her yerde 1964’te kuruldum diyor. 1964’te kurulmuş da 2005 yılında pazarcılık diye bir meslek kurulmuş unutuyor herhalde. 2005’te ihtisas odaları kuruldu. Onun para toplama hakkı da yok ki. Yetkisi yok bir kere. Pazarcıdan resmen para alındı, oradaki pazarcıların hepsi resmen mağdur zaten. Burada belediye görevini yaptı zaten, belediyelik bir şey yok. Pazar yapıyorum adı altında para topladılar. Pazarcı üyesi yok onun, protokol yapamaz, tek imzalı protokol yapamaz, oda olarak protokol yapma yetkisi dahi olsa genel kurul kararı olması, genel kuruldan pazar yapmak için yetki alması lazım. Pazarcı dışında  sokak pazarları için 4 bin lira dolayında da esnaftan kişi başı para topladılar. O pazarın maliyeti en fazla 600 bin lira. Toplanan para bir buçuk milyon lira. Sebepsiz zenginleşme var. Bu parayı esnafa iade etmesi gerekir. 200 üyesi var bu odanın. 200 lira aidatı olsa yıllık 40 bin lira eder. Yıllık 40 bin lira geliri olan bir odanın bir buçuk milyon lira kendisiyle ilgili olmayan işten bağış alıyor. Bu hangi kitapta hangi yönetmelikte yazıyor merak ediyorum. Sebepsiz zenginleşmenin araştırılması lazım.”

Bucak iddiaları yalanladı

Antalya Muratpaşa’da Seyyar ve Sabit Meyveciler ve Sebze-Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Metin Bucak ise, “Biz mahkeme kararından sonra pazarı yapıp belediyeye teslim ettik. Biz pazarcıdan parayı geçen sene topladık. (Mahkeme kararına rağmen paraların iade edilip edilmeyeceği sorulunca) Biz ilk davayı kazandıydık, istinafa gitmişken parayı topladık, esnafın parasını kaybetmedi. Bir hak kaybı doğurmuyor. (Mahkemenin müracaatları odaya yapılması, talebin tezgah sayısından fazla olması halinde kura çekilmesi gibi nedenlerle protokolü iptal ettiği hatırlatılınca) Biz kura çekmedik ikinci, yerleştirme kurasını belediye çekti. Biz sadece (pazardan tezgah yeri isteyen) isimlerin kurasını çektik” dedi. 

Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a