banner153
banner192
banner203

Semt sahasında özel işletmeler!

Antalya Muratpaşa’da 1. Derece Doğal Sit Alanı’ndaki denize nazır Manavoğlu ve Erdal İnönü Parkları ile ilgili bilgi edinme taleplerine verilen yanıtlar dudak uçuklattı. Yanıtlar, Muratpaşa Belediyesi, Halkla İlişkiler Müdürlüğü Turunç Masa Koordinasyon Merkezi’nden gönderildi. TAPAS Cafe Bistro, The Big Man, Ayşe Bacı Gözleme, Kısmetim Balıkevi, Profiterol, Marmaris Büfe gibi milyon liralık değerdeki denize nazır bazı işletmelerin yer aldığı 1. Derece Doğal Sit Alanı’ndaki Manavoğlu Parkı’nın, imar planlarında semt spor sahası gözüktüğü ortaya çıktı. Semt spor sahasındaki büfeden restorana dönüşen kafe, bar ve restoranların sözleşme sürelerinin dolmasına rağmen tahliye edilerek yıkılmak yerine bedeli öğrenilemeyen bir ecrimisil karşılığı çalıştırıldığı öğrenildi. Belediyenin verdiği yanıtlar, herkesi şok edecek nitelikte. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun atacağı adım ise merak konusu oldu.

Neden yıkılmıyor?

“Antalya Muratpaşa Belediyesi sınırları içerisinde, birinci derece doğal sit alanı içinde kalan, mülkiyete konu olmayan, kuzeyinde eski Lara yolu, güneyinde Akdeniz, doğusunda Adonis Otel ve batısında ise Erdal İnönü Parkı olan bahse konu bu alanda yer alan işletmeler belediyenin kiracısı mıdır? Belediyeye ecrimisil mi ödemektedir? Ecrimisil ödenerek semt spor sahası olan bu alanda işletme açılması hukuki midir? Ruhsat almasının mümkün olmadığı öne sürülen işletmeler hangi yasaya dayanarak ruhsat alabilmiştir?” soruları üzerine Muratpaşa Belediyesi, “İşletmelerin sözleşmeleri sona ermiş ancak, ‘planlama ve düzenleme çalışmaları devam ettiğinden’ kamu zararı oluşmaması için 336 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği doğrultusunda ecrimisil tahakkuk ettirilerek tahsil edilmektedir ve hukukidir” yanıtını verdi. Planlama ve düzenleme çalışmalarının ne olduğu, bir türlü neden bitmediği, işletmelerin neden yıkılmadığı merak ediliyor.

Yanıt veremedi

Tahliye edilmek yerine yaklaşık 20 yıldır hukuka aykırı biçimde, hangi yasa maddesine göre olduğu bilinmeksizin bu işletmelerden alındığı öne sürülen ecrimisillerin bedelleri belediye tarafından açıklanmıyor, belediyenin milyon liralık işletmelerden kira olarak aylık ne kadar ecrimisil aldığı merak ediliyor. Bilgi edinme taleplerinde mekanların kaçak olup olmadığına ilişkin sorulan “Parsellerde yer alan ticari işletmelerin ‘kaçak olduğu tespit edilmiş ise’ bu iki parselle ilgili olarak 2863 sayılı Kanunun 10’uncu maddesi, Kıyı Kanununun 13’üncü maddesi, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32’nci maddesi uyarınca Muratpaşa Belediyesi’nin sorumluluğu yerine getirilmiş midir?” sorusuna ise belediye yanıt vermedi.

Sadece 20 bin lira ödemişler

“Bahse konu semt spor sahası denilen parsel ve Erdal İnönü Parkı olarak inşa edilen parsellerin ikisi 30’ardan toplamda 60 dönümdür. Bu parseller için belediyeye açılan kamulaştırmasız el atma davası var mıdır? Var ise belediye bugüne değin ne kadar ödeme yapmıştır? Kalan ödeme miktarı ne kadardır? Devam eden dava sayısı ve belediyeden talep edilen bedel miktarı nedir?” soruları üzerine ise belediye “Bu parsellerde kamulaştırmasız el atma davalardır vardır. Belediye bugüne kadar yaklaşık 20.000,00 TL’ye (20 bin lira) yakın kamulaştırma bedeli ödemiştir. Devam eden 3 dava dosyası mevcuttur ve tahmin edilen bedel 200.000,00 TL-250.000,00 TL (iki yüz bin-iki yüz elli bin lira) civarındadır” yanıtını verdi. Milyonlarca liralık kamulaştırma bedeli ödenen alanla ilgili belediyenin kamulaştırma bedeli olarak neden böyle bir rakam verdiği ise anlaşılamadı.

Sayıştay kararı var

1998 ve sonrasında bu park alanında birçok kaçak işletme yapıldı. Alanda kamulaştırmasız el atma davaları açıldı. Bunun neticesinde, belediyece bedelleri mahkeme kararına istinaden ödenerek tapuları belediye adına alındı. Bu yerlerdeki işletmeler, her geçen gün büyümeye devam etti. Planda semt spor sahası olarak gözüken bu yerlerin neden tahliye edilerek yıkılmadığı merak ediliyor. İmar uzmanları “Söz konusu alan, plan tadilatıyla park alanı olmuş ise buradaki ticari işletmelerin de belediye tarafından yıkılması gerekir. Yasa gereğince bu işletmelerden ecrimisil alınarak işletmelerin devam edilmesine göz yumulamaz. Bu konuyla ilgili Sayıştay kararları var. Hatta işletmelerin 1998 ve devamından beri ilgili yerlerdeki kira gelirinin ne olduğu da ve kimler tarafından nasıl alındığının da sorgulanması gerekir” diyor. Mahkeme kararlarında da alınacak ecrimisilin istisna olduğu, ecrimisil ödenmesinin bir hak doğurmadığı, ecrimisil karşılığı kullanımın genel kural haine getirilebilmesinin mümkün bulunmadığı ve ilgili alanların halkın kullanımına açılması gerekliliğinin altı çiziliyor.

Erdal İnönü Parkı’nın durumu

Verilen yanıtlara göre Manavoğlu Parkı, imar planlarında semt spor sahası olarak görünüyor. Bitişiğindeki eskiden Dedeman Otel Aquapark olan ve şu anda Erdal İnönü Parkı olarak hizmet veren alan ise imar planlarında “park” olarak yer alıyor. Şu anda Erdal İnönü Parkı olarak görünen alanda mülga Koruma Kurulu’nun 22/02/2011 tarih ve 4765 sayılı ve 18/05/2011 tarih ve 5061 sayılı kararı ile uygun bulunan işletmeler yer alıyor. İşletmeler, mevcut durumları tadilat yapılarak belediye tarafından kamuya açık olarak faaliyete geçirildi. Ticari alanlarda herhangi bir isimleri bulunmuyor. Parkın bütünü ‘Erdal İnönü Parkı’ olarak adlandırılıyor. Park alanındaki mevcut plana işli binalar, belediye tarafından kamu adına ve yararına kullanılıyor. Erdal İnönü Parkı’nda, Eski Antalyalılar Derneği ve Şehit Gaziler Derneğine; Belediye Kanunu’nun 75’nci maddesi gereğince belediye meclis kararıyla kamu yararına çalışan dernek olarak yer tahsisi de yapıldı.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20